«
  1. Anasayfa
  2. Kısa Hikayeler Oku
  3. Başka Dua Bilmezmisin ?

Başka Dua Bilmezmisin ?

kıssadan hisse hikayeler

BAŞKA DUA BİLMEZ MİSİN? Kıssadan Hisse Hikayeler

Kıssadan hisse hikayeler de sizlere Bir gencin ibretlik kısa hikayesini, yaşanmış  kıssadan hisse sini paylaşmak istiyorum, Etkileyici kıssadan hisseler insanlara bir şeyler anlatır ve Ders veren kıssadan hisseler insanların bir şeyleri anlamasını sağlar. sizleri en güzel ve  Anlamlı kıssadan hisse ile baş başa bırakmak istiyorum.


Bir şahıs, Harem-i Şerifin kapısında:

“Ey doğrulara yardım eden, haramlardan kaçınanları koru- yan Allah’ım!” diyerek sürekli aynı duayı okuyordu.

Ona, “Sen başka dua bilmez misin?” dediler. O da şöyle açıkladı, bu duayı tekrar etme sebebini:

“Ben Beyt-i Şerifi tavaf ederken ayağıma takılan bir şeyi eğilip aldım. Bir de baktım ki, içinde bin altın bulunan bir kese. Şeytanımla imanım mücadeleye tutuştular. “Bin altın çok para, senin bütün ihtiyaçlarını karşılar” dedi şeytanım. İmanım ise; “Bu haramdır, boşuna saklama; sahibini bul, teslim et!”

Ben böyle mücadele içinde iken birinin sesi duyuldu:

“Burada, içinde bin altınım bulunan kesem kaybolmuştur. Kim buldu ise getirsin, ona otuz altın müjde vereyim! “Bin haramdan otuz helal hayırlıdır,” diyerek keseyi sahibine teslim ettim.

O da bana otuz altın verdi. Bunu alıp bakırcılar çarşısında gezerken, bir Arap kölenin bu paraya satıldığını görünce, hemen satın aldım. Bir müddet sonra bu kölenin yanına bir kısım Araplar gelip gizlice konuşmaya başladılar. Köleden ne konuştuklarını sordum.

Saklamayıp aynen anlattı: “Ben Mağrip sultanının oğluyum. Babam, Habeş melikiyle cenk edip savaşı kaybetti. Beni de esir alıp buralarda sattılar. Babam bunları göndermiş, elli bin altın da vermiş ki, beni satın alıp götürsünler. Sen bana çok iyilik ettin, kendi evladın gibi baktın. Bundan dolayı memnun kaldım. Bunlar beni satın alacaklar; sakın az altına razı olma, elli bin altına sat beni.”

Dediği gibi oldu. Elli bin altına sattım köleyi. Bu kadar büyük sermaye ile bir kısım mallar alıp Bağdat’a gittim. Orada açtığım dükkânda mallarımı satıyordum. Bir tanıdığım gelip, “Meşhur bir tüccar dostum vefat etti, ay gibi güzel kızcağızı yalnız kaldı. Onun kızıyla seni evlendirelim” dedi. Ben de kabul ettim. Kızın, çeyiz olarak getirdiği birtakım tabakların üzerinde içi altın dolu keseler vardı. Hepsinin üzerinde biner altın yazılı iken, birinde dokuz yüz yetmiş altın yazılı idi. Bunun sebebini sorduğumda kızcağız dedi ki:

Babam bu keseyi Harem-i Şerifte kaybetmiş. Bulan bir helalzade keseyi iade edince, otuz altını ona müjde olarak vermiş, ondan geriye kalanlardır bu kesedeki altınlar. Bunun üzerine ben Allah’a hamd ve şükürlerde bulundum; bunlar hep doğruluğun, iyiliğin bereketi, diyerek hadiseyi kızcağıza anlattım. Sürur ve saadetimiz daha da perçinlenmiş oldu!

Bu Hikayelerimizi Okudunuz mu?

MIH KISSASI

ŞEVKAT VE MERHAMET

KUL OLANA KULLAR HİZMETKÂR OLUR

BUDA GEÇER

HASAN-I BASRİ – Dini Kıssadan Hisse


Hikayeler Kategori

Kısa Hikayeler
İbretlik Hikayeler
Dini Hikayeler
Başarı Hikayeleri
Gerçek Yaşam Hikayeleri
Sizden Gelen Hikayeler 
İngilizce-Türkçe Hikayeler
Yaşam Tadında Kısa Hikayeler (Youtube)

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *