«
  1. Anasayfa
  2. Dini Masallar
  3. BİN AYDAN HAYIRLI BİR GECE – KADİR GECESİ

BİN AYDAN HAYIRLI BİR GECE – KADİR GECESİ

dini masallar

Bin Aydan Hayırlı Gece – Kadir Gecesi Masalları

“Bin Aydan Hayırlı Gece – Kadir Gecesi masalları, çocuklarınızı İslam’ın kutsal atmosferiyle buluşturuyor. Bu dini ve İslami masallar, Kadir Gecesi’nin manevi değerini ve Ramazan Ayı’nın önemini anlatırken, çocuklarınızın hayal gücünü de besleyecek. Kadir gecesi ile ilgili masallar arasında yer alan bu özel hikaye, çocuklarınızın ruhunu aydınlatırken, onlara hayatın anlamını da öğretecek. Siz de onlara bu eşsiz deneyimi yaşatın ve birlikte masalın büyülü dünyasına yolculuk yapın!

Kadir Gecesi masalları mızı Dinlemek istermisiniz?

kadir gecesi masalı


 ”Yaratan rabbinin adıyla oku! O, insanı alaktan (asılıp tutunan zigottan ) yaratmıştır. Oku! Kalemle (yazmayı) öğreten, (böylece) insana bilmediğini bildiren rabbin sonsuz kerem sahibidir.” Alak Suresi, 1 ila 5. Ayetler .

”Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Bilir misin nedir Kadir gecesi? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır.”  Kadir Suresi, 1 ila 3. ayetler

Mahalle de herkesin çok sevdiği ve Ak sakallı dede diye hitap ettikleri, Güler yüzlü, nur çehreli bir dede yaşarmış. Bu dede gündüzleri dışarı çıkar yürüyüş yapar .

Kuşlara, kedilere, Sokak Köpeklerine Yemekler verir, sonra dinlenmek için Çocukların oynadığı Parka Gider, Orada oturarak dinlenirmiş. Tüm çocuklar aksakallı dedeyi çok severlermiş, Aksakallı dede çocuklara şekerlemeler verir ve onlara masallar anlatırmış.

Ramazan Ayının son günleriymiş, Aksakallı dede İşlerini hallederek çocuk parkına dinlenmek için geldiğinde ,Mine’nin kendisini heyecanla beklediğini görmüş. Selamlaştıktan sonra sormuş:

-Hayrola küçüğüm, niye bu kadar heyecanlısınız?

Mine sessizce fısıldamış:
-Dedeciğim, Bu akşam Kadir gecesiymiş bizde arkadaşlarım ile, Kadir Gecesini merak ettik. İnsanlar konuşuyordu. Kadir Gecesinin muhteşem bir gece olduğunu söylüyordu. Bu gece niye bu kadar önemli?

Gözlerini yumup düşünmüş yaşlı adam. Sonra gülümseyip demiş ki:
-Kadir Gecesinin bin aydan daha hayırlı olduğunu Yüce Allah söylüyor. Çünkü bu gecede Sevgili Peygamberimize ilk vahiy indi.

-Nasıl, demiş Nergis. Anlatabilir misin?

-Sevgili Resul, Hira Mağarası’nda derin düşüncelere dalmışken Cebrail Aleyisselam ilk defa görünür kendisine. Der ki “Oku, Rabbinin ismiyle..” Peygamberimiz (s.a.s) “Ben okuma bilmem.” der.

Ali heyecanla sormuş:

-Sonra?

Dede tane tane konuşmuş:

-Cebrail Aleyhisselam tekrar “oku” der. Sevgili Nebi aynı cevabı verince melek onu iyice sıkar. Alak Suresi’nin beş ayetini okur. ”Yaratan rabbinin adıyla oku! O, insanı alaktan (asılıp tutunan zigottan) yaratmıştır. Oku! Kalemle (yazmayı) öğreten, (böylece) insana bilmediğini bildiren rabbin sonsuz kerem sahibidir.”

Peygamberimiz tekrar eder. Ama çok korkar. Mağaradan dışarı çıktığında her şey onu selamlamakta, peygamber olduğunu ilan etmektedir.
Elif su iç çekerek;

-Aman Allah’ım, demiş. Ben de orada olsaydım… Sevgili Nebi’yi selamlasaydım! Çocuklar iç çekip aynı dileği tekrarlamışlar.  Dede onlara sevgiyle bakmış, demiş ki:

-Eve gelince Hatice annemize üstünü örttürüp dinlendikten sonra olanları anlatır. O gece, yani Kadir Gecesi ilk vahyin geldiği zaman dilimi. Bu sebeple de bin aydan hayırlı. Kadir Gecesinde Cebrail Aleyhisselam ve melekler yeryüzüne iniyor. Ne büyük bir lütuf, ne sırlı güzellik değil mi?

Sohbet uzayıp gitmiş, Akşam Ezanı yaklaşmaya başlamış. Ak sakallı dede izin isteyip evine giderken bütün çocuklar, Kadir Gecesini, Sevgili Resulü ve Cebrail Aleyhisselamı düşünüyorlarmış…


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)


İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *