«
  1. Anasayfa
  2. Dini Masallar
  3. YETİM HAKKI

YETİM HAKKI

yetim hakkı

Yetim Hakkı / Dini Masallar

Merhaba değerli ziyaretçilerimiz! “Yetim Hakkı / Dini Masallar” dünyasına hoş geldiniz. Bu özel masal, sevgi ve paylaşımın en anlamlı şekilde yaşandığı bir hikayeyi sizlere sunuyor.

Hikayemiz, aynı sınıfta okuyan dört yakın arkadaşın öyküsünü anlatıyor. Bu dört arkadaş, yaklaşan bayramın coşkusunu bir arada yaşamak için bir karar alıyorlar. Ancak onların bayram hazırlıkları, sadece kendi sevinçleri için değil, yetim kardeşleriyle paylaşmak adına özel bir anlam taşıyor.

Eğitici masalımızı Dinlemek İstermisiniz?

yetim hakkı


Rahman Ve rahim olan Allah’ın adıyla
”Deki;  İnfakta bulunacağın her Hayır, Ana, baba, Yakın akrabalar, Yetimler yoksullar ve yolda kalmışlar içindir. Bakara Suresi, 215. ayet”’

”Kendiniz için (Dünyada iken) ne iyilik hazırlarsanız, Allah katında da onu bulursunuz; Hem de Daha üstün ve Mükafatça daha büyük olmak üzere. Allah’tan Mağfiret dileyin Şüphesiz Allah Çok bağışlayıcı Çok esirgeyicidir. Müzzemmil suresi,20. ayet”

Zehra, Arkadaşları Zeynep, Nur ve Rana ile Okulun bahçesinde bir araya gelmiş konuşuyorlardı. Zehra arkadaşlarına;

– ”Çocuklar Bayram yaklaşıyor, Tatiliniz nasıl geçirmeyi düşünüyorsunuz?” diye sordu.

Zeynep;

-Ben bayramlık yeni giysileri aldı, Bayram ziyaretlerinde giyineceğim.’

Nur;

-Babamla birlikte deniz kenarında tatil yapacağız.

Rana;

-Bana gelince, bayramda lunaparka gitmeyi düşünüyorum, Ayrıca İnşallah akrabalarımı ziyarete gideceğim” Dedi.

Zehra yeniden söz alarak;

-”Benim size bir önerim var, Beğeneceğinizi umuyorum. Hep birlikte gerçekleştirebileceğiniz ve Bayramı en güzel şekilde değerlendirip, Allah’ın izniyle Sevap kazanabileceğimiz bir işten bahsediyorum.”

Çocuklar tek bir ağızdan merakla;

-”Ne işi bu Zehra?” diye sordular.

Zehra;

-”Ben bu bayramda Evimizin yakınlarındaki Yetimler yurdunu ziyarete gidelim diyorum. Oradaki kimsesiz çocuklara hediye götürür. Bayram sevincini onlarla paylaşırız.” Anlık sessizlikten sonra. Çocukların yüzlerini Tatlı bir gülümseme kaplamıştı.

Nur coşkuyla;

-”Bu çok güzel bir fikir Zehra, Ben onları eğlendirecek oyuncaklar getiririm”.

Rana;

-”Ben de onlar için güzel ve nefis tatlılar hazırlatırım, çok beğeneceklerin den eminim”.

Zeynep ise;

-Ben babamdan birkaç güzel elbise almasını isteyeceğim, Oradaki çocuklar arasında dağıtırım”.

Zehra;

-”Bana gelince, Ben zaten bu iş için çok güzel ve resimli hikaye kitapları hazırladım”. Dedikten sonra, Arkadaş bayramın ilk günü sabah erkenden buluşmak üzere ayrıldılar.

Sınıflarını girdiklerinde, Her birinin gözlerindeki Sevinç ışıltısını görmeye değerdi doğrusu.

Beklenen gün gelmişti, Zehra Sabahın ilk ışıkları ile uyandı.

Bir taraftan Tekbir sesleri duyuluyordu. Kardeşi Ali bu sesleri uyandı. Anne ve babası ise Bayram sabahının telaşı içindeydiler. Teker teker her birinin elini öptü, Bayramlarını tebrik etti, Sonra da arkadaşlarıyla kararlaştırılmış olduğu programı onları anlattı, Bu iş için izin istedi.

Anne ve babası kızlarının bu kararında çok sevinmişlerdi.

Babası kızını bağrına bastı ve;

-”Seni tebrik ederim yavrucuğum, Sen gerçekten çok iyi bir çocuksun, Bayrama Buruk bir sevinçle yaşayan çocuklara hatırlatmakla Ne iyi etmişsin, Yüce Rabbimiz şöyle buyurur; Deki; infakta bulunacağın her Hayır Ana, Baba, Yakın akrabalar, Yetimler yoksullar ve yolda kalmışlar içindir.

Çok geçmeden Dört arkadaş Zehraların evinde bir araya geldiler. Hep birlikte, Yetimler yurduna doğru yola çıktılar. Yurda ulaştıklarında, Yurt müdürü sıcak bir şekilde onları karşıladı ve şöyle dedi;

-”İnanın Çocuklar, Sizin bu hareketiniz buradaki Yavruları çok mutlu edecektir. İnşallah Allah’ın indinde de makbul olur ve Onun rızasına da nail olursunuz. Gelin şimdi Sizi çocuklarla tanıştırayım. Onları çok sevdiğinizi biliyorum, Çok iyi anlaşacağınıza da eminim.

Müdür çocuklara Bayramınız mübarek olsun dedikten sonra, Bu çocuklar sizin bu mahalledeki arkadaşlarınız. Bayram sevincini sizlerle paylaşmak istiyorlar, Şimdi onlara ne diyeceksiniz çocuklar.

Der demez Hepsi bir ağızdan ”hoş geldiniz, Teşekkürler, Bayramınız mübarek olsun” dediler. Yurttaki çocuklarla hemencecik kaynaştılar ve Aralarında bir sevgi bağı oluşu vermişti.

Dört arkadaş beraberlerinde getirdikleri hediyeleri dağıtırken  herkes çok mutluydu. Sonra hep birlikte oturup Konuşmaya başladılar Tatlı ve nazik bir dille çocukların isimlerini ilgilerini, Uğraşlarını sordular.

Zehra bir duygu Selin’e kapılmıştı. Çocukların başlarını okşuyor, bu yetim yavruların yitirdikleri ya da Hiçbir zaman sahip olamadıkları şeyleri Birazcık olsun telafi etmeye çalışıyordu.

Zaman Su gibi akıp gitmişti. Müdür, Zehra’nın babasının onları almaya geldiğini haber verinceye kadar Saatlerin nasıl geçtiğini anlamışlardı bile. Ziyaret saati bitmişti. Dört arkadaş yetim çocuklarla vedalaşırken ilk fırsatta yeniden geleceklerine söz verdiler.

Müdür Yurdun Çıkış kapısına kadar onları eşlik etti. Onları uğurlarken, Şu ayeti kerimeyi okuyordu;

-”Kendiniz için (Dünyada iken) ne iyilik hazırlarsanız, Allah katında da onu bulursunuz Hem de Daha üstün ve Mükafatça daha büyük olmak üzere.”

Dört arkadaş, Yüreklerinde büyük bir sevinçle taçlandırılmış, Anlatılmaz Güzel duygularla evlerine döndüler.

Dini Masaldan Öğrendiklerimiz ;

  • İlk olarak, Yüce Allah şöyle buyurur; ”Öyleyse Sakın yetimi üzüp kahretme’
  • Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur; ”Kim bir yetimin başını sadece Allah rızası için okşarsa, Elinin dokunduğu her bir saç teli için iyilik yazılır ona. Her kim Bir yetim kız ya da erkek çocuğuna İhsan ederse Cennette ikimiz (iki parmağını birleştirerek) şu İki parmağın misali birbirimize yakın dururuz”.
  • Anne babasından birini yitiren çocuğa Yetim, her ikisini birden yitirene ise Öksüz denir. İslam dini Merhamet ve ihsan dinidir. Bu itibarla Yetim ve öksüzlere gözetmeyi, Onlara karşı şefkatli olmayı emreder.
  • İmanlı bir insanın, En önemli özelliklerinden biri Yetimleri unutmamaktır. Özellikle bayramlarda Ailelerimiz bir araya geldiğinde ve Çocuklar Anne babalarıyla bu sevinci paylaşırken Yetimleri unutmamalıyız.
  • Yetimlere İhsan ikramın Allah’ın indinde çok büyük mükafatı vardır. iyilik Bir yetimin başını Merhamet ve şefkat ile Bir kerecik okşamak gibi küçücük bir amel dahi olsa, Karşılıksız kalmayacaktır.

Hadis ile ilgili masallar Ayşe Hadis Hafızı Oluyorisimli Eğitici dini masalımızı okudunuz, Masalımıza Yorum yazmayı ve Arkadaşlarınız İle Paylaşmayı unutmayın.


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)


İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *