«
  1. Anasayfa
  2. Atatürk Ve Anılar
  3. KURTULUŞ SAVAŞI MASALI

KURTULUŞ SAVAŞI MASALI

eğitici çocuk masalları
Kurtuluş Savaşı Masalı (eğitici çocuk masalları)

Günlerden Pazardı, Dışarıda sıcacık bir hava vardı. Çocuklar, İhsan dedeye söz vermişti, Bahçesini temizleyeceklerdi. Öykü, Burak ve Tofu Kahvaltıdan sonra İhsan dedenin bahçesine gittiler. Affan ve Akında gelmişti, Canberk ise her zamanki gibi geç kalmıştı. Tofu, Canberk’i çağırmaya gidiyordu ki, Canberk bahçe kapısında göründü, Merhaba arkadaşlar dedi. İhsan Dede çocukların sesini duyunca evden çıktı. Bahçeye geldi, ”Hoş geldiniz çocuklar Sizin için aletler hazırladım, Bahçe duvarının yanında”. Çocukların boyuna göre ayarlanmış, Tırmıklar ve kürekler vardı bahçe duvarının yanında.

Çocuklar, aletleri aldı, Artık bahçe temizliğine hazırladılar. İhsan Dede, Çok yaşlı olduğu için Bahçesini temizleyemiyordu. Bu neden ile bahçesini Yabani otlar Ve Dikenler kaplamıştı. Burak bahçenin önünden geçerken Çok üzülmüş, Ablasına haber vermişti.

Affan, Bahçeye çaresizce baktı ”Nereden başlayalım” dedi. Çünkü bahçedeki otlar Onlarla neredeyse aynı boydaydı. Benim bir fikrim var diye bağırdı Akın. Hepsi Akın’ın etrafında toplandılar. ”Şimdi arkadaşlar, Bizler Mustafa Kemal’in çocukluğu olalım, otlarda ülkemize saldıran Düşmanlar olsun.” Okulda Atatürk’ün hayatını ve Kurtuluş Savaşı’nı yeni öğrenmişlerdi. Bütün çocuklar, Ellerindeki kürekleri ve tırmıkları havaya kaldırarak bağırdı ”Ülkemizi düşmanlardan temizleyelim”. Atatürk çocukken dayısının çiftliğindeki kargaları da tıpkı Düşmanlar gibi kovmuştu. O zaman çocuklarda otları Bahçeden kova bilirdi.

Affan küreğini kocaman bir dikeni kesmek için salladı ve ”Atatürk, Kaç yılında Nerede doğdu diye bağırdı”. Öykü Kardeşi  Burak’ın ve Tofu’ nun da bunları öğrenmesini istiyordu, Böylece Öğrendiklerini de tekrarlamış olacaklardı. ”1881 Selanik” diye bağırdı çocuklar. Canberk ”19 Mayıs 1919’da ne oldu” diye sordu. Bir yandan da kesilen otları Tırmık ile kenara topluyordu. ”Atatürk milli mücadeleyi başlatmak için Samsun’a çıktı” diye barıştılar. ”23 Nisan 1920’de ne oldu” diye bağırdı. ”Türkiye Büyük Millet Meclisi kuruldu”. ” 29 Ekim 1923’de ne oldu peki” Cumhuriyet ilan edildi bağırdılar hep bir ağızdan. İhsan dede de gözyaşlarını silerek, Çocukları izliyordu.

Kısa bir süre sonra, Bütün bahçe otlardan temizlenmişti. Yani Ülke Düşmanlardan temizlenmişti. Çocuklar kenarlara topladıkları otları, Dışarıdaki büyük çöp konteynerine attılar. Sonra tekrar bahçeye döndüler. İhsan Dede, Onları bahçede bekliyordu. Elinde 6 tane küçük Türk Bayrağı vardı, ve Hepsine birer tane hediye etti. Sizinle gurur duyuyorum Evlatlarım, Sizler yaşadıkça yurdumuzda bayrağımızda güvende olacak. Bahçemi tertemiz yaptınız. Beni çok mutlu ettiniz, Teşekkür ederim Sizlere dedi, Gözyaşlarını silerek.

Çocuklar çok yorulmuşlardı Ama evlerine dönerlerken ellerindeki bayrakları sallayarak Şarkı söylüyorlardı.

MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)

Masalımızı Dinlemek İstermisiniz?

 


KISA HİKAYELER

Severek Okuduğunuz hikayelerimize Android uygulamamızı indirerek cep telefonlarınızdan ve Tabletlerinizden Rahatlıkla Ulaşa Bileceksiniz.Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *