«
  1. Anasayfa
  2. Dini Masallar
  3. Kuran ile Buluşmak

Kuran ile Buluşmak

dini masallar

Kuran ile Buluşmak / Dini Masallar

Dini masallar kategorimizde, yeni masallar ile en güzel masallar sizlerle, yeni uyku masalımız “Kuran ile buluşma ” çocuk masalı, sizlere ramazan ayının önemini ve kuran’ın öneminden bahsediyor, masalımız bir kuran masalı yani kuran ile ilgili çocuk masalı, uyku masalı nı sonuna kadar okuyun, Youtube Baba masalları kanalının hazırlamış olduğu Masalımızı Alltta Bulunan Dini Masal vidosu ile Dinleye bilirsiniz..


Köydeki kadınlar harıl harıl çalışıyorlardı. On bir ayın sultanı gelmeden bir ay önce köyde hazırlıklar başlardı. Hamur yoğrulur, yufkalar açılır, saçta pişirilir, dikkatle üst üste istiflenirdi. Mehmetlerin köy işte böyle bir yerdi.

Ramazan coşkusu daha gelmeden başlar, bütün bir köy bu mutluluk ayına hep birlikte hazırlanırdı. Çocuklar ve erkekler de geri kalmazdı hazırlıklardan.

Ramazan boyunca sahurda ve iftarda yenilecek yemekler kadar, Ramazan öncesi evi tamir edilecekler, tarlası sürülecekler, sevindirilecekler hep köylünün işlerindendi.

Sahipsiz ya da hasta olup tarlasını süremeyenlerin tarlasını sürer, ekinini toplar, işleri yola koyardı köylüler. Yetim kalanları, öksüz olup boynu bükülenleri neşelendirmek ahalinin göreviydi.

Yaşlıların, darda olanların, evi barkı yıkılanların Ramazan’a öyle girmelerine izin verilmezdi. Ne de olsa Ramazan, köyün tamamının misafiriydi, sadece bir kaç ailenin sevinmesi olmazdı.

Şimdi de kadınlar toplanmış yufkaları, mantıları, makarnaları hazırlıyorlardı. Köyü lezzetli bir koku sarmıştı. Göz hakkı diye çocukların, yaşlıların, kadın erkek herkesin yemesi için sıcak yufkalara tereyağı sürülmüş, dürümler ellerde, Ramazan’ın gelişi sanki hep birlikte kutlanıyordu.

Mehmet de elindeki yufkayı yiyor, herkesin katıldığı bu neşeli halin tadını çıkarıyordu. Ramazan hazırlığı yapan bu kalabalığın karıncalara benzediğini düşünüyordu ki cılız ama tanıdık bir ses duydu: “Mehmet, sen hazırlık yaptın mı Ramazan’a?” diye sordu karınca.

Bu karınca, Mehmet’e Neml sûresini öğretmişti. Mehmet tutamadı kendini, güldü alçak sesle: “Bu kadar hazırlık var, ben ne yapayım ki?” deyiverdi.

Karınca durdu, yüklendiği ekmek kırığını yere bıraktı ve okudu Bakara sûresi 185. âyeti: “O sayılı günler, insanlar için bir hidâyet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’ ân’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır.” “Kur’ân ayı geliyor Mehmet, hazırlık yaptın mı Kur’ân ile buluşmaya?” diye tekrar sordu karınca.

Mehmet, Kur’ân ile buluşmanın ne olduğunu tam anlamamıştı. Karınca, bir sonraki âyeti okudu: “Kullarım, Beni senden sorarlarsa gerçekten Ben onlara çok yakınım.

Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O halde, doğru yolu bulmaları için Benim davetime uysunlar, Bana iman etsinler.

“İşte bu âyetleri düşünerek Ramazan’a hazırlanmak da senin görevin Mehmet.” dedi karınca yüklendiği ekmek kırığıyla uzaklaşırken. Mehmet Kur’ân ile buluşmanın ne demek olduğunu düşünüyordu ki fark etti.

“Allah’ım, bu Ramazan’da Kur’ân ile buluşmam ve onu anlamam için bana yardım et” diye dua edebilirdi, Ramazan’a hazırlanmak için.

Yorumlarınız bizim için çok önemli.. Yorum Eklemeyi Unutmayın


İlginizi Çekecek Masallar


MASAL KATEGORİLERİ

Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları

 Sitemizde yayınlanan masallarımızı Youtube Baba Masalları  linkini tıklayarak Dinleye bilir ve Baba masalları Kanalımıza abone olabilirsiniz! Bildirimlerin gelmesi için “ZİLİ” (🔔) açmayı unutmayın.


Eğitici masalımızı Dinlemek İstermisiniz?

kuran masalı

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *