«
  1. Anasayfa
  2. Kahramanlık Hikayeleri
  3. Osman Gazi’nin Rüyası – Tarihi Hikayeler

Osman Gazi’nin Rüyası – Tarihi Hikayeler

tarihi hikayeler

Osman Gazi’nin Rüyası: Tarihi Hikayeler

Osmanlı İmparatorluğu’nun Kuruluşunun Başlangıcı

Tarihi hikayeler Kategorimizde Genç Padişah Osman Gazi, Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu ve ilk padişahıdır. Onun tarihi hikayesi, Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından biridir.

Osman Gazi’nin Rüyası adlı bu osmanlı hikayesi, onun gençlik yıllarında yaşadığı bir rüyayı anlatır. Bu rüya, Osmanlının, büyük bir imparatorluk kuracağına dair bir işarettir.

Bu kahramanlık hikayesi, Türk kültürü ve tarihi için önemli bir eserdir. Bu tarihi hikayeler Osman Gazi’nin karakterini ve Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunu anlamamıza yardımcı olur.


KIR ATIN YİĞİT SÜVARİSİ , günlerden bir gün, bir ulak, Orhan Gazi’nin önüne çıktı ve : “Pederiniz, sizi emreyler” dedi. Orhan Gazi: “derhal gidelim.” dedi.

Orhan Gazi’nin içine birden korkunç bir şüphe girdi, saplandı. Babasını hasta bırakmıştı. Yoksa kendisi Bursa kuşatmasıyla uğraşırken ecel yetişmiş miydi?

Sarardı, ağzı kurudu; güç işitilir bir sesle karşısındakine sordu: “Pederimi diri bulabilecek miyim?”. Adam gözlerini yere indirdi, boynunu büktü. “Allah isterse…” dedi.

Orhan Bey, çadırından âdeta koptu. Atına atladığı gibi dolu dizgin sürdü, sürdü ve babası Osman Gazi’nin yatağının baş ucuna çömeldi: “Beni emretmişsiniz, muhterem babacığım!”

Osman Bey yatıyordu. Takatten düşmüş, hastalık onu yıpratmıştı. Bakarken ışıklar saçan gözleri artık sönüktü. Odada bir ölüm sessizliği vardı. Bu sessizliğin içinde Osman Bey’in hasta sesi dalgalandı:
“Geldin mi oğul?”
“Geldim, Bey pederim, emrinizi alır almaz geldim. Emret!”

Osman Bey dikkatle oğlunu süzdü. Sonra bu kadarcık bir hareketten yorulmuş gibi yumdu gözlerini:
“Herkes gibi ben de ölüyorum Orhan… Ama öldüğüme değil, Bursa’yı alamadığıma üzülüyorum. Vaziyet nicedir?”
“Kuşatma bütün şiddetiyle devam ediyor, muhterem pederim… Bugün yarın Allah’ın izni ve lütfu ile düşecek.”

Osman Bey, yorganın dışındaki elini uzattı. Oğlunun elini arıyordu. Orhan Bey bunu sezdi. Babasının mübarek elini avucunun içine aldı, sonra eğilip öptü.

Yiğitler yiğidi ağlıyordu. “Sus Orhan, ağlamak sana yaraşmaz. Şimdi beni iyi dinle, vasiyetime kulak ver.”
Orhan Bey hıçkırıklar arasında cevap verdi: “Can kulağıyla dinlemekteyim, babacığım…”
“Oğlum, Bursa’yı aç, gülzar eyle. Oğlum, öldükten sonra beni Bursa’da Gümüşlü Kümbet’e göm. Oğlum, bilginleri kayır, şehit çocuklarını koru, gazileri sev, sana bıraktığım kumandanlara fikir danış.”
“Emrin başım üstüne, muhterem babacığım!”

“Oğlum, Allah’ı tanımayan, emirlerine uymayan kimselere, devlet işlerinde görev verme. Verirsen eğer, yüzün kara olarak ahirete gidesin! Bunlar halka iyi muamele etmezler ve rüşvet almaya meyilli olurlar.

Memleket ve millet, böylelerinden büyük zarar görür. Oğlum, bilmediğini bilenden sor, sor ki en doğru olanını bul ve yap. Sana sadık olanların gönüllerini hoş et, cimrilik yapma, asker ve kumandanlarına armağanlar ver, ihsanlarda bulun. Yapacağın her işi, etrafındakilerle konuştuktan sonra yap.”

Orhan Bey hıçkırıklar arasında söz verdi: “Allah ömür verdikçe şu emirlerinden kıl payı ayrılmayacağım, muhterem pederim, söz veriyorum!”

Osman Bey, eliyle oğlunu iter gibi yaptı: “Haydi artık git, Bursa’yı al ve beni Bursa’ya göm.”
“Seni bu hâlde bırakıp bir yerlere gidemem, babacığım… İzin ver, yanında kalayım.”

Osman Bey gözlerini hiddetle açtı; hastalığından bu yana göz bebeklerinde ilk defa ışıklar oynaştı, öfkeler kaynaştı: “Ben hâlâ bir Beyim. Eğer Bey isem sana emrediyorum: Git, ordunun başına geç ve Bursa’yı al!” Gözlerini yumdu ve başını öte tarafa çevirdi.

Orhan Bey ağır ağır kalktı. Adımlarını güçlükle atarak dışarı çıktı. Atı eğerlenmiş, kendisini bekliyordu. Babasının son emrini yerine getirmeli, gidip Bursa’yı almalıydı. Gitti ve Bursa’yı aldı.

Ama Osman Gazi o kadar dayanamamış, fetihten önce öldüğü için Söğüt’e gömülmüştü. Vasiyeti gereğince Söğüt’teki türbesinden alındı ve Bursa’da Gümüşlü Kümbet’e defnedildi.

Tarihi hikayeler Kategorimizde Genç Padişah Osman Gazi nin kahramanlık hikayesini okudunuz. Yorumlarınız Bizim İçin Çok Önemli, Yorumlarınızı merakla bekliyoruz!


Diğer Hikayeleri de Keşfedin!

Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar
İMPARATOR VE HIRSIZ HİKAYESİ
KORKUSUZ ŞEHZADE
FRANSA’DA İÇİLEN İLK TÜRK KAHVESİ HİKAYESİ
Kara Koyun Hikayesi
CANIM ANNEANNEM
KIRMIZI PAPUÇLAR
BABA AÇ GÖZÜNÜ!
Ah Benim Sevgili Babacığım


Hikayeler Kategori

Kısa Hikayeler
İbretlik Hikayeler
Dini Hikayeler
Aşk Hikayeleri
Başarı Hikayeleri
Gerçek Yaşam Hikayeleri
Sizden Gelen Hikayeler
Yaşam Tadında Kısa Hikayeler (Youtube)

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *