«
  1. Anasayfa
  2. İbretlik Hikayeler
  3. BİR KAHVENİN KIRK YIL HATIRI VAR

BİR KAHVENİN KIRK YIL HATIRI VAR

tarihi hikayeler

Bir Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Var

Tarihi Hikayeler

Bir Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Var” hikayesi, geçmişin derinliklerine ışık tutan Tarihi hikayeler, tarihi öyküdür. Osmanlı İmparatorluğu’nun zengin kültürel mirasının içerisinde derin bir köşede saklanan  Bu hikaye, kahvenin Osmanlı toplumunda ve geleneklerinde oynadığı özel ve sembolik rolü anlatırken, aynı zamanda dostluğun, sohbetlerin ve misafirperverliğin bir yansıması, ve tarihi hikayesidir.


” Bir kahvenin 40 yıl hatırı var ” deyimi Üsküdarlı Bilge Yusuf ile Rum balıkçı Stelyonun hikayesine dayanır.

1895 Eminönü Yemiş İskelesi , balıkçı kahvesine giren Osmanlı zabiti; “Bre Yusuf , herkese benden okkalı bir kahve , ama şurada oturan Rum palikaryas’ına yok. Ona, kahvem de akçem de haramdır ” der.

Bilge Yusuf kahveleri ikram eder , bir kahve de Palikarya Stelyo nun önüne koyar, Zabıt adeta kükrer..”Ben , ona haramdır demedim mi Yusuf”. Bilge Yusuf, hiç istifini bozmaz “Komutan , o kahve benden , ona da helaldir.” der..Stelyo minnetle bakar Yusuf’a

1905 olur , Samos (Sisam) arasında Rum isyanı başlar.. Damat Ferit Paşa adaya asker çıkarır..Bilge Yusuf da askerdir ve adaya çıkan askerler arasındadır. Ancak ilk çatışmada esir düşer..2 yıl yatar Samos zindanlarında..

2 yıl sonunda Rum çeteciler , esir pazarında satışa çıkarır Yusuf’u, Mezat da 5 para, 7 para sesleri arasından bir ses yükselir.
– O Türke benden 5 kuruş , hemen alıyorum..”.Sessizlik hakim olur , Rum alır Yusufu arabasına köyün dışına çıkarır. Denize yakın bir yerde arabasını durdurur , döner Yusufa ”
– Serbestsin Bilge Yusuf ” der.

Yusuf inanamaz duruma , Rum un ellerine kapanır..” – beyim , kimsin necisin, beni neden özgür bırakırsın ” der. Rum döner Yusuf’a ”

– ben balıkçı Stelyo ” der. Ancak Yusuf çözemez durumu , adamı tanımaz bile..

Rum , uzun uzun anlatır, 12 yıl öncesine , Yemiş iskelesine döner , detaylarıyla o günü anlatır ve; “İşte ben , bir fincan kahveyi helal ettiğin balıkçı Stelyo ” der. Göz yaşları sel olur. Sarmaş dolar olurlar.  Stelyo, Yusufu , kaçak yoldan İstanbul’a gönderir.

Bu dostluk tam tamına 35 yıl devam eder. Her yıl birbirlerini ziyaret ederler. ve Her ziyarette bir fincan kahve mutlaka vardır. Çocuklarına, Hatta torunlarına anlatırlar dostluklarını ve “Bu kahvenin 40 yıl hatırı var ” derler.


“Okuduğunuz Tarihi hikayeler ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın! Sizden gelen yorumlar, hikayelerimizi daha da güçlendirecek ve diğer okuyucularımızın deneyimlerini zenginleştirecektir. Hikayelerimizin size kattığı anlam ve duyguları bizimle paylaşarak bu büyülü dünyayı hep birlikte daha da renklendirelim. Yorumlarınızı merakla bekliyoruz!

Diğer Hikayelerimizi de Keşfedin!

KANUNİ’NİN ASKERLERİ
FRANSA’DA İÇİLEN İLK TÜRK KAHVESİ HİKAYESİ
Çanakkale Geçilirmi
KIRMIZI PAPUÇLAR
OĞLUMUN KOKUSU
ADIM MUHAMMET
ŞEYTANIN SUÇU


Hikayeler Kategori

Kısa Hikayeler
İbretlik Hikayeler
Dini Hikayeler
Aşk Hikayeleri
Başarı Hikayeleri
Gerçek Yaşam Hikayeleri
Sizden Gelen Hikayeler
Yaşam Tadında Kısa Hikayeler (Youtube)

Hikayemizi Dinlemek İstermisiniz?

tarihi hikayeler

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *