«
  1. Anasayfa
  2. Dini Hikayeler
  3. HACI BAYRAM VELİ – Allah Dostlarının Hayatları

HACI BAYRAM VELİ – Allah Dostlarının Hayatları

Allah Dostlarının Hayatları

HACI BAYRAM VELİ! “Sandık” Hikayesi

Allah Dostlarının Hayatları ile ilgili İbretlik hikayeleri paylaştığımız Kısa hikayeler sitemizde, Hacı Bayram Veli’nin türbesinde geçen “Sandık” isimli ibretlik kıssayı sizlerle paylaşıyoruz. Bu Dini hikaye, Allah dostlarının hayatından alınmış gerçek bir öyküdür ve insanın yüreğine dokunan bir mesaj içermektedir. Siz de bizimle birlikte bu ibretlik hikayeyi Okuyarak, Allah dostarının Kerametlerine ve emanete sadakatin tatlı bir örneğine tanık olacaksınız. Keyifli Okumalar dileriz!


Evliyalar Ölmez imiş,
Can acısın görmez İmiş…
Diye bir söz söylenmiş.

Gerçekten de evliyalar ölmüyor. İşte Hacı Bayram Veli! Aşağı yukarı beş yüz kırk altı yıl evvel, Ankara’da, bu dünyadan, öteki dünyaya göçmüş. Beş yüz kırk altı yıl bu! Dile kolay. Ankara’da, anasının, babasının mezarını bilmeyen çok insan vardır, Hacı Bayram’l bilmeyen, bir kere türbesinin önünden geçmeyen, bir defa işi düşüp de kapısına yapışmayan bir Ankara ‘lı düşünülebilir mi?

Daha, türbeler kapatılmadan evveldi… diye anlatırlar…….

Solfasol köyünden çok temiz, çok saf bir genç, askere gidiyormuş. Babasından kalma bir kaç altım, anasından kalma birkaç mücevheri varmış. Delikanlının derdi asker dönüşü evlenmek; servetini İçine koyduğu küçük sandığını emanet edeceği, güvenip, bırakacağı kimseciği de yok. Düşünüyor, taşınıyor, acaba ne yapsam, diye sızlanıyor…

Rüyasında…

Derken, bir gece rüyasında Hacı Bayram’ı görmez mi? “A! be Selimcik, ne düşünüp duruyorsun getir sandığını, bana bırak!” diyor.

Selim oğlan, ertesi günü, sevine sevine Ankara’ya geliyor,doğru türbedarın önüne dikiliyor, hal, keyfiyet böyle, böyle… diye meseleyi anlatıyor. Türbedar da uyanıklardanmış ve gece o da haberini almışmış. Getiriyorlar sandığı, Hazretin başucuna bırakıyorlar. Sandık deyince, öyle koca bir şey sanılmasın, ancak bir çanta kadar.

Delikanlı askere gidiyor; gidiyor ama dönmek bilmiyor. Yemen ellerinde Uveys El-Karani gibi… Gez babam gez. Tam sekiz yıl!. Bu sekiz yıl içinde ahval değişmiş, türbedar ölmüştür.

Yeni gelen, Bayram Velinin başucundaki bu acayip sandığın hikmetini bir türlü anlayamamış. Kaldırıp, bir kenara koymak istiyor, ne mümkün? Yerinden kımıldatmanın ihtimali yok. Bu işe pek şaşıran türbedar, yanma bir yardımcı çağırıyor. Bir derken, üç oluyor… Nafile, sandık ne açılıyor, ne kımıldıyor. Sonunda:”Buişin içinde bir hikmet var” diyorlar!

Selim oğlan Geri dönüyor

Gel zaman, git zaman bizim Solfasol’lu, askerden kurtulup dönüyor. Ama artık o taze delikanlı değildir. Gene saftır, gene tertemizdir. Doğruca Hacı Bayram türbesine varıyor, bakıyor ki, türbedar değişmiş. Ama hiç umursamıyor, Ben malımı türbedara değil, doğrudan ona, Bayram Veli’ye emanet etmiştim” diyor ve sandığı almak üzere huzura varıyor.

Üç ihlâs, bir fatiha okuduktan sonra “Hazretim!Ü’ diyor, “Ver bakalım emanetimi! Hani, ben askere giderken getir, saklayayım demiştin ya!” Türbedar ve sandığı yerinden oynatamayan üç arkadaşı, merakla, konuşan adama bakıyorlar. O bir şeyin farkında değil sandığı kucakladığı gibi yola revan oluyor…

Ankara’lllar bu hikayeyi, emanete sadakatin tatlı bir örneği diye fırsat düştükçe anlatırlar…

Allah Dostlarının Hayatları ile ilgili İbretlik hikayeleri paylaştığımız Kısa hikayeler sitemizde, Hacı Bayram Veli’nin türbesinde geçen “Sandık” isimli ibretlik kıssayı okudunuz. Yorumlarınız Bizim için çok önemli , İbretlik hikayemiz hakkında bir yorumda bulunmak istermisiniz.

Yolculuğa Hazır Mısınız? Diğer Hikayelerimizi de Keşfedin!

BiŞR-İ HAFİ HAZRETLERİ – ALLAH DOSTLARININ HAYAT HİKAYELERİ
MA’RUF-ı KERHİ HAZRETLERİ – Allah Dostlarının Hayat Hikayeleri
FAKİR BİR KADIN VE YAHUDİ AVRAM
ŞEVKAT VE MERHAMET
ANNEMİ ÖZLEDİM


Hikayeler Kategori

Kısa Hikayeler
İbretlik Hikayeler
Dini Hikayeler
Aşk Hikayeleri
Başarı Hikayeleri
Gerçek Yaşam Hikayeleri
Sizden Gelen Hikayeler

🔸Yaşam Tadında Kısa Hikayeler (Youtube) Kanalımızda yayınlanan tüm hikayeleri dinlemek için için, Abone olun ▶ http://bit.ly/2vCvpPt Bildirimlerin gelmesi için “ZİLİ” (🔔) açmayı unutmayın.

hacı bayram veli türbesi

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *