«
  1. Anasayfa
  2. Dini Hikayeler
  3. NAMAZLARIM

NAMAZLARIM

dini hikayeler

Namazlarım / Dini Hikayeler

Dini hikayeler  ve İslami hikayeler kuranın öğretilerine ve peygamberin hayatına vurgu yapar. Bu hikayemiz namaz ile ilgili hikayeler den olup sizlere namaz kılmanın öneminden bahsediyor olacaktır ve çoğu gerçekten yaşanmıştır.

namaz hikayesi


Kıyamet kopmuştu. Olağan üstü bir kalabalık vardı. Her yer insanlarla doluydu. Kimi şaşırıp kalmış, hareketsiz bir şekilde etrafına bakınıyor; kimi sağa sola koşturuyor; kimisi de diz çökmüş, başı ellerinin arasında bekliyordu. Yüreği yerinden fırlayacak gibiydi… Soğuk soğuk terler döküyordu.

Dünyadayken kıyamet, sorgu sual ve mizan hakkında çok şey duymuştu. Ama mahşer meydanındaki ürperti, korku ve bekleyişin bu denli dehşet vereceğini hiç düşünmemişti.

Herkes sırasını bekliyor ve sırası gelen hesabını vermek üzere çağırılıyordu. Bu arada onun ismini de okudular. Hayretle bir sağa, bir sola baktı. ’’Beni mi çağırdınız?’’ dedi dudakları titreyerek.

Kalabalık birden yarılmış, bir yol açılmıştı önünde. iki kişi kollarına girdi. Bunların mahşer meydanının görevlileri oldukları belliydi. Kalabalığın arasından şaşkın bakışlarla yürüdü. Merkezi bir yere gelmişlerdi. Görevliler yanından uzaklaştılar.

Başı önündeydi… Bütün hayatı, gözlerinin önünden geçiyordu. ’’şükürler olsun.’’ dedi, kendi kendine ve devam etti: ’’Gözlerimi dünyaya açtığım evde, hep dinini en güzel şekilde yaşamaya çalışan insanları gördüm.

Babam ibadetlerine azami dikkat ediyor, arkadaşlarıyla dini sohbetleri kaçırmıyor, malını İslam yolunda harcıyordu. Annem de onun gibiydi. Ben de hep onlar gibi oldum. insanlara hizmete çalıştım. Onlara Allah’ı c.c. anlattım. Namazımı kıldım. Orucumu tuttum. Farz olan ne varsa yerine getirdim. Haramlardan kaçındım…’’

Yanaklarından gözyaşı süzülürken, ’’Rabbimi seviyorum, en azından sevdiğimi zannediyorum…’’ diyordu. Ama bir taraftan da ’’O’nun için ne yapsam az, cenneti kazanmama yetmez. Tek sığınağım Allah’ın c.c. bağışlaması ve rahmeti…’’ diye düşünmeden edemiyordu.

Hesap sürdükçe sürdü. Boncuk boncuk ter döküyordu. Sırılsıklam olmuştu, müthiş bir şekilde titriyordu. Gözleri terazinin ibresine takılmış, neticeyi bekliyordu. Sonunda hüküm verilecekti. Oradan çıkarıldı. Eski yerine getirildi.

Biraz sonra görevli melekler, mahşer meydanındaki kalabalığa döndüler. önce ismi okundu. Artık ayakları tutmaz olmuştu. Neredeyse yığılıp kalacaktı. Heyecandan gözlerini kapamış, okunacak hükme kula kesilmişti.

Mahşeri kalabalıktan bir uğultu yükseldi. Kulakları yanlış mı duyuyordu? ismi ’’cehennemlikler’’ listesinde geçmişti. Dizlerinin üstüne yığıldı. şaşkınlıktan dona kalmıştı. ’’Olamaaaazzzz!’’ diye bağırdı. Sağa sola koşturdu.

’’Ben nasıl cehennemlik olurum? Hayatım boyunca Allah c.c. yolunda hizmet eden insanlarla birlikte oldum. Onlarla beraber koşturdum. Hep Rabbimi anlattım.’’ diyordu.

Gözleri sağanak olmuş, titrek vücudunu ıslatıyordu. Görevliler, kollarından tuttular ve kalabalığı yararak onu alevleri göklere yükselen cehenneme doğru götürmeye başladılar. çırpınıyordu…

Bir kurtuluş yok muydu? Bir yardım eden çıkmayacak mıydı? Dudaklarından kelimeler kırık dökük, yalvarmayla karışık döküldü…

’’Oruçlarım… Okuduğum Kur’anlar… Namazım… Hiçbiri beni kurtarmayacak mı?’’ diyordu. Bağıra bağıra yalvarıyordu. Alevlere çok yaklaşmışlardı. Başını geriye çevirdi. Son çırpınışlarıydı.

Resurullah, ’’Birinizin kapısının önünden bir nehir aksa ve o, bu nehirde her gün beş kere yıkansa, acaba üzerinde hiç kir kalır mı? işte bu, beş vakit namazın misalidir.

Allah c.c. onlar sayesinde bütün hataları siler.’’ buyurmamış mıydı? Bir kere daha ’’Namazlarım da mı beni kurtarmayacak?’’ diye düşündü ve ’’Namazlarım…’’ diye hıçkırdı.

Görevliler hiç durmadılar. Yürümeye devam ettiler ve sonunda onu dipsiz cehennem çukurunun başına getirdiler. Alevlerin harareti yüzünü yakmıştı. Son bir defa dönüp geriye baktı. Artık gözleri de kurumuş, ümitleri sönmüştü. Başını öne eğdi. iki büklüm olmuştu.

Kollarını sıkan parmaklar çözüldü. Görevlilerden biri onu itiverdi. Vücudunu birden bire boşlukta buldu. Alevlere doğru düşüyordu. Tam bir kaç metre düşmüştü ki bir el onu kolundan yakalayıverdi.

Başını kaldırıp yukarıya baktı. Onu düşmekten kurtaran uzun ve beyaz sakallı bir ihtiyardı. Kendisini yukarıya çekti. üstündeki, başındaki tozu silkeleyerek ihtiyarın yüzüne baktı:

– Siz kimsiniz?

– Ben senin namazlarınım.

– Neden bu kadar geç kaldınız? Son anda yetiştiniz. Neredeyse düşüyordum. ihtiyar acı acı gülümseyerek başını salladı:

– Sen beni hep son anda yetiştirirdin, hatırladın mı?

Gözlerini açtığında yatağındaydı. Kan ter içinde kalmıştı. Bir iç çekti ve ’’Elhamdülillah çok şükür ki rüyaymış.’’ dedi. Sonra dışarıdan gelen sese kulak kabarttı.

Yatsı ezanı okunuyordu. Bir ok gibi yerinden fırladı. Abdest aldı ve hemen namazını kıldı .
Rabbim, bizi namazını vaktinde kılanlardan eylesin…


Dini hikayeler etiketine uygun olarak Namaz hakkında yazılan ibretlik dini hikayemizi okudunuz, görüş ve yorumlarınız bizim için çok değerli yorumlarınızı bekliyoruz.


Hikayeler Kategori

Kısa Hikayeler
İbretlik Hikayeler
Dini Hikayeler
Aşk Hikayeleri
Başarı Hikayeleri
Gerçek Yaşam Hikayeleri
Sizden Gelen Hikayeler
Yaşam Tadında Kısa Hikayeler (Youtube)


İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *