«
  1. Anasayfa
  2. Eğitici Masallar
  3. Trafik Kuralları Masalı / Eğitici Kısa Masallar

Trafik Kuralları Masalı / Eğitici Kısa Masallar

eğitici kısa masallar

Trafik Kuralları Masalı / Eğitici Kısa Masallar

Eğitici Kısa Masallar, uyku masalı trafik ile ilgili masallardan, severek okuyacak ve okurken öğrenebileceğiniz keyifli okul öncesi masallardan, baba masalları olarak yeni masallar ve öğretici masallar yayınlıyoruz ” Trafik Kuralları Masalı” masalını dinlemek için Allta bulunan Eğitici masallar videomuzudan dinleye bilirsiniz.


O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek’e sevinç katıyordu. Bulutlar gülümsüyor ve günaydın diyordu.

Melek dişlerini fırçaladıktan elini ve yüzünü yıkadıktan sonra mutfağa gitti. Annesi Sevinç Hanım’a kahvaltıyı hazırlamak için yardım etti. Kardeşi Ali’yi de çağırdılar. Kahvaltı bittikten sonra Melek annesine bugün gezmek istediğini söyledi. O gün Sevinç Hanım’ın da işi yoktu. Bu yüzden Ali’yi ve Melek’i gezdirebilecekti.

Melek giyinmek için odasına çıktı. Dolabından en güzel elbisesini seçti. Pembe ve çiçekli elbisesini giydi. Sevinç Hanım ve Ali de o sırada giyinmişti. Hep birlikte dışarı çıktılar. Bugün çok eğleneceklerdi. Yollardaki çiçekler onları selamlıyordu. Sevinç Hanım çocuklarına nereye gideceklerini söylemedi. Sürpriz yapacaktı.

Ali ve Melek’in ellerinden tutarak yola çıktı. Melek nereye gideceklerini çok merak ediyordu. Lunaparka mı yoksa parka mı gideceklerdi? Belki de anneleri onları alışverişe götürüyordu. Melek tam bunları düşünürken karşı yola geçmeleri gerekmişti.

Sevinç Hanım çocuklarına trafik ışıklarının çok önemli olduğunu söyledi. Hepsinin dikkatli olması gerekiyordu. Sevinç Hanım, trafik ışıklarında bulunan renkleri ve anlamlarını anlatmaya başladı.

Kırmızı ışık yanıyorsa ‘dur’ demekti. Kırmızı ışık, kızgın bir adamın suratına benziyordu. Bu yüzden durmak lazımdı.
Sarı ışık, karşıya geçmeye hazırlan demekti.
Son olarak yeşil ışık vardı. Yeşil ışık ise geçilebileceğini gösteriyordu.

Yeşil, Melek’in en sevdiği renkti. Bu yüzden yeşil yandığında karşıya geçebileceğini hatırlayacaktı. Sevinç Hanım eğer bunları unuturlarsa şiir söylemelerini istedi.

Kırmızı da beklenir
Sarı hazırlanmamız içindir,
Yeşil yandığı zaman karşıya geçilir.

Bu şiiri çok seven Ali ve Melek trafik ışıklarının anlamlarını unutmadılar. O sırada yeşil ışık yandı. Birlikte karşıya geçmişlerdi. Melek yeni bir şey öğrendiği için çok mutluydu. Yollarına devam ediyorlardı. Sevinç Hanım çocuklarını tebrik etti. Artık trafik ışıklarının anlamlarını çok iyi biliyorlardı.

Biraz daha yürüdükten sonra Melek, yorulduğunu fark etti. Bu yüzden ilerideki parkta dinleneceklerdi. Park yolun karşısındaydı. Bu sefer trafik ışığı yoktu. Melek ne yapmaları gerektiğini çok merak ediyordu. Nasıl güvenli bir şekilde karşıya geçeceklerdi? Annesine merakla sordu. Ali de bunu merak ediyordu. Arabalar çok hızlı geçiyordu ve dikkatli olmaları gerekti.

Sevinç Hanım çocuklarına merak etmemelerini söyledi. Eğer trafik ışığı yoksa yapılacak şey basittir. İlk yaya geçidi  varsa orada beklenir hızlı gelen arabaların geçmesi beklenir. Eğer yol boşalmışsa önce sola bakılır, sonra araba yoksa sağa bakılır. Yine araba yoksa son olarak sola bakılır. Yol un güvenli olduğundan emin olunca hızlı adımlarla karşıya geçilir.

Melek ve Ali korkulacak bir şey olmadığını anladılar. Yapılması gereken dikkat etmekti. Fakat Sevinç Hanım çocukları bu kuralı unutmasın diye de şiir söyledi. Böylece hep akıllarında kalacaktı.

Geçmek istersen karşıya
Bakarsın önce sola
Araba yoksa sağa
Son olarak da tekrar sola
Güvenliyse yol,
Artık geçersin karşıya

Melek ve Ali bu şiiri çok sevdi. Artık bu kuralı unutmayacaklardı. Karşıya geçtikten sonra parka gittiler. O sırada aklından şiirleri tekrarlıyordu. Trafik kuralları çok önemlidir. Bunu asla unutmamalıydı.

Melek yürürken yoldan geçen arabalara bakıyordu. Hepsi ne kadar da hızlıydı. Ama artık trafikle ilgili kuralları biliyordu. Yoldan araba her geçtiğinde aklına şiirler geliyordu.

Biraz daha yürüdükten sonra ileride dondurmacı gördüler. Sevinç Hanım, çocuklarına birer dondurma almaya gitti. Melek pembe olanı yani çilekli dondurmayı seviyordu. Ali ise çikolatalı dondurma istedi. Dondurmalarını beklerken ileride bir araba durdu. Arabanın ön koltuğunda Melek’in arkadaşı Ayşe oturuyordu.

Melek, arkadaşını gördüğü için mutluydu. Ama biraz şaşırmıştı. Ayşe ön koltuğa oturmak için küçük değil miydi? Bu Ayşe için tehlikeli olmaz mıydı? Bunları öğrenmek için annesinin yanına gitti. Annesine, arkadaşı Ayşe’nin ön koltukta oturduğunu söyledi. Melek bunun tehlikeli olup olmadığını sordu. Sevinç Hanım, tehlikeli olduğunu söyledi. Ön koltuğa oturmak için yaş sınırı vardı.

Küçük çocukların ön koltuğa oturması tehlikeliydi. Aynı zamanda suçtu. Bu yüzden Melek, Ayşe’yi uyardı. Ayşe de Melek’in söylediklerine hak verdi. Arka koltuğa geçtikten sonra Melek’e teşekkür etti.

Melek kurallara uyduğu için çok mutluydu. Aynı zamanda yeni bir bilgi öğrenmişti. Ön koltuğa küçüklerin oturması tehlikeli ve yasaktı. Sevinç Hanım, kızının bu hareketinden dolayı gurur duydu. Ali de ablası sayesinde yeni bir kural öğrenmişti.

Çocuklar, dondurmalarını yedikten sonra yola devam ettiler. Yolda yürürken havanın biraz karardığını fark ettiler. Güneş sanki yuvasına çekilmişti. O sırada yağmur yağmaya başladı. Sevinç Hanım hemen bir taksi buldu. Zaten gelecekleri yere az kalmıştı. Sevinç Hanım, çocuklarını arka koltuğa oturttu. Kendisi de ön koltuğa geçip emniyet kemerini taktı.

Arkaya baktığında Melek ve Ali’nin emniyet kemeri takmadıklarını fark etti. Çocuklarına emniyet kemerlerini takmalarını söyledi. Melek bu kemerin neden önemli olduğunu merak etmişti. Annesine bunun önemini sordu. Sevinç Hanım da çocuklarına nedenini açıkladı.

Araba aniden durursa veya beklenmedik bir hareket yaparsa dengemizi kaybedebiliriz. Aniden bir yerimizi acıtabiliriz. Bu yüzden güvenliğimizi sağlayacak bir kemer gerekir. Emniyet kemerini takmayı asla unutmamalıyız. Sevinç Hanım bunları anlattıktan sonra bir şiir söyledi.

Arabaya binince
Güvenlik gerekince
Takarız emniyet kemeri
Uzak tutarız tehlikeleri.

Yeni bir bilgi daha öğrenen Melek ve Ali bu kuralı asla unutmayacaklardı. Melek tekrar şiir duyduğu için çok mutluydu. Bunları düşünürken arabanın durduğunu fark etti. Artık gelmişlerdi. Melek, çok heyecanlıydı. İçeri girdiler. Sevinç Hanım, çocuklarını tiyatroya getirmişti. Melek çok sevinçliydi. İlk kez tiyatro izleyecekti.

Bugün çok güzel geçtidiye düşündü. Hem yeni bilgiler öğrenmişti hem de çok eğlenmişti. Bu güzel gün için Ali ve Melek annelerine teşekkür ettiler ve tiyatronun başlamasını beklediler.

Değerli okuyucular, Düşüncelerinizi ve hissettiklerinizi paylaşarak bu hikayelerin gücüne katkıda bulunun. Sizinle birlikte bu masalsı dünyada daha da güzel anılar yaratalım!


Bu Masalları Okudunuz mu?

Mesaj Getiren Melek

İsimsiz Melek

345 NOLU ODA

ÖZLENEN RÜYA

 

Çocuklar İçin Eğitici Hikayeler masalımızı  Eğitici Masal Videosu İle Dinlemek İstermisiniz?

eğitici çocuk masalı

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *