«
  1. Anasayfa
  2. İbretlik Hikayeler
  3. MIH KISSASI

MIH KISSASI

ibretlik kıssadan hisse

Mıh Kıssası / İbretlik Kıssadan Hisse

İbretlik Kıssadan Hisse” anahtar kelimeleriyle, “Mıh Kıssası” isimli dokunaklı hikaye sizlerle! Bu yaşanmış hikaye, yaşlılarla ilgili derin bir öğüt sunuyor. Kıssadan hisse alarak hayatın anlamını sorgulayacağınız bu gerçek hikaye, yaşamın zorluklarını ve insanlığın derinliklerini gözler önüne seriyor. Sizi etkileyecek bu hüzünlü öyküde, gerçeklikten ilham alan bir ibretlik ders bulacaksınız. İbretlik kıssalar arayanlar için mükemmel bir seçim!

ibretlik kıssadan hisse Hikayemizi Dinlemek İstermisiniz?

mıh kıssası


Zalim bir padişah bir gün bir kadın görür. Kadına gönlü Akar. Sorup soruşturur ve öğrenir ki, Kadın bir Demirci ustasının hanımıdır. Adam kendi halinde işinde gücünde örsü ve çekici ile geçinen bir gariptir.

Zalim hükümdar Nasıl etsem de şu kadına sahip olsam diye düşünürken, yalaka vezirlerinden biri; ”Sultanım Ondan kolay ne var, Bu adam Demirci Haber yollayalım Bin  tane mıh yapsın Bütün Mıhları da Bir günde yapsın, Yapmazsa kellesini alırız der.

Padişah ellerini ovuşturur sevinçli, Adamlarıyla haber Yollar Demirci ustasına; ‘Padişahımız bin mıh yapsın dedi. Bütün mıhları da Yarın sabaha kadar  yapmazsan kelleni alırız’ Derler.

Adam bu haber üzerine yıkılır. Omuzları düşer. Hele bir gün gibi kısa bir zamanda bütün mıhları yapmasına imkan yoktur. Kederli evine gelir. Akşam sofrada bir lokma bile yemek yemez.

Bu hali hanımının gözünden Kaçmaz; ‘Bey Söyle hele Senin bir derdin vardır’.  Demirci ustası Olanı biteni hanımını anlatır. Ferasetli hanımı Beyine şöyle der; ‘Hele Bey Tevekkel ol Mıhında sahibi var Sen üzülme, Allah bir kolaylık kapısı açar.

Adam ve hanımı yatarlar. Sabah kapı gürültüyle vurulmaya başlar. Adam, hanımına; ‘Hakkını helal et Buraya kadarmış’ der.. Hanımı ; ‘Dur bakalım Bey hele bekle’ der. ‘Bir kapıya varım’. Kim o diye seslenir kapıdan cevap gelir ; ‘padişah öldü. Usta’ya söyle Sanduka için 30 mıh almaya geldik derler.

Hanımı sevinçle beyni haber verir; ‘Bey ben sana dememiş miydim, Mıhını sahibi var hele kederlenme Tevekkel ol diye. Kalk padişah ölmüş sandukasına 30 mıh ver’.

Hepimiz iyi yahut kötü planlar yaparız Ama unutmayalım ki Allah’ın dediği olur.


ibretlik kıssadan hisse etiketine uygun olarak “MIH KISSASI ” isimli Hüzünlü hikayemizi okudunuz, görüş ve yorumlarınız bizim için çok değerli yorumlarınızı bekliyoruz.


Hikayeler Kategori

Kısa Hikayeler
İbretlik Hikayeler
Dini Hikayeler
Aşk Hikayeleri
Başarı Hikayeleri
Gerçek Yaşam Hikayeleri
Sizden Gelen Hikayeler
Yaşam Tadında Kısa Hikayeler (Youtube)


İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *