«
  1. Anasayfa
  2. Dini Masallar
  3. DENİZİ SEVİYORUM

DENİZİ SEVİYORUM

eğitici dini masallar

Denizi Seviyorum / Eğitici dini masallar

Eğitici Dini masallar, Türkçe dini masallar arasından bir masal oku , eğitici dini masallar çocuklarınızı eğlendirecek ve  gelişimine destek olacaktır.

Dini masalımızı Dinlemek İstermisiniz?

Denizi seviyorum


Rahman Ve rahim olan Allah’ın adıyla, Gemilerin Denizde Allah’ın lütfuyla yürüdüğünü görmez misiniz. Allah Böylece size varlığının delillerini gösterir….    Lokman Suresi 31.Ayet.

Taze et Balık yemeniz ve Takacağınız bir süs eşyası çıkartmanız için, Denizi emrinize veren O’dur.   Nahl Suresi 14. ayet

Zehra ve Ali’nin Sabırsızlıkla bekledikleri o gün Nihayet gelip çatmış, Ders yılının bittiği ve Karnelerin verildiği gündü. iki kardeş karnelerini almış Büyük bir sevinçle eve dönmüşlerdi.

Zehra karnesini anne ve babasına gösterirken, Başı dimdik idi, Ali de öyle. Bugün iki çalışkan Ve Başarılı öğrencinin Sınıf birincisi olarak bitirdikleri bir ders yılının sonunda, Evlerine taşıdıkları sevinç ve mutluluğunu paylaşıldığı gündü.

Anne bir taraftan çocuklarını öpüp koklarken, bir Taraftan bu göz kamaştırıcı başarılarından dolayı Onları kutluyor ve şöyle diyordu; ”Yavrularım Bu benim biricik dileğimdi, ikiniz de bizi onurlandırdınız. Siz çocuklarımla ne kadar iftihar etsem azdır”.

Babalar ise hemen arkasından söze girdi; ”Evet çocuklar İkiniz de büyük bir ödülü hak ettiniz. Şimdi gözlerinizi kapatın bakalım ikinize de büyük bir sürprizim var, Çok sevineceğiniz bir sürpriz bu” . Çocuklar gözlerini kapattılar. Baba cebinden deniz kenarında bir haftalık tatil biletlerini çıkarttı ve; ”Şimdi açın gözlerinizi yavrularım”

Gözlerini açtıklarında Karşılarında Tatile gidecekleri biletleri gören çocuklar Sevinçten uçacak gibi olmuşlardı. Zehra’nın içi içine sığmıyor, yerinde duramıyordu. Ali babasının boynuna sarılmış Bir yandan öpüp dururken Diğer yandan; ”Babacığım Bundan büyük ödül olamaz” deyip duruyordu. Zehra; ”Peki ne zaman gidiyoruz, Eşyalarımızı hazırlamaya başlayalım mı?”.  Annesi; ”Çok acele etme yavrucuğum, Yolculuk yarın değil ertesi gün”

Ertesi günün sabahı Zehra erkenden yolculuk hazırlığına başlamıştı bile, Özel eşyalarını özenle valizine yerleştirdi. Gerekli olabilecek Bir şeyi unutmak istemiyordu. Ali ise Sadece bir kaç oyuncağını ve Bazı özel eşyalarını hazırlamıştı.

Anneleri ise Yol boyunca atıştıracakları hafif yiyecekler hazırlamakla meşguldü. Hazırlıklar tamamlanınca Arabalarına binip şehrin dışına Deniz sahili Doğru yol almaya başladılar. Zehra, Ali, anne ve babaları, Yani ailenin bütün bireyleri araba dahil.

Zehra yol boyunca Manzaraların albenisine kapanmış Hiçbir güzellik kaçırmamak için Yolun iki tarafından akıp giden tabiatı Seyre Dalmıştı. Arada bir Ali’nin bağıra çağıra söylemeye çalıştığı şarkı ya da eşlik ediyordu.

Haydi denize gidelim denize,
Dalgalarla oynamaya gidelim,
Kumdan kaleler yapalım,
Beraber şarkılar söyleyelim.

Birkaç saat sonra yüksek bir tepeyi aştılar ve deniz Masmavi yüzü Ve esrarengiz güzelliği ile tam karşılarında duruyordu. o anda Zehra heyecanlandı; ”işte Deniz, Deniz bu denize bakın yarabbim bu ne güzellik” diye haykırmaya başladı. Ali Zehra’nın tarafındaki pencereyi yanaştığında Şaşkınlığı yüzünden okunuyordu; ”Sübhanallah” dedi. ”ne uçsuz bucaksız bir güzellik bu böyle, Ama! çok uzaklarda görünen karartılar da neyin nesi”.

Oğlunun bu sorusuna gülümseyerek cevap verdi babası; Ali ‘ciğim karartı değil onlar, Çok çok büyük gemiler Çok uzaklarda olduklarından bize siyah noktalar gibi görünüyorlar. Aslında onlar Allah’ın bir ayeti, Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulur; ”Gemilerin Deniz de Allah’ın lütfuyla yürüdüğünü Görmez misin, Allah Böylece Size varlığının delillerini gösterir”.

Ali  Kendi kendine düşünmeye başladı. Sonra da Küçücük bir madeni para suda batıyorken şu kocaman Gemiler nasıl böyle suyun üzerinde kalabiliyordu. ”Aman yarapbim diyerek Şaşkınlığını dile getirdi. Zehra, Konuyu açıklamaya çalıştı; ”Yüce Rabbimiz insanlara Bir geminin su ile temas eden yüzeyini Geminin ağırlığına oranla daha büyük yapmalarını ilham etmiş, O yüzden onlar Batmaz, Suyun üzerinde kalabilirler”.

O arada Anneler çocuklarına dönerek şöyle dedi; ”Ali ‘ciğim, Deniz, Cenabı Allah’ın gücü ve kudreti ile biz insanların hizmetine sunulmuştur. Biz denizlerden Balık avları, İnci ve benzeri süs eşyaları çıkartır. Denizlerin üzerinde gemiler yüzdürür. Eşya ve insan taşımacılığında kullanırız.

Kur’an-ı Kerim’de de şöyle buyurulmuştur; ”içinden Taze et ve balık yemeniz, Takacağınız bir süs eşyası çıkartmanız için Deniz’i emrinize veren O’dur. Çocuklar hep bir ağızdan ” Süphanallah, Sübhanallah” diyerek annelerini dinliyorlardı.

Evet değerli arkadaşlar, Bir masalımızın daha sonuna geldik. Bu masaldan Neler öğrendik sizce, Gelin hep beraber Biraz buna değinelim;

*İlk olarak, Allah’ın Hiç ve kudretine delalet eden en büyük ayetlerden biridir denizler. Allahu Teala Denizlerin içerisinde sayısız varlıklar yaratmış
Bilim adamları bu varlıkları keşfetmek ve tanıyabilmek için Büyük Çabalar sarf etmektedirler. Yine Yüce rabbimiz bu varlıkları karada yaşayan canlılardan farklı kılan özellikler ile donatılmışlardır.

*İkinci olarak; Allahu Teala Faydalansınlar diye denizleri insanların hizmetine sunmuştur. Deniz insanlar için bir besin kaynağıdır, Balık ve benzeri su ürünleri denizlerden elde edilirler. Denizlerden, Takılar ve süs eşyası yapabilmek için İnci ve Mercan gibi değerli şeyler de çıkarılır. Ayrıca yolculuk ve Taşımacılığı içinde  Gemiler vasıtasıyla denizlerden faydalanırız.

*Üçüncü olarak; imanlı bir insanın Allahu teâlâ’nın güç  ve kudretine delalet eden Varlıklar hakkında düşünmesi ve Kendisine sunulan sayısız nimetler karşısında şükretmesi gerekir. Ayrıca bilmesi gerekir ki; ”Eğer Allah bütün bunları insanın hizmetine sunmamış olsaydı, hiç Bir şekilde Bu nimetlerden Faydalanamazdık..


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)


 

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *