BİR BEBEK MASALI

Bu Hikayeyi Şimdi Paylaş

Evimizde Yeni Bir Bebek Var (dini masallar)

 “Biz insana anne babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. Çünkü annesi onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır.” (Lokman Suresi, 14. ayet)

Aslı, bir tatil günü sabahında pencereyi açıp dışarı baktı. Güneşin doğmuş ve etrafın güneş ışığını görünce Allah’a şükretti. Tatil günlerinde annesi genellikle onu bahçeye ya da büyük anne,babasının ziyaretine götürürdü. Yatağını düzeltirken Ne güzel bir gün!” diye mırıldandı.

Odasından çıkıp mutfağa gitti. Kahvaltıyı hazırlamış olan annesini öperek, “Hayırlı sabahlar anneciğim, bugün nereye gidiyoruz; bahçeye mi, yoksa büyük anne,babamı ziyarete mi?” diye sordu. Annesi gülümseyerek șöyle dedi: “Kızım, ben bugün kendimi yorgun hissediyorum, dışarı çıkamayacağım.”

Aslı bir an üzülüp sonra şöyle söylenmeye başladı: “Hamileliğinden olsa gerek annem yorulmaya başladı. Benimle dolaşmaya çıkamayacak. Daha fazla dinlenme ihtiyaci duyuyor. O halde ona yardım etmem gerekir. Çünkü Yüce Allah’ımız şöyle buyuruyor:

“Biz, insana, anne babasına iyi davranmasıni favsiye etmişizdir.”

Akşam olunca Aslı, babasına şöyle dedi: “Babacığım! Ben annem için çok üzülüyorum, hasta görünüyor. Sanırım doktora görünmesi gerekiyor .” Babasi gülümseyerek, “Endişelenme kızım, hamilelik döneminde kadınlarda bunların olması normaldir.” dedi. Babasi Aslı’ya,

Yüce Allah’ın, “Biz insana, anne babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. çünkü annesi onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır.” (Lokman Suresi,14) ayetini okuyunca yüzünde mutluluk belirdi ve gülümsedi.

Babası, annesinin hamilelik sebebiyle yorulabileceğini, güç ve takatten düşebileceğini söyleyerek ona yardım etmesi gerektiğini hatırlattı. Aslı annesinin boynuna sarılıp onu öptü ve șöyle dedi: “Anneciğim! Seni çok seviyorum. Kardeşim ne zaman doğacak? Onu görmek ve kucağımda taşımak için sabırsızlanıyorum. Onu çok seveceğime ve bakımında sana yardım edeceğime söz veriyorum. Annesi șöyle dedi: “Umit ederim kardeşin de senin gibi güzel ve sevimli olur bir tanem.”

As kardeşinin yüzünü göreceği günü hayal ederek sabırsızlıkla beklemeye başladı. Kardeşinin kendisine benzeyip benzemeğeceğini düşünüyordu. Acaba kendisi kardeşini sevdiği kadar kardeşi de onu sevecek miydi? Doğacak bebek kız olursa ne güzel olurdu! işte o zaman dünyanın en sevimli iki kız kardeşi olurlardı!

Günlerden bir gün Aslı okuldan dönünce dedesini evde yalniz buldu. Dedesine annesinin nerede olduğunu sordu. Dedesi, “Yavrucuğum endişelenme. Annen inşallah akşamleyin küçük kardeşin ile beraber dönecek. Yüce Allah’tan onlar için sağlık ve afiyet dileyip bekleyelim.” diyerek sevinçli haberi verdi.

Aksam saatlerinde kapı çalındı. Aslı büyük bir heyecanla kapiyi açtı. Babasının kucağında mavi battaniyeye sarılı bir şey vardı. İçindekini görmeye çalıştı. Bir de ne görsün! Küçük yüzlü, pembe yanaklı, gözleri kapalı bir bebek. Aslı şöyle dedi:

“Sübhanallah! Ne kadar güzel! Babacığım ne olur onu taşımama izin ver. Ne kadar sevdigimi ve özlediğimi ona söylemek istiyorum.” Sonra birden annesini hatırladı ve yanina giderek yanaklarını öptü, geçmiş olsun dileğinde bulundu. Kendi kendine de şunları söylüyordu:

“Su andan itibaren gündelik maceralarımı ve oyunlarım paylaşacak birisi var. Yarında kardeşimin ne kadar sevimli olduğunu arkadaşlarıma anlatacağım. O benim canim kardeşim çünkü.”

Hikayenin Öğrettikleri

1) İnsanın annesine iyilikte bulunması iyiliklerin en yücesidir. Çünkü anne, çocuğunu dokuz ay karnında taşımıştır. Onu doğurana kadar da birçok sıkıntı ve zahmete katlanmıştır. Doğumundan sonra da onun bakımını üstlenmiş, hastalandığında başında uykusuz gecelemiştir. Onun sıkıntıların giderip gelecek hayatında da başarılı ve mutlu olması için daima dua etmiştir.

2) Her çocuğun anne,babasının rızasını kazanmaya çalışması gerekir. Çünkü Allah’ın rızası, anne,babanın rızasına bağlıdır. 

3) Küçük kardeşlerimizi sevmemiz, onlara yardım edip ihtiyaçlarını gidermemiz gerekir. Bunun yanı sıra büyük kardeşlerimize de saygı göstermemiz gerekir.

Bir ayet bir masal ,dini masal oku duğunuz için teşekkürler.

Farklı Dini masallar Okumak İstermisiniz ? Tıklayın Lütfen  «masal oku»
Sesli Masallar(eğitici çocuk masalları, dini masallar,türk masalları,Türkçe masallar )Dinlemek için Youtube kanalımıza  Abone olmayı unutmayın « Baba Masalları/Youtube»


Bu Hikayeyi Şimdi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir