ALLAH’TAN GELEN İNCİ

Allah’tan Gelen İnci / İbretlik dini Hikayeler

Fakir bir isçi, bir gün isinden çıkartılır. Bunun üzerine başka da hiçbir gelir kaynağı olmadığı için çoluk çocuğu arka arkaya üç gün aç ve susuz kalır. Adam is bulmak üzere nereye bas vurduysa “işimiz yok” cevabi ile kapılar yüzüne kapanmaktadır. Üst üste üç gün midelerine hiçbir gıda girmeyen yavruların dinmeyen ağlayışları annenin yüreğini parçalayacak dereceye gelir. Çaresizlikler içinde durumu kocasına açar:
“-Bey, görmüyor musun? Açlıktan yavrularımızın yüzleri sarardı ve bağırsakları eridi. Hadi biz neyse dayanırız, ama onlar bu kadarına tahammül edemezler; bu sefaletimizin sonu ne olacak; bir şey düşünmüyor musun?” dedi.
Adam düşünceden önce eğilmiş başını eşinin yüzüne doğru kaldırarak ona der ki;
“-Karıcığım, günlerdir başvurmadığım kapı kalmadı. Piyasaya göre en düşük ücret karşılığında iş aradım, tek bir kerecik olsun karnınızı doyurabileyim diye; olmadı. Kimse bana is vermiyor. Yavrularımın açlıktan erimeye yüz tutan ciğerleri benim de yüreğimi parçalıyor. Ama anlıyor ve görüyorsun ki, elimden bir şey gelmiyor.”

Bu sözler üzerine kadın kocasına der ki: Öyle ise şu benim gelinlik günlerinden kalma baş örtümü götür sat; ne kadar tutuyorsa bir şeyler al getir de hele bir kereliğine şu yavrucağızların karnını doyuralım; sonrasına, kulların rızkını veren cömert Allah (c.c.) kerimdir. Elbette bize hayırlı kapı açar.

Adam utançtan yüzü kızararak ve düştüğü acıklı, çaresizliğin ıstırabını ruhunun derinliklerinde duyarak, karisinin gelinlik çeyiz sandığından çıkarıp getirdiği hiç kullanılmamış baş örtüsünü alır ve satmaya yollanır. Baş örtüyü o zamanın parasıyla ancak iki dirheme satabilir. Aldığı para ile yiyecek bir şeyler satın almaya giderken yolun üstünde bir dilenciye rastlar; adam gelip geçenlere su sözlerle yalvarmaktadır:
“-Allah rızası ve peygamber aşkı için bos geçmeyiniz. Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak karşılığında bana yardım etmek isteyen yok mu? Dünyada hiçbir şeyi olmayan kelimenin tam manasıyla muhtaç bir kimseyim.”
Adam dilenciye sokulur karisinin gelinlik baş örtüsünü satarak aldığı ve günlerdir açlıkla boğuşan yavrularının bir öğünlük yiyeceğine ödeyeceği iki dirhemi, olduğu gibi cebinden çıkarır zavallı dilenciye verir. Simdi eli bos eve dönmekten gerçekten utanmaktadır; çemberin parası ne oldu diye sorduğu zaman karısına ne cevap verecek. Kadıncağıza nasıl “Çemberine iki dirhem verdiler; onu da ilk rastladığım dilenciye verdim, adamın yalvarmalarına dayanamadım” diyebilecekti.

Bu düşünceler içerisinde camiye varıp aksam namazını kıldıktan sonra çöken aksam karanlığı ile birlikte ve bomboş ellerle yine evine döndü. Karisi ve çocukları sabırsız bakışlarla bir şeyler getirecek diye yolunu gözlüyorlardı. Geç de kalınca her halde iyi bir şeyler getirecek diye sevinmişlerdi. Adam ümitsiz bir halde ve hep önüne bakarak kapıdan içeri girince kadın şaşa kalır ve o aksam da aç kaldıklarını anlar yavrular da boşa giden ümitlerinin arkasından kim bilir kaçını kere hep bir ağızdan artık açlıktan kısılmaya yüz tutmuş zayıf bir sesle ağlamaya başlarlar. Kadın hem kızgın ve hem de şaşkın bir ifade ile kocasına baş örtüsünü ne yaptığını sorar. Adam her şeyi olduğu gibi anlatarak baş örtüyü sattıktan sonra yiyecek bir şeyler almaya giderken yolda rastladığı dilenciye elindeki iki dirhemi verdiğini karısına söyleyiverir. Kadın isin iç yüzünü öğrenince üstün bir sabır ifadesi takınarak kocasına söyle der:
“-Baş örtünün parasını madem ki Allah yolunda verdin; O ulu ve zengindir; gösterdiğin cömertliğin karşılığında bize dilediği anda karşılığını vermek gücüne fazlasıyla sahiptir. Sen yine en iyisini yaptın; bakalım önümüze hangi kapı açılacaktır.”

Sabahleyin kadın, kocasına bu defa yine baba evinden getirdiği bir duvar saatini verir,
“-simdi de bunu satmaya götür ve karşılığında eline geçen para ile eve yiyecek bir şeyler getir” der.

Ertesi gün adam, çarşının her tarafını gezerek saati satmaya çalışır. Fakat hiçbir müşteri bulamaz. Yorgun argın ve yine ile bos gideceği için üzgün bir halde eve dönerken bir balık satıcısına rastlar. Adam avazının çıktığı kadar yüksek bir sesle “balık, balık var, balık” diye bağırıyor. Fakat elinde son olarak kalan iki balığa müşteri bulamıyordu. Adam, balıkçıya sokulur ve ona der ki,
“-Şu saat benim işime, o balıklar da senin isine yaramaz; öyleyse sen bana elinde kalan iki balığı ver; ben de sana karşılık olarak su saati vereyim.” Müşteri ayartmak için sabahtan beri bağıra bağıra sesi kısılan balıkçı, adamın teklifini kabul eder, balıkları verir, karşılığında saati alarak oradan uzaklaşır. Günlerden beri ilk defa eve yiyecek bir şey götürebileceği için ölçüsüz derecede sevinen adam, balıkları kapar kapmaz hızla evinin yolunu tutar. Babalarının yiyecek bir şey getirdiğini gören çocuklar neşe ile birbirlerine sarılırlar. Kadın balıkların içini temizlemek üzere mutfağa girer. Az sonra gördüklerinin karşısında şaşkına dönerek kocasını çağırır. Balıklardan birinin karnından bağırsak yerine parlak ve iri bir inci çıkmıştır.

Adam inciyi alır; bir kuyumcuya koşar. Kuyumcu incinin benzersiz değerde bir mücevher olduğunu, kendilerine sattığı taktirde karşılığında on dört bin dirhem ödemeye hazır olduğunu söyler. Adam artık anlar ki kötü talihi değişmiştir. Çektiği ağır sıkıntılar artık son bulmuş, Allah ona nimet kapılarını açmıştır. inciyi satarak kuyumcudan uça uça evine yönelir. Olup bitenleri karısına anlatınca bütün ev neşeye gömülür ve hepsi bir ağızdan kederlerini gideren Allah’a ölçüsüz şükürler ederler. Tam bu sırada kapıya gelen bir dilencinin sesi duyulur. Adam dua ve yalvarmalar içinde içeriye söyle seslenir. “Ey hane halkı, esirgeyici Allah size bağışladığından bana da verin.” Adam hemen kapıya çıkar dilenciye der ki:
“-tam su anda Ulu Allah (c.c) hiç beklemediğimiz bir şekilde ve içinde günlerce kıvrandığımız bir açlığın sonunda on dört bin dirhem bağışlamıştır. Madem ki sen Allah rızası için Allah’ın bağış ettiğinden pay istiyorsun dur bekle; bu paranın yarısını sana getireyim. Kalan yarısı da bizim olsun.”
Kendisine ilk ağızda yedi bin dirhem kazandıran bu taksime fazlasıyla memnun görünerek razı olan dilenciye paranın yarısını getirmeye giden ev sahibi kapıya dönünce dilencinin orada olmadığını görür; sağı solu iyice araştırdıktan sonra her nedense adamın çekip gittiğini anlar.

Ev sahibi bütün keder ve sıkıntılardan sıyrılmış bir rahatlık içinde yatağına uzanınca rüyasında kapıdan kaybolan akşam ki dilenciyi görür, ona neden parayı beklemeyerek kaybolduğunu sorunca su cevabi alır;
“-ben herhangi bir dilenci değildim; Allah’ın meleklerinden biriydim, hayır severliğini ve Allah rızasına bağlılık dereceni ölçmek üzere insan kıyafetine girerek o anda kapına geldim, beni bizzat Ulu Allah (c.c) seni son bir defa daha deneyerek dereceni yükseltmek için evine gönderdi. Geçen aksam karinin baş örtüsüne karşılık eline geçen iki dirhemciği çocuklarına yiyecek almaya giderken verdiğin dilenci de yine bendim. Gönül rahatlığı ile o iki dirhemi, Allah rızasını kazanayım diye bana verince Ulu Allah (c.c) sana o inciyi bağışladı. Bu akşam ki ölçüsüz cömertliğinin karşılığında da da öbür dünyanın eşsiz zenginlikteki Cennet nimetleriyle kavuşacaksın.”

Ne mutlu senin gibi Allah rızasını en sıkışık durumlarda bile bas gaye bilen bahtiyar mü’minlere…

Hikayeler Kategori

Kısa Hikayeler
İbretlik Hikayeler
Dini Hikayeler
Aşk Hikayeleri
Başarı Hikayeleri
Gerçek Yaşam Hikayeleri
Sizden Gelen Hikayeler
Yaşam Tadında Kısa Hikayeler (Youtube)

Hikayemizi Dinlemek İstermisiniz?

ibretlik dini hikayeler


KISA HİKAYELER

Severek Okuduğunuz hikayelerimize Android uygulamamızı indirerek cep telefonlarınızdan ve Tabletlerinizden Rahatlıkla Ulaşa Bileceksiniz.

Etiketlerimiz: kıssadan hisse hikayeler,kıssadan hisse,yeni kıssalar,hikaye dinle,sesli hikayeler,kıssadan hisseler,duygusal hikayeler,gerçek hikayeler,dini hikaye,kıssalar,kıssa,şevkat,merhamet,şefkat,dini hikayeler sesli,dini hikayeler,kıssadan hisse dini hikayeler,dini hikayeler ibretlik,dini hikayeler kısa,ibretlik kıssalar,ibretlik kısa hikayeler,ibretlik dini hikayeler,ibretlik hikaye,kısa hikayeler,kısa hikayeler dini,ibretlik hikayeler,hayat hikayesi,hikaye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir