BİR KAHVENİN KIRK YIL HATIRI VAR

Bu Hikayeyi Şimdi Paylaş

Bir Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Var (Türk Tarihi Hikayeler)

” Bir kahvenin 40 yıl hatırı var ” deyimi Üsküdarlı Bilge Yusuf ile Rum balıkçı Stelyonun hikayesine dayanır

1895 Eminönü Yemiş İskelesi , balıkçı kahvesine giren Osmanlı zabiti; “Bre Yusuf , herkese benden okkalı bir kahve , ama şurada oturan Rum palikaryas’ına yok..Ona , kahvem de akçem de haramdır “..der

Bilge Yusuf kahveleri ikram eder , bir kahve de Palikarya Stelyo nun önüne koyar, Zabıt adeta kükrer..”Ben , ona haramdır demedim mi Yusuf”
Bilge Yusuf, hiç istifini bozmaz “Komutan , o kahve benden , ona da helaldir.” der..Stelyo minnetle bakar Yusuf’a

1905 olur , Samos (Sisam) arasında Rum isyanı başlar.. Damat Ferit Paşa adaya asker çıkarır..Bilge Yusuf da askerdir ve adaya çıkan askerler arasındadır. Ancak ilk çatışmada esir düşer..2 yıl yatar Samos zindanlarında..2 yıl sonunda Rum çeteciler , esir pazarında satışa çıkarır Yusuf’u, Mezat da 5 para, 7 para sesleri arasından bir ses yükselir.
– O Türke benden 5 kuruş , hemen alıyorum..”.Sessizlik hakim olur , Rum alır Yusufu arabasına köyün dışına çıkarır. Denize yakın bir yerde arabasını durdurur , döner Yusufa ”
– Serbestsin Bilge Yusuf ” der.

Yusuf inanamaz duruma , Rum un ellerine kapanır..” – beyim , kimsin necisin, beni neden özgür bırakırsın ” der. Rum döner Yusuf’a ” – ben balıkçı Stelyo ” der..Yusuf çözemez durumu , adamı tanımaz bile..Rum , uzun uzun anlatır ,12 yıl öncesine , Yemiş iskelesine döner , detaylarıyla o günü anlatır ve; “İşte ben , bir fincan kahveyi helal ettiğin balıkçı Stelyo ” der. Göz yaşları sel olur. Sarmaş dolar olurlar. Stelyo , Yusufu , kaçak yoldan İstanbul’a gönderir.

Bu dostluk 35 yıl devam eder. Her yıl birbirlerini ziyaret ederler.Her ziyarette bir fincan kahve mutlaka vardır. Çocuklarına , torunlarına anlatırlar dostluklarını ve “Bu kahvenin 40 yıl hatırı var ” derler.

Farklı Tarihi hikayeler Okumak İstermisiniz ? Tıklayın Lütfen  «İbretlik Hikayeler»
Sesli Hikayeler Dinlemek için Youtube kanalımıza  Abone olmayı unutmayın « Yaşam Tadında Kısa Hikayeler/Youtube»


KISA HİKAYELER

Severek Beğenerek Okuduğunuz hikayelerimize Android uygulamımızı indirerek cep telefonlarınızdan ve Tabletlerinizden Rahatlıkla Ulaşa Bileceksiniz
Bu Hikayeyi Şimdi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir