Ki̇taplar Yücedir

Yazımızı Paylaşın

Ki̇taplar Yücedir / Eğitici Masallar

Eğitici masallar kategorimizde yer alan Eğlitici dini bir Türk masalı sunmak istiyorum sizlere, Eğitici Türkçe masallar çocuklarınızı eğlendirecek ve çocuklarınızın gelişimine destek olacaktır.

Sevgili Günlük;

Okulda kitap okuma yarışı yapıyoruz. Yaklaşık 3 ay oldu yarış başlayalı ve ben her ay birinci oluyorum. Çok mutluyum. Öğretmenlerim,
– Senin hızına kimse yetişemiyor Betül, aferin sana, dediler.
Okuduğum kitaplar boyumu geçti neredeyse. Annem benimle gurur duyduğunu söyledi dün akşam. Dedem de,
– Allah’ın ilk emri okumak. Kur’an’ın ilk inen ayeti ‘Oku’, dedi. O da beni çok sevdiğini söyledi. Bu kadar çok kitap okursam, daha iyi konuşur, anlar ve bilgili olurmuşum. Ben de tam böyle biri olmak istiyorum.

Okulda okuduğumuz kitapları öğretmenimiz seçiyor. Biz kafamıza göre kitap okumuyoruz. Çünkü ne yazık ki bazı kitaplar zararlı da olabiliyormuş. Öğretmenimiz bizim için, yaşımıza göre kitaplar seçiyor ve biz de bundan çok memnunuz doğrusu. Yakup şu anda en az kitap okuyan öğrenci. Öğretmenlerimiz her gün okuma saati yaptıklarında o da kitap okumaya başlıyor, okuma saati bittiğinde, o da okumayı bırakıyor.
– Yeter bu kadar, benim canım sıkılıyor, diyor.

Ben de dedemden öğrendiğim şeyi söyledim:
-Allah’ın ilk emri okumak. Kur’an’ın ilk inen ayeti ‘Oku’,
Yakup çok şaşırdı:
– Sahi mi, dedi. Başka bir şey söyleyemedi. Ama eminim ki, çok etkilendi. İlk duyduğumda, ben de çok şaşırmış ve etkilenmiştim.

Rabbimiz bizim okumamızı bu kadar isterken, biz daha başka ne yapabiliriz ki? Aslında “oku” ayeti sadece kitap okumak ya da okul okumak değilmiş, kâinat bir kitapmış ve onu da okumak gerekiyormuş. Dedem öyle söyledi. Kur’an-ı Kerim, bizim en büyük rehberimiz. Neyi nasıl yapacağız? Neyi yapmalı, neyi yapmamalıyız onları anlatıyor bize. Biz de hayatımızı buna göre
yaşıyoruz. Bizim konuşmalarımızı duyan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenimiz, – Kur’an-ı Kerim insanlara yol gösterir, dedi. Yakup, – Ama Kur’an-ı Kerim gönderilmeden önce de insanlar vardı yeryüzünde, onların rehberi neydi, deyince, öğretmenimiz anlattı: – Hiçbir topluluk peygambersiz bırakılmamıştır. Allah, Cebrail (a.s.) aracılığıyla peygamberlere ya kitap ya da suhuf indirmiştir.

– Suhuf ne, diye sordu Yakup.
– Sayfaları az olan ilahi mesajlara ‘suhuf’ denir. Sayfası çok olanlar kitaptır. Yakup hemen atıldı:
– Ben dört büyük kitabı duymuştum. Ben de biliyordum hemen atıldım:
– Ben de biliyorum. Öğretmenim,
– Söyleyin bakalım, dedi.
Yakup biraz durdu, düşündü. Sonra tekrar durdu ve düşündü:
– Şeyyy, dedi. Ben dayanamadım:
– Dört tane kutsal kitap var öğretmenim. Tevrat, Zebur, İncil ve Kur’an-ı Kerim. En son kitap, son peygamber olan, Hazreti Muhammed (s.a.s.)’e gönderilmiştir.
Öğretmenimiz memnun olmuştu:
– Aferin sana Betül, dedi.
Yakup da aferin almak istiyordu. Hemen,
– Cebrail, Kur’an-ı Kerim’i Kadir Gecesi indirmeye başlamıştır, dedi.

Bizim konuşmalarımızı kenardan dinleyen Beren söze karıştı:
– Öğretmenim Kadir gecesi bu yüzden bin aydan hayırlıymış öyle mi, diye sordu. Öğretmenimiz
başını salladı:
– Çocuklar, Kur’an dünyada da ahirette de mutlu olmanın yolunu öğretir bize. Ama anlamak için okumalı ve bol bol dinlemeliyiz, dedi. Zil çalınca, sohbetimiz yarım kaldı. Ama sonraki derste öğretmenimiz bütün sınıfa konuştuklarımızdan bahsetti.

Öğretmenimizin söylediği bir şeyi hepimiz çok beğendik: “Kılavuzsuz doğruyu bulamayız. Bizim kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim de bizim kılavuzumuz. Hayatta neler yapacağımızı, nasıl yaşayacağımızı ondan ve peygamberimizin hayatından öğreniriz. Ne kadar da doğruydu. Hiç bilmediğimiz bir oyunu oynayacağımız zaman bile, biri anlatınca ya da onun kullanma kılavuzunu okuduğumuzda anlıyoruz oyunu. Hayatı anlamamızın yolu da, kutsal kitabımız ve peygamberimiz o zaman.

Sevgili Günlüğüm, Bu arada bir şey daha öğrendik bugün. Gönderilmiş olan 4 büyük kitap içinde en son gelen ve hiç değiştirilmemiş olan kitap Kur’an-ı Kerim’miş. Diğer kitaplar zaman içinde değiştirilmişler.

Yakup hangi kitapların, hangi peygamberlere geldiğini de öğrenmiş. Ertesi gün okula geldiğimizde bize de söyledi. Sonra da unutmayalım diye, elimize kâğıtlar verdi. Evde bütün sınıf için tek tek yazmış. Tevrat, Musa Peygamber’e; Zebur, Davut Peygamber’e; İncil, İsa Peygamber’e; Kur’an da son peygamber Hazreti Muhammed’e gönderilmiş. Yakup’un bu güzel davranışı hepimizi çok mutlu etti. Yalnız 40 kişilik sınıfımıza tek tek yazması onu çok yormuş. Son derse kadar ellerini ovuşturup durdu. Ben de,
– Bir tane yazıp, fotokopisini çekseydin ya, neden yordun kendini, dedim. Yakup güldü:
– O zaman bu kadar çok emek vermemiş olurdum. Hem 40 tane yazınca ezberledim, bir daha da unutmam.

Hepimiz çok güldük. Bu Yakup değişik bir çocuk…

Eğitici masallar serimizde betül’ün günlünde ”Kitaplar Yücedir” masalımızı okudunuz beğenmeği ve paylaşmayı unutmayın.

MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)


KISA HİKAYELER

Severek Okuduğunuz hikayelerimize Android uygulamamızı indirerek cep telefonlarınızdan ve Tabletlerinizden Rahatlıkla Ulaşa Bileceksiniz.
Yazımızı Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.