«
  1. Anasayfa
  2. Dini Masallar
  3. Kitap Okuma Yarışması – Kuran ile ilgili masallar 1. Bölüm

Kitap Okuma Yarışması – Kuran ile ilgili masallar 1. Bölüm

Çocuklar için dini masallar

Kitap Okuma Yarışması / Çocuklar İçin Dini Masallar/ 1.bölüm

Sırada çocuklar için dini masallar, Kuran ile ilgili masallar dan biri olan, “Kitap Okuma yarışması” isimli “Yüce Allah’ın gönderdiği kitap” kuranı anlatan dini çoçuk masalları oku 1. bölümünü okuyacaksınız. 2.bölümümüz ” Bana Arkadışını Söyle 2″ İsimli Eğitici Dini Masallarımıza buradan ulaşa bilirsiniz.kitap okuma yarışması


Heyecan Dolu Bir Gün;

Pınar ertesi gün okula giderken içinde bir heyecan vardı. Öğretmeni bütün sınıfın katılacağı bir kitap okuma yarışması düzenlemişti. En çok kitap okuyup özet çıkaran birinci olacaktı.

O yüzden Pınar fırsat bulduğu her vakitte kitap okumuştu. Acaba kendisinden daha çok okuyan var mıydı arkadaşları arasında? Bakalım kim birinci olacaktı?

Öğretmen herkesin çıkardığı özetleri tek tek inceledi. Sonucu dersin sonunda açıklayacağını söyledi. Nihayet zilin çalmasına beş dakika kadar bir zaman kalmıştı. Öğretmen sonucu açıkladı.

Pınar ikinci olmuştu. Sınıftan bir arkadaşı bir kitap daha fazla okumuş ondan. Keşke daha çok okusaydım diye düşünüyordu Pınar. Ancak öğretmeni ilk üç kişiye birer kitap hediye edeceğini söyleyince çok sevindi.

— Öğretmenim, bir şey söyleyebilir miyim, dedi. Düşüncelerini arkadaşlarıyla paylaşmak istiyordu:

— Ben birinci olamasam da kitap okuma sevgisini kazandım öğretmenim. Eskiden kitap okumayı sevmiyordum. Sıkıcı olduğunu düşünüyordum. Ancak okudukça sevdim. Onların hepsinin ayrı birer dünya olduklarını fark ettim. Onların içine girdim. Hepsinde yeni yeni şeyler öğrendim. Artık kitap okumayı çok seviyorum, dedi.

Bu sözler öğretmeninin çok hoşuna gitmişti.

— Çocuklar, hepinizin bu duyguyu yaşamanızı istiyorum. Pınar arkadaşınız asıl ödülü, kitap sevgisini kazanmış. Ben hepinizin kitap sevgisini kazanmasını istiyorum. O yüzden bir yarışma daha düzenleyeceğiz, dedi. Bütün öğrenciler bu habere çok sevindiler ve neşeyle alkışladılar.

Ne güzel bir gündü! Pınar çok mutluydu! Günün güzelliği henüz bitmemişti. Babasının sözü vardı. Bugün Pınar’a Kur’an-ı Kerim almaya gideceklerdi. Çıkışta babası onu okulun kapısının önünde bekliyordu. Sevinçle koşup babasına sarıldı.

— Hadi bir an önce gidelim babacığım, dedi.

O sırada babasının telefonu çaldı. Arayan Pınar’ın annesiydi. Küçük kardeşi Mustafa evde ağlayıp duruyormuş. Öğretmeni okumayı ilk öğrenen arkadaşlarına kurdele takmış. Ona takmamış. O yüzden ağlıyormuş.

Zavallı kadıncağız ne yapacağını şaşırmış. Baba-kız küçük Mustafa’nın bu hâline gülmekten alamadılar kendilerini. Okumak aslında ne kadar da önemli, diye düşündü bu arada Pınar.

Bu düşüncesini babasıyla paylaştı. O gün okulda yaşadıklarını anlattı babasına.

— Babacığım, çevremde olup biten her şey bana okumanın ne kadar önemli olduğunu öğretiyor, dedi.

Babası:
— Evet kızım, okumak bizim hayatımız için en önemli şey. İşte bu yüzden Allah bize kutsal kitapları göndermiş, dedi.

Baba kız o kadar güzel sohbet ediyorlardı ki neredeyse kitapçıyı fark etmeden yanından geçip gideceklerdi. Son anda fark ettiler ve kitapçıdan içeriye girdiler. Babası kızına verdiği sözü tutacaktı.

Kitapçı onlara Kur’an-ı Kerimlerin bulunduğu rafı gösterdi. Pınar’ın boyu yetişmediği için babası raftan bir Kur’an-ı Kerim alarak ona uzattı. Pınar Kur’an-ı Kerim’i eline alınca hayranlığını gizleyemedi.

— Babacığım ne kadar güzel bir kitap bu! Üzerine nakış işlemişler sanki. İçi de altın gibi parlıyor. Böyle bir kitaba sahip olduğu için çok mutluydu. Ayrıca Allah’ın bizim için gönderdiği kitabı okuyacak olmanın heyecanı vardı içinde.

Pınar, sevinçle Kur’an-ı Kerim’in bir o tarafına bir bu tarafına bakıyordu. Bir anda kitapçının kendisine bakarak gülümsediğini fark etti. Utançla karışık gülümsemeyle karşılık verdi o da. Kitapçı amca onun yanına yaklaşarak:

— Ona çok iyi bak, kitaplığında en güzel yere koy onu, tamam mı kızım? O bize Yüce Allah’ın gönderdiği kitap, dedi.
Pınar gülümseyerek başını salladı:

— Tamam amcacığım, ona çok iyi bakacağım, dedi. Kitapçıdan eve dönerken Pınar’ın aklı hep yeni kitabındaydı. Acaba neler yazıyordu bu kitapta? Allah bize neler söylüyordu? Kim bilir belki bu kitabın hepsini okuyabilir ve onun da özetini çıkararak öğretmenine gösterebilirdi.

Yorumlarınız bizim için çok önemli.. Yorum Yazmayı Unutmayın


En Güzel Masallar


MASAL KATEGORİLERİ

Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları

 Sitemizde yayınlanan masallarımızı Youtube Baba Masalları  linkini tıklayarak Dinleye bilir

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *