«
  1. Anasayfa
  2. Dini Masallar
  3. AYŞE VE SEMRA DOSTLUĞU

AYŞE VE SEMRA DOSTLUĞU

dini masallar

AYŞE VE SEMRA DOSTLUĞU / Dini Masallar

Dini masallar oku kategorimizde Allaha şükür etme ile ilgili masallar var sırada, eğitici dini masalımız şükretmenin ve dua etmenin önemini anlatmakta, sayfamızdan çocuklar için dini hikayeler okuya bilir ve Baba masalları katkısıyla hazırlanan Masalımızı sayfanın Alltında Bulunan Eğitici Dini Masal vidosu ile Dinleye bilirsiniz.


Güneş gözleri kamaştıracak kadar parlıyordu. Öyle güzel görüntüsü vardı ki, şükretmemek elde değildi. Yaz mevsimi gelmiş ve insanlar sokaklara dökülmüştü.

Kendini dışarı atan herkes gezmelere doyamıyor ve güneşin keyfini çıkarıyordu. Herkes gezmeler, kafelerde bir şeyler yemeler, para harcamalar peşindeydi.

Ama O farklıydı. Kimse gibi davranmıyordu. Ne kafelere gidiyor para harcıyor nede dolaşıyordu. O sadece güneşin keyfini kitap okuyarak çıkarıyordu. Çünkü Onun Adı “AYŞE İDİ”..


AYŞE VE SEMRA DOSTLUĞU / Dini Masallar masalımızı Dinlemek İstermisiniz

eğitici dini masallar


Tıpkı Hz. Ayşe’ nin merak ettiği her şeyi sorup öğrenmesi gibi hareket ediyor ve O güzel sahabeyi örnek alıyordu. Ayşe çokça kitap okur bilmediği her şeyi öğrenmeye çalışırdı. Öğrendikçe hayatın anlamını ve niçin yaratıldığımızın gayesini kavrardı. Böylece hayata bakış açısı zenginleşirdi.

Ayşe her zaman yaptığı gibi yine kitabını aldı ve sahilin karşısında ki masaya oturdu. Bir yandan sahil havası ve bir yandan da kitap okuma keyfi yapıyordu. Bu keyfi yaparken beyni bir şeyler öğrenmeye müsaitti. Ayşe kitabına başlarken bir sesle irkildi;

– Aaa böyle güzel bir havada sen yine mi oturuyorsun canım? Bu ses arkadaşı Semra’ya aitti.

-Canım kitap okuyorum boş boş oturmuyorum ki?

– İyide Ayşe cim gezmek varken kitap okumak canını sıkmıyor mu?

-Ayşe önce gülümsedi. Evet haklısın. Eskiden bende senin gibi düşünürdüm. Ama kitap okudukça düşüncelerim değişti. Dünyaya daha farklı bakmaya başladım. Gel sende bana katıl bana hak vereceksin.

– Ah canım ya bilmedim ki şimdi. Yani .. ııı .. bu havada ben ve oturmak.. yani şeeyyy…

-Anladım seni Semra cım. Teklif var ısrar yok. Dilersen gezebilirsin. Ama unutma ki, gezdiğin her yeri var eden bir Yaratıcı var. Bu Yaratıcının bunları neden yarattığını merak etmiyor musun?

– Yani gezelim, eğlenelim diye. Başka ne olabilir ki.

-İşte bu gözle baktığın zaman hiçbir zevk alamazsın. Bir düşünsene. Şu güneş bile belli bir vakitte doğuyor ve belli bir vakitte batıyor. Görevini hiç yapmadığını gördün mü? Allah ne istiyorsa onu yapıyor. Allah bizim gündüz iyi şeyler için çalışmamızı, gece de uyuyup dinlenmemizi istiyor.

– Hiç böyle düşünmemiştimmmm. ( Semra muhabbete çoktan dalmıştı bile… )

-Ah güzel kardeşim. Şu güneş olmasaydı sen nasıl beni görecektin ki? O güneşi yaratıp, beni senin karşına çıkaran Allah’tır. Allah her şeyin en güzelini isteyen ve verendir. Sen iyi olmak istersen sana iyi yollar açar. Ancak kötülüğü seçersen önüne kötü yolları çıkarır.

– Nasıl yani? Gezmek kötü bir şey mi? Biz de böyle şükrediyor olamaz mıyız canım. Semra somurtur ve morali bozulmuştur. Arkadaşını yanlış anlamıştır.

-Estağfurullah Semra. Gezmek kötü bir şey değildir. Ancak gezerken Allah’ı zikretmezsen ve verdiği nimetlere şükretmezsen o gezmen boşa gitmiş olur. Sırf eğlenmek amaçlı sürekli bir yerde oturup bir şeyler yersen yani para harcarsan bu israf olur. Ancak acıktığın zaman yemen doğrudur.

– Anladım anladım. Neyse hadi bana müsaade görüşürüz canım.

Semra kaçış peşinde olmasına rağmen alması gerekenleri almıştır. Kafası iyice karışmış ve derin derin düşüncelere dalmıştır. Yolda yürürken;

– Aaa ne kadar da güzel bir kuş, şu kanatlarının rengine bak… Nasılda parlıyor.. dedi..

Ve sonra kendine hayret etti. Nasılda böyle düşüncesi değişmişti. Oysa o her önüne gelen kuşu uçurup gitmesini isterdi. Bu defa öyle olmadı. Uçurmak yerine kuşu incelemiş ve sevmişti.

Semra biraz daha yürüyor, biraz daha yürüyor ve anlıyor ki arkadaşı Ayşe haklıydı. Kainata bakan her göz aynı değildi. Semra hemen

Ayşe’nin yanına döndü;

– Ben geldim, selamunaleyküm arkadaşım.

-Ooo ve aleykümselam kardeşim hoş geldin. Hangi rüzgar attı seni buraya

– İslam rüzgarı Ayşe cim.. dedi ve aralarında gülüştüler…

Bu cümlesinden sonra Ayşe anladı ki, İslam bir insan daha kazanmıştı…

Bu günden sonra Ayşe ve Semra birlikte kitap okumaya başladı ve Allah’ın bizi dünyaya getirme amacını iyice kavramışlardı.

Artık biliyorlardı ki, Allah herkesi sever ve O’na iyi kul olanları cennetiyle mükafatlandırır. Dünyada ne yarattıysa insanın yararına yaratmış ve karşılık olarak namaz ve dua beklemiştir. Namazlarına dikkat edenler ve her nimet için dua edenler şükrün hakkını vermişti…

Not; Hikayemizi dinleyen sevgili küçük İslam müminleri… Şimdi Allah’a verdiği tüm nimetlerden dolayı şükredin ve güzel güzel uyuyun… Sabah kalktığınız da oturacağınız kahvaltı sofrasına bir bakın.

Masada ne varsa hepsi sizin için yaratıldı. Bunları Allah yarattı.. Bunu unutmayın… Hayırlı uykular küçük müminler.


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)


 

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *