«
  1. Anasayfa
  2. İbretlik Hikayeler
  3. MIH KISSASI

MIH KISSASI

ibretlik kıssadan hisse

Mıh Kıssası / İbretlik Kıssadan Hisse

Zalim bir padişah bir gün bir kadın görür. Kadına gönlü Akar. Sorup soruşturur ve öğrenir ki, Kadın bir Demirci ustasının hanımıdır. Adam kendi halinde işinde gücünde örsü ve çekici ile geçinen bir gariptir. Zalim hükümdar Nasıl etsem de şu kadına sahip olsam diye düşünürken, yalaka vezirlerinden biri; ”Sultanım Ondan kolay ne var, Bu adam Demirci Haber yollayalım Bin  tane mıh yapsın Bütün Mıhları da Bir günde yapsın, Yapmazsa kellesini alırız der.

Padişah ellerini ovuşturur sevinçli, Adamlarıyla haber Yollar Demirci ustasına; ‘Padişahımız bin mıh yapsın dedi. Bütün mıhları da Yarın sabaha kadar  yapmazsan kelleni alırız’ Derler.

Adam bu haber üzerine yıkılır. Omuzları düşer. Hele bir gün gibi kısa bir zamanda bütün mıhları yapmasına imkan yoktur. Kederli evine gelir. Akşam sofrada bir lokma bile yemek yemez Bu hali hanımının gözünden Kaçmaz; ‘Bey Söyle hele Senin bir derdin vardır’.  Demirci ustası Olanı biteni hanımını anlatır. Ferasetli hanımı Beyine şöyle der; ‘Hele Bey Tevekkel ol Mıhında sahibi var Sen üzülme, Allah bir kolaylık kapısı açar.

Adam ve hanımı yatarlar. Sabah kapı gürültüyle vurulmaya başlar. Adam, hanımına; ‘Hakkını helal et Buraya kadarmış’ der.. Hanımı ; ‘Dur bakalım Bey hele bekle’ der. ‘Bir kapıya varım’. Kim o diye seslenir kapıdan cevap gelir ; ‘padişah öldü. Usta’ya söyle Sanduka için 30 mıh almaya geldik derler.

Hanımı sevinçle beyni haber verir; ‘Bey ben sana dememiş miydim, Mıhını sahibi var hele kederlenme Tevekkel ol diye. Kalk padişah ölmüş sandukasına 30 mıh ver’.

Hepimiz iyi yahut kötü planlar yaparız Ama unutmayalım ki Allah’ın dediği olur.

Hikayeler Kategori

Kısa Hikayeler
İbretlik Hikayeler
Dini Hikayeler
Aşk Hikayeleri
Başarı Hikayeleri
Gerçek Yaşam Hikayeleri
Sizden Gelen Hikayeler
Yaşam Tadında Kısa Hikayeler (Youtube)

Hikayemizi Dinlemek İstermisiniz?

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *