«
  1. Anasayfa
  2. Klasik Masallar
  3. Parmak Çocuk Masalı

Parmak Çocuk Masalı

parmak çocuk masalı

Parmak Çocuk Masalı – Klasik Masallar

Masal Oku bölümümüzde, eğlenceli uyku masallarından klasik masallara, Parmak Çocuk Masalı‘na kadar pek çok harika masal ve öykü sizleri bekliyor! İster uyumadan önce dinlemek, ister eğlenceli vakit geçirmek için bu masalları kaçırmayın! Parmak Çocuk Masalı, masal dünyasının sevimli karakterlerinden Parmak Çocuk‘un hikayesini konu alıyor. Onun maceraları ve serüvenleriyle dolu bu kısa masal, çocuklarınızın hayal gücünü canlandıracak ve eğlenceli zaman geçirmelerini sağlayacak masalımızı, yazımızın sonunda bulunan Masal Videosu ile dinleye bilirsiniz.
parmak çocuk masalı


Bundan yıllar önce fakir bir oduncu, karısı ve yedi çocuğu ile ormanda yaşıyordu. En küçük oğulları doğduğunda o kadar küçüktü ki, başparmakları kadardı. Bu yüzden adını Parmak Çocuk koydular.

Evde yiyeceklerinin kalmadığı bir gün, babaları çocuklarının da kendisine ormanda çalışırken yardım etmelerini istedi. Parmak Çocuk bunu duyunca; “Orman çok büyük, ya kaybolursak ya bir daha evimizi bulamazsak!” diye endişelendi.

Bunun üzerine Parmak Çocuk ceplerini küçük taş parçaları ile doldurmaya karar verdi. Ormana doğru yürürlerken onları birer birer yola bırakmaya başladı. Ormanda oduncu ve çocukları çok çalıştılar. Babaları onlara oynamaları için izin verdi.

Çocukları koştular, ağaçlara tırmandılar, oyunlar oynadılar ve oldukları yerden uzaklaştılar. Dönmek istediklerinde ise ne tarafa gideceklerini bilemiyorlardı.

Diğerleri korkarken, Parmak Çocuk onlara gülüyordu. Çünkü taşları takip ederek evlerine dönebileceklerdi.

Babaları tam eline fener alıp onları aramaya çıkmak üzereydi ki çocuklarını karşısında buldu. Sevinç içinde babalarıyla kucaklaşıp Parmak Çocuk’ların yaptıklarını anlattılar.

Herkes ona bu akıllıca davranışı için teşekkür etti. Zaman geçip gidiyordu. Yiyeceklerinin azalmaya başladığı bir gün babaları tekrar çocuklarla ormana gitmeye karar verdi.

Parmak Çocuk bu kez cebine taş yerine ekmek koymuştu. İşleri bittikten sonra babaları onlara yine ormanda oynamaları için izin verdi.

Çocuklar içleri rahat bir şekilde oradan uzaklaştılar. Sonunda bir kelebeği kovalarken yine kayboldular.

Parmak Çocuk planının işleyeceğinden öylesine emindi ki, ekmek kırıntılarının yok olduğunu görünce çok şaşırdı. Küçük bir kuş yerdeki son ekmek kırıntılarını da yiyordu.

Çocuklar telaşla bir o tarafa, bir bu tarafa yürüdüler. Yürüdükçe de ormanın derinlerinde kayboldular. Korku içinde yürürlerken karşılarına kocaman bir ev çıktı.

Sevinç içinde eve doğru koştular. Ev kötü kalpli bir deve aitti. Şans eseri dev evde yoktu ve onları devin iyi kalpli karısı karşıladı.

Çocuklar aç ve yorgundu. Devin karısı onlara yemek verdi. Geceyi geçirebilmeleri için yataklarını hazırladı.

Ertesi gün çocuklar tam evden çıkmak üzereydiler ki kötü kalpli devin yaklaşan ayak seslerini duydular. Devin karısı çocuklara hemen saklanmalarını söyledi. Dev, karısının telaşlı halini görünce şaşırıp öfkelenmişti. “Neler oluyor burada!” diye bağırdı.

Karısı bir anda korkup olanları deve anlattı. Neyse ki, çocukların kaldığı odanın kapısını açık unutmuştu. Konuşulanları duyan çocuklar Devle yakalanmadan gizlice oradan kaçtılar. Çocukları odada göremeyen Dev, onları bulmaya kararlıydı.

Dev, çocukları yakalayabilmek için öfkeyle sihirli botlarını giydi ve çocukların peşinden gitti. Sonunda çocukları aramaktan yorgun düşen dev uyuyakaldı.

Aslında çocuklar gizlendikleri yerden Dev’i izliyorlardı. Parmak Çocuk sihirli botların ne işe yaradığını görmüştü.

Yavaşça yaklaşıp botları devin ayağından çıkardı ve kendi ayağına giydi. “Bu kocaman botlarla nasıl gideceğim?” diye düşünürken sihirli botlar birden minik ayaklarına göre küçüldü.

Parmak Çocuk botların yaptığı hıza inanamıyordu. Hemen kardeşlerini yanına çağırdı ve sihirli botlar sayesinde onları çabucak eve götürdü.

Anne ve babasına kısa zamanda döneceğine söyleyerek hızla evden ayrıldı. Parmak Çocuk bu sihirli botlarla yoksul ailesine yardımcı olmak istiyordu.

Bunu da ancak Krallın sarayında yapabilirdi. Parmak Çocuk inanılmaz bir hızla sarayda oldu. Kral’a başından geçenleri ve Dev’in sihirli botlarını anlattı. Kral onu sabırla ama inanmakta zorlanarak dinledi.

Yine de ona bir şans vermek istiyordu. Parmak Çocuk düşmanlarının gizli bilgilerine ulaştı ve Kral’a iletebilirse Kral onu ödüllendirecekti.

Parmak Çocuk sözünü tuttu ve göz açıp kapayıncaya kadar Kral’a istediği bilgileri getirdi. Böylece düşmanlarının planlarını öğrenen Kral da düşmanlarına karşı zafer kazandı.

Kralı Parmak Çocuğu bu hizmetinden dolayı ödüllendirdi. Parmak Çocuk ve ailesi için güzel bir ev yapılmasını emretti ve ona bir çuval dolusu altın verdi.

Parmak Çocuk kazandıklarını büyük bir mutlulukla ailesine götürdü. Parmak Çocuk’un zekası ve cesareti sayesinde ailesi mutlu bir yaşam sürdü.

Dünya  masalları serimizde “Parmak Çocuk” isimli masalımızı okudunuz, Masalımıza Yorum yazmayı ve Arkadaşlarınız İle Paylaşmayı unutmayın.


İlgi İle Okuyacağınız Masallar

Kurşun Asker Masalı
Üç Küçük Kuzucuk
Karlar Kraliçesi Masalı
Karlar Ülkesi Elsa ile Anna Masalı
ÇITI PITI HANIM
Benim Adım Atatürk


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *