«
  1. Anasayfa
  2. Eğitici Masallar
  3. Gül Bahçesi

Gül Bahçesi

eğitici masallar

Gül Bahçesi / Eğitici Masallar

Eğitici masallar kategorimizde yer alan Türkçe masallar arasından çok güzel bir masal sunmak istiyorum sizlere, masalımızın konusu insanların iyilik yapması üzerine, eğitici masallar çocuklarınızı eğlendirecek ve çocuklarınızın gelişimine destek olacaktır.


Enes ve Rana’nın dedesi Rasim Efendi, yıllardır öğretmenlik yaptıktan sonra doğduğu kasabaya dönerek, büyük bir gül bahçesi satın almış, bahçenin bir köşesine bir ev yaptırmış, günlerini ibadet, okuma-yazma ve bahçe işleri yaparak geçiriyordu.

Enes ve Rana ise anne ve babasıyla kasabanın bağlı olduğu ilde yaşıyorlardı. Kasaba şehre yakın olduğu için neredeyse her hafta sonu dedelerinin yanlarına gelirler, hem dedelerinin yalnızlığını paylaşırlar hem de dedelerine bahçe işlerinde yardım ederlerdi.

Rasim Efendi bahçede çeşit çeşit meyveler, sebzeler ve çiçekler yetiştiriyordu. Tabii bu meyve, sebze ve çiçekleri satmıyor, kasabanın fakirlerine ikram ediyordu. Çiçekleri ise daha çok evinde, bahçesinde yetiştirmek isteyen insanlara veriyordu. (Masalımızı Altta bulunan Masl Video muz ile dinleye ilirsiniz.)


Gül Bahçesi / Eğitici Masallar Masalımızı Dinlemek istermisiniz

gül bahçesi masalı


 

Bu durum çocukların dikkatini çok çekmişti. Bir gün Rana dedesine: “Dedeciğim bahçede birçok meyve sebze yetiştiriyorsun ama bunlardan çok az bir kısmını kendine ayırıyorsun.

Bir kısmını bize veriyor, çoğunu da insanlara dağıtıyorsun. Yani hem çok yoruluyorsun hem de bütün bunları ücretsiz yapıyorsun.” deyince dedeleri: “Karşılıksız olur mu yavrum! Ben karşılığını fazlasıyla alıyorum.” dedi.

Rana kafası daha da karışmış bir halde: “Ama dede biz görüyoruz; insanlara meyve sebze gönderiyorsun, onlar sana hiç ücretini göndermiyorlar.” deyince dedesi tatlı bir tebessümle: “Yavrum! Ben karşılığını, dua olarak alıyorum. Bir de yüce Allah yapılan iyiliklere bire karşı on vereceğini bize vadediyor.

Ayrıca Peygamberimiz de ‘İnsanlar kıyamete kadar yaptıkları iyiliklerin gölgesinde gölgelenecekler’ buyuruyor.” Rana: “Bazen senin verdiğin meyve ve sebzeleri o insanlara biz götürüyoruz ya Allah bize de bire on sevap verir mi?” “Tabii ki verir yavrucuğum. Hem size daha da çok verir.”

Rana; “Dedeciğim bir de bahçede çok fazla gül ve menekşe var; onları da özel günlerde (kandil günleri, Cuma gibi) insanlara veriyorsun. Bunun anlamı nedir?” deyince dedesi: “Yavrum geleneğimizde gül Peygamberimizle, menekşe ise Peygamberimizin kokusu ile eşleştirilir.

Gül ve menekşe veriyorum ki insanlara Peygamberimizi hatırlatsınlar. Bu sebeple gülün benim için özel bir anlamı var.” “Tamam dedeciğim. Şimdi anladım. Zaten kasabada bazı insanlar senin ismini ‘Gül Dede’ olarak biliyorlar.”

“Tatlı torunum! Sizler de her fırsatta anne babanıza, büyüklerinize ve arkadaşlarınıza gül ve menekşe verin. Unutmayın ki sadaka sadece maddi yardım yapmak değil, birinin sevincine ortak olmak, bir yetimin başını okşamak, hatta bir insana gülümsemektir.”


Eğitici masallar sayfamızda Türkçe masallar dan olan “Gül Bahçesi” isimli uyku masalımızı okudunuz, Yorumlarınızı bekliyoruz.


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)


 

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *