«
  1. Anasayfa
  2. Dini Masallar
  3. Allah’ın Gönderdiği Mesaj

Allah’ın Gönderdiği Mesaj

eğitici dini masallar

Allah’ın Gönderdiği Mesaj – Eğitici Dini Masal

Bu eğitici dini masal, çocuklar için Kuran ve kuran içinde geçen mesaj konularını işliyor. Allah ‘u Tealanın bizim için yollamış olduğu kuranı anlatan bu kuran masalı, İslami değerlerin önemini vurguluyor. Diyanet çocuk masalları arasında yer alan bu dini çocuk hikayesi, çocuklara dostluğun ve dayanışmanın kıymetini öğretiyor. İslami masallar arayanlar için bu masal, değerli bir seçenektir.
allahın gönderdiği mesaj


Daha önce hiç mektup yazdınız mı, ya da aldınız mı bilmiyorum ancak bunun çok heyecan verici bir şey olduğunu söylemeliyim. Heyecan veren tek şey mektup değil elbette.

Çok sevdiğimiz bir arkadaşımız, aile dostumuz ya da bir öğretmenimiz bize mesaj gönderdiği zaman, nasıl mutlu oluruz, bir düşünelim. Gelen mesajı defalarca okuruz ve bizden istediği bir şeyler varsa yerine getiririz.

Peki, bizi yaratan, yoktan var eden, bize rızık veren, bizi koruyan, bizi gören ve işiten Rabbimizin bizlere gönderdiği mesajdan haberiniz var mı? Evet, Allah’ın bize sayfalar dolusu mesajı var. Üstelik bu mesaj yani Peygamberimiz Hz. Muhammed’e inen vahiy, tam yirmi üç sene sürdü.

Bu mesaj yani Kur’an-ı Kerim, son kitaptı, çok iyi anlaşılmalı, çok iyi yaşanmalıydı. Kur’an, doğruyu yanlıştan ayırmamız için indirilmiştir ve yaşamımıza dair her konu onda vardır.

Kur’an, muhteşem mesajlar içeren bir kitaptır. Kur’an ayetleri Allah’a ve yarattıklarına karşı sorumluluklarımızı bildirir. En zor durumlarda bile Allah’a koşulsuz güvenmemizi, sabırlı ve dimdik durmamızı sağlar. Yalnız ve sahipsiz olmadığımız gerçeğini hatırlatarak bize güç verir.

Peki, Allah’ın bizlere gönderdiği ilk vahyi biliyor musunuz?
“Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı “alak”tan yarattı. Oku! Senin Rabbin en cömert olandır. O, kalemle yazmayı öğretendir, insana bilmediğini öğretendir.”

İnsanı diğer varlıklardan ayıran ve ona değer katan en önemli özellik akıldır. Aklı sayesinde insan, iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan ayırt eder. İnsanlar, Allah’ın mesajlarını akılla anlar ve hayatına kılavuz yaparlar.

Rabbine, çevresine ve kendisine karşı sorumluluklarını akılla idrak eder ve yerine getirirler. Bilgiyi akılla öğrenir, öğretir, yaşar ve yaşatırlar. Kur’an’ı ilk emrinde olduğu gibi okumak, anlamak, araştırmak ve yaşamak gerekir.

Peki, sevdiklerimizden gelen mektup ve mesajlardan daha heyecanlı olarak Allah’ın bize gönderdiği mesajları okuyup, öğrenmeye ve öğrendiklerimizi hayatımıza geçirmeye ne dersiniz?

O hâlde, haydi! Okuyalım, anlayalım ve yaşayalım.

Diyanet çocuk Masalları serimizde “ALLAH’IN GÖNDERDİĞİ MESAJ” isimli Eğitici dini masalımızı okudunuz, Masalımıza Yorum yazmayı ve Arkadaşlarınız İle Paylaşmayı unutmayın.


İlgi İle Okuyacağınız Masallar


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *