«
  1. Anasayfa
  2. İbretlik Hikayeler
  3. 4. SULTAN SÜLEYMAN – FERASET – İbretlik Hikayeler

4. SULTAN SÜLEYMAN – FERASET – İbretlik Hikayeler

padişah hikayeleri

4. SULTAN SÜLEYMAN – FERASET – İbretlik Hikayeler

Bu bölümde sizlere ibretlik hikayeler adına bir padişah hikayesi, osmanlı döneminde geçen gerçek bir hikaye sunmak istiyoruz, ibretlik hikayemizi ve diğer ibretlik hikayeler imizi okuyabilirsiniz.


Bir gün Sultan dördüncü Murat’a gelip subaşılar dan birinin halktan rüşvet aldığını bildirdiler.

Padişah hemen bir müfettiş görevlendirdi ve şikayeti araştırmasını emretti. Müfettiş tam bir ay adamı takip ettiği halde suçüstü yakalayamadı, gelip durumu padişaha arz etti padişahım zannedersem halk yanılıyor şikayet edilen Subaşı’nın rüşvet aldığına dair bir işarete rastlamadım.

Padişah Kaşlarını çattı- benim halkım Yanılmaz dedi ama sende feraset yoktur feraset ne ola ki padişahım dedi. şöyle cevap verdi

– Peygamber Efendimiz buyuruyor ki ,müminin ferasetinden sakının Çünkü o Allah’ın nuru ile bakar feraset üstün zeka bütün kabiliyet bir anlayıştır. Hadi git.

Müfettişi görevlendirdik ten sonra rüşvet aldığı iddia edilen subaşı’nı huzuruna çağırdı. Ona bir kese altın uzattı.

– Bunu al sabah namazında Ayasofya Camii ne git Top kandilinin altında seni bekleyen fakire ver,

Adam keseyi aldı kuşağının arasına koydu ve izin isteyip padişahın huzurundan ayrıldı ve sabah namazında Ayasofya Camii’ne gitti… padişahın söylediği yerde kendisini bekleyen dilenci kılıklı adama keseyi uzattı adam keseyi aldı

– Allah padişahımıza ve devletimize zeval vermesin diye dua ederek koynuna attı.Subaşı gittikten sonra keseyi koynundan çıkarıp saydı yalnızca Beş altın vardı.

Ertesi gün Öğle üzeri halk rüşvetçi subaşının padişah tarafından yakalanıp cezalandırıldığı haberini almıştı. Bayram ediyorlardı bir beladan kurtulmuşlardı.

Müfettiş işi merak etti kendisi bir ay peşinde dolaştığı halde bu adamı yakalayamamıştı da padişah bir gün içinde bunu nasıl başarmıştı.

Huzuruna çıkıp sorunca padişah Feraset dediğin işte budur dedi adama verdiğim kesede Elli altın vardı ama camide bekleyen fakire sadece beş altın verdi demek kırk beş altını kendi cebine attı Böylece haram yediği Anlaşıldı.

padişahım kesede beş altın olduğunu nereden bildiniz,

4. Murat güldü
– camideki dilenci bendim. Bir suçluyu yakalamak için yapmayacağım yoktur Çünkü ben Allah’tan korkarım. Müfettiş padişahın ellerini minnet ile öptükten sonra:

ferasetin ne demek olduğunu anladım diye mırıldandı.


İbretlik hikayeler bölümümüzde sizler için hazırladığımız. padişah  hikayeleri mizden, “4. Sultan Murat” isimli tarihi hikayemizi  Beğendiğinizi ümit ediyoruz. Hikayemizi Beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın.


Bu hikayelerimizi Okudunuzmu?


Hikayeler Kategori

Kısa Hikayeler
İbretlik Hikayeler
Dini Hikayeler
Aşk Hikayeleri
Başarı Hikayeleri
Gerçek Yaşam Hikayeleri
Sizden Gelen Hikayeler 
İngilizce-Türkçe Hikayeler
Yaşam Tadında Kısa Hikayeler (Youtube)

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *