«
  1. Anasayfa
  2. Kısa Hikayeler Oku
  3. Türk Destanı: Kürşad ve 40 Askeri

Türk Destanı: Kürşad ve 40 Askeri

Türk Destanı

Türk Destanı: Kürşad ve 40 Yiğidi

Bu öykü, Türk destanı ve efsanelerinin zengin mirasından bir kesiti sunuyor: Kürşad’ın cesur liderliğindeki Türklerin Çinlilere karşı destansı mücadelesi. ‘Kaan Hikayeleri‘ ve ‘Kaan Destanları‘ serisine mükemmel bir ek olan bu kısa hikaye, Türk tarihinin en çarpıcı dönemlerinden birini canlandırıyor. ‘Bozkurtların Türk ve Çin Savaşı‘, Kürşad ve yiğit savaşçılarının özgürlük ve bağımsızlık için verdikleri mücadeleyi anlatıyor. Türklerin savaş stratejileri, liderlik özellikleri ve kültürel değerleri üzerine odaklanan bu Türk Destanı , eski Türk tarihinin ve kültürünün derinliklerine bir yolculuk sunuyor. Türk destanı nı altta bulunan shorts videosu ile dinleye bilirsiniz.
türk destanı


Tıpkı babası gibi zeki ve cesurdu Kürşad; adına yaraşır bir şekilde Türk milletinin Çin esaretine karşı ayaklanmasının lideri olmuştu. Burada, 40 kişilik bir grupla binlerce Çin askerine karşı savaşmıştı.

Onlar, bütün dünyaya Türk’ün asla esaret altına alınamayacağını ve Türklerin özgürlükleri olmadan yaşamaktansa ölmeyi tercih edeceklerini göstermişlerdi.

Kürşad ve 40 çerisinin bu kahramanlıkları, 1936 yılında Nihal Atsız tarafından “Bozkurtların Ölümü” adlı romanda kaleme alınmasıyla birçok kişi tarafından daha iyi tanınır hale gelmiştir.

Doğu Göktürk Kağanlığı, Çoluk Kanun döneminde gelene kadar Çinlilerden yeterince etkilenmiş, adeta Çinlilerin birer sömürgesi haline gelmişti. Öyle ki, hükümdarlar Çinli prenseslerle evlenmiş, Çinli prensesler de yanlarında birçok casus getirmişlerdi.

Prensesler, devletin bütün sırlarını ve zayıf yönlerini Çinlilere bildiriyorlar, dışarıda Türklerin zayıf anını kollayıp onlara istediklerini yaptırıyordu. Tuluk Kaan, Çin’in bu hain planlarını farkındaydı. Bu nedenle, Çin ile ilişkilerini sınırlamıştı. Uygulanan politika sonucunda, devlet, önceki dönemlere oranla en parlak zamanını yaşıyordu.

Bu durumdan hoşnut olmayan Çin, Doğu Göktürk Kağanlığı’nda iç karışıklıklar çıkarmaya çalıştı. İç karışıklıklar ile birlikte artan entrika ve komplolar, Kürşad’ın babası Çoluk Kanun’un Çinli üvey annesi tarafından zehirlenerek öldürülmesine neden olmuştu. Şimdilerin yaptığı entrika ve komplolarla en iyi anlatan metin Orhun Kitabeleri olmuştur.

Bilge Kağan, yazıtında Çin halkının sözleri tatlı, ipekleri yumuşak olduğunu belirtmiş. Tatlı sözler ve yumuşak ipeklerle kandırıp, uzaktaki halkları bu şekilde kendilerine yaklaştırırlarmış. Yakına yerleştikten sonra da gereken kötülüğü orada düşünürlermiş.

Bilgi ve yiğit insanlara ilerleme fırsatı vermezlermiş. Çinlilerin tatlı sözlerine ve yumuşak ipeklerine kanan Türk halkından birçoğu ölmüştü. Türk halkı mutlaka ölecektiniz. Çuluk Kağan’ın ölümünden sonra kardeşi, hükümdar olmuştu. Abisinin çizdiği yoldan ilerlemeye çalışan Kara, Çinlilerle savaşlar yaparak asimile olmayı reddetmişti.

629 senesinde Çinlilerle yapılan bir savaşta Karakan mağlup olmuş, Kara Kağan yüz bin Türkle beraber Çinlilere esir düşmüştü. Şinin yıllarca uyguladığı politika sonucunda doğu ve batı Göktürkleri evvela birbirinden ayrılmış, ardından da mağlubiyete uğratılarak esaret altına alınmıştı. 630’lu yıllarda başlayarak 680’li yıllara kadar sürecek olan 50 yıllık


Türk Destanı bölümümüzde sizler için hazırladığımız. Bozkurt  hikayeleri mizden, “Kürşat ve Askerleri” isimli tarihi hikayemizi  Beğendiğinizi ümit ediyoruz. Yorumlarınız Bizim için Çok değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

Bu Hikayelerimizi Okudunuzmu?


Hikayeler Kategori

Kısa Hikayeler
İbretlik Hikayeler
Dini Hikayeler
Başarı Hikayeleri
Gerçek Yaşam Hikayeleri
Sizden Gelen Hikayeler 
İngilizce-Türkçe Hikayeler
Yaşam Tadında Kısa Hikayeler (Youtube)

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *