«
  1. Anasayfa
  2. İbretlik Hikayeler
  3. ALLAH’A DİLEKÇE YAZAN ÇOCUK

ALLAH’A DİLEKÇE YAZAN ÇOCUK

ibretlik hikayeler

ALLAH’A DİLEKÇE YAZAN ÇOCUK/ ibretlik hikayeler

İbretlik hikayeler, Yaşanmış hikayelerin en etkileyicilerinden biri olan ‘Allaha Mektup Yazan Çocuk‘, okuyucuları hem derinden etkiliyor hem de düşündürüyor. Bu ibretlik hikaye, masum bir çocuğun gözünden hayatın anlamını ve insan ilişkilerini sorgulatıyor. Kısa hikayeler arasında özel bir yere sahip olan bu eser, hayatın karmaşasında sıkça unuttuğumuz saf duyguları ve düşünceleri hatırlatıyor. ‘Allaha Mektup Yazan Çocuk’, her yaştan okuyucunun kalbine dokunacak bir anlatı sunuyor. Gerçek hayattan alınmış bu öykü, hayatın sıradan anlarında bile ne kadar büyük dersler ve hikayeler barındırdığını gözler önüne seriyor. İbretlik hikayeler arasında yer alan bu eseri okurken, yaşamın her anının kıymetini ve hayatın mucizelerini yeniden keşfedeceksiniz

İbretlik Hikayemizi Dinlemek İstermisiniz?

allaha dilekçe


Küçük çocuk bir sınıftaydı, Okuyup yazmaya yeni başlamış, Dilekçe denilen şeyi de öğrenmişti. Artık ne istiyorsa bir dilekçe yazacak, Altına da imzasını attığı anda istediği şey olup bitecekti.

Karne aldıkları gün, çantasını bir tarafa atıp sokağa çıktı. Yaşadıkları binanın ön kısmındaki alan top oynamak için seçilen yerdi. Ama kısa boylu ve çelimsiz olduğundan maçları alınmazdı. Bu durumda ister istemez misket oynar ya da bisikleti ile dolaşırdı.

Küçük çocuğun babası aynı binada kapıcılık yapıyordu. Allah bereket versin aç değillerdi ama ay sonunu zor getiriyorlardı. Çocuk babasının halini bildiğinden ondan bir şey istemeye çekiniyordu, Altındaki bisiklet apartman Sakinleri tarafından atılmış, Kısacası çöpe bırakılmıştı.

Küçük çocuk o bisikleti almış, iki yıl boyunca gezip durmuştu. bisikletin her yeri döküktü, Üzerinde boya diye bir şey kalmamış, metal kısımları paslanmıştı, Pedalları yamuktu, taş gibi sertleşmişti, esasında bu durumdan pek şikayet etmezdi fakat bisiklet geçen sene bile küçük gelmişti. Bu durumda Onu terk etmek zorundaydı.

Küçük çocuk bisikleti aldığı yere tekrar çöplerin arasına koyduğun da Aklına çok parlak bir fikir geldi. Bir dilekçe yazıp yenisini isteyecekti. Ama nereden, Annesi fakir olsalar bile başkasına el açmayı çirkin bulurdu, Dilekçeyi kime göndermeliydi ki.

O halde dilekçesini Allah’a gönderirdi, Zaten Annesi, Allah’ın çok zengin ve cömert olduğunu, insanlara ne kadar hediye verirse versin zenginliğinin bir gram bile azalmayacağını, Sık sık tekrar etmiyor muydu.

Küçük Çocuk Allah’a Dilekçe Yazıyor

Çocuk karar verince hemen işe koyuldu. Titizlikle yazdı dilekçeyi. Bir uçan balonun ipine bağlayarak onu serbest bıraktı. Dilekçesinde
” Allah’ım bisikletim eskidi bana yenisini gönderir misin..” Yazıyordu. İmza yerinde ise Onu çağırırken kullandıkları isim vardı ‘Ufaklık’.

Küçük çocuğun gözü bıraktığı balonun üzerindeydi, Sert bir Lodos Rüzgarı onun yükselmesini engelliyor, binaların arasında gezdiriyordu, Sonunda balon dar bir sokağa girerek gözden kayboldu.

Küçük çocuğun canı sıkılmıştı, Balonu gökyüzüne çıkarken görmemişti bu yüzden de Dilekçesini tekrarladı. Köşedeki ihtiyardan bir balon daha alıp ikinci dilekçeyi de gönderdi, Rüzgar o sırada biraz hafif demişti balon hızla yükselirken Küçük çocuk onun arkasından Dualar etti.

Çocuk Yaptığı işi anlatınca Arkadaşları ona gülüp geçmişti, Hatta dalga geçenler bile oldu, Fakat bunlar önemli değildi Dilekçesi yerine bir ulaşsın bisikleti kesinlikle gelirdi.

Küçük Çocuğun Duası Kabul Oldu

Ufaklık maç yapanları seyrederken, Bisiklet Taşıyan Bir adam gördü, Her yanında Işıklar saçan bu alet Kim bilir hangi çocuğun karne hediyesiydi.

Top oynayan çocuklar oyunlarını kesmiş meraklı bakışlarla O adamı izlemeye koyulmuşlardı, Adam Onlara bir şeyler sorduktan sonra Çocuğun yanına kadar sokuldu ve Yanağını okşayıp, ”Merhaba arkadaş ‘Ufaklık’ denilen Adam sen misin?”.

Çocuk Ağzını açtı ama ses çıkaramadı, Cebindeki misketler Sanki tek tek boğazına dizilmiş Nefes almasını zorlaştırmıştı, Sadece başını sallıya bildi. Adam Kısık bir sesle, Dilekçen Kabul edildi ufaklık, Hediyeni İnşallah beğenirsin.

Adam Bisiklet Onun kucağına koyarken, Küçük çocuğun titrediğini fark etti, Heyecandan alınmış yanaklarına bir öpücük kondurup uzaklaştı.

Bisiklet getiren adam yan sokağa dönerek, Üst kattaki dairesine çıktı, içeri girdiğinde Kendisine doğru Koşan Küçük bir kız, ”Baba, baba” diye bağırdı, ”Pencereden içeri uçan bir balon girmiş biliyor musun?”, Adam onu kucağına alırken, Biliyorum yavrum diye tebessüm etti, Sen uyurken girmişti, ipine de bir kağıt bağlamışlar…


Hikayeler Kategori

Kısa Hikayeler
İbretlik Hikayeler
Dini Hikayeler
Aşk Hikayeleri
Başarı Hikayeleri
Korku Hikayeleri
Gerçek Yaşam Hikayeleri
Sizden Gelen Hikayeler
İngilizce – Türkçe Hikayeler
Yaşam Tadında Kısa Hikayeler (Youtube)


İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *