«
  1. Anasayfa
  2. Eğitici Masallar
  3. KIŞI SEVMİYORUM

KIŞI SEVMİYORUM

eğitici çocuk masalları

Kışı Sevmiyorum/ Eğitici Masallar

Eğitici masallar kategorimizde, yeni masallar var, sırada ki uyku masalı mız kar masalı, masalımız kış mevsimi ile ilgili masallar dan, severek okuyacağınız kısa masallarımızı alt da bulunan video ile dinleye bilirsiniz..

Masalımızı Dinlemek İstermisiniz?

kış masalı


Öykü Sabah uyandı, Yataktan çıkmak için yorgan açtı. Çok soğuk, Kıştan nefret ediyorum diye bağırdı ve Yorganı tekrar başına çekti, Annesi mutfaktan Öykü’ye sesleniyordu, Öykü Kızım kalk artık okula geç kalacaksın.

Öykü yatağından ”hayır” diye bağırdı, ”Kar yağıyor ve hava çok soğuk Okula gitmek istemiyorum” Tofu da öykünün ayak ucuna yatmıştı, Mırıldanıyordu Onunda kalkmaya hiç niyeti yoktu. ”Haydi kızım, Eğer söylenmeden kalkıp okuluna gidersen, Yarın seninle kardan adam yaparız bahçede”, Dedi annesi.

Ertesi gün hafta sonu, Öykü ”Yaşasın” Diye bağırarak Yatağından fırladı. Tofu yorgan yığınının içinde kalmıştı Burak güldü ve Tofu’yu yorganların arasından çıkardı. Hep beraber Neşe ile kahvaltı yaptılar.

Öykü okula gitti, Sınıfa girer girmez Affan, Canberk ve Akın’ın yanına gitti. Yarın kahvaltıdan sonra kardan adam yapacağız, Bizim bahçede toplanalım arkadaşlar, Eldivenlerinizi verilerinizi ve katkılarınızı takmayı unutmayın sakın dedi. Çocuklar sevinçle başlarını salladılar.

Sabah bütün çocuklar, Öykülerin evinin bahçesinde toplanmışlardı. Kocaman bir kardan adam yaptılar, Burnuna havuç, Boynuna atkı taktılar. Eline Çalı çırpılardan kırılmış dallardan süpürge yaptılar.

Çok eğlenmişlerdi. Hepsinin burnu Kıpkırmızı olmuştu. Onlar bahçede kartopu oynarken, Öykü’nün babası mutfaktan Seslendi; ”Sıcak çikolata servisimiz başlamıştır” ısınmak isteyen mutfağa gelsin. Tofu önde Afgan ve Burak Mutfağa koştular. Hemen peşlerinden, Anne, Akın, Öykü ve Canberk geldi.

Öykü’nün babası sıcak çikolataları herkese dağıttık dan sonra… çocuklara hangi mevsimi daha çok sevdiklerini sordu. Öykü bağırdı ”Yaz, Çünkü yazın hava sıcak oluyor ve denize girebiliyorum”, Tofu da öykü ile Aynı fikirdeydi, Çünkü kediler sıcağı severdi. ”Ben en çok sonbaharları seviyorum” dedi Affan ”Neden” diye sordular şaşırarak.

”Çünkü yapraklar sararıyor ve dökülüyor, Yağmur yağıyor, Hava serinliyor, Yaprakların sararmasını ve dökülmesini izlemeyi Çok seviyorum, Ama hepsinden önemlisi Okullar açılıyor ve arkadaşlarımı tekrar göreceğim için heyecanlanıyorum.

Bütün çocuklar el çırparak ona katıldılar. Canberk ”Ben kışı seviyorum sanırım” dedi, ”Yazın sıcakta terliyorum Ama kışın kalın giyinirse mi üşümüyorum Ayrıca Kar yağınca, Her yer bembeyaz oluyo. Kartopu oynayabiliyoruz. Kardan adam yapabiliyoruz. Evet ben en çok kışı seviyorum”.

Herkes Can Berk ide alkışladı. Çünkü haklıydı, Kışın karda oynamak, Biraz üşümek Ve sıcacık bir şeyler içmek Çok güzeldi. Öykü terliklerini gösterdi ve ”Ben de kışı pofuduk Tavşanlı terliklerim için seviyorum diye bağırdı”. Çok eğleniyorlardı.

Camdan dışarı baktılar ve Karın daha hızlı yağdığını gördüler Dışarısı bembeyaz görünüyordu. Çok güzeldi, Öykü’nün annesi ”Artık kışı sevdiğine göre Sabahları Okula gitmek için yataktan kolayca kalkarsın” Dedi, Ona sarılarak ”Evet anneciğim” dedi öykü.

Öykü’nün babası ”Burak, Akın Siz hangi mevsimleri seviyorsunuz” diye sordu, Burak daha küçüktü ve mevsimleri bilmiyordu ”Çiçeklerin açtığı günleri seviyorum” diye cevap verdi babasına.

”İlk bahar” dedi Akın, Bende ilkbaharı seviyorum Çünkü ağaçlar çiçekler açıyor, Havalar ısınmaya başlıyor, Ama yaz kadar sıcak olmuyor. Affan ”Erik çıkıyor” diye bağırdı.. Öykü ”Çilek” dedi. ”Evet evet ilkbahar çok güzel, Çünkü ilkbaharda her şey tekrar canlanıyor” diyerek hep beraber el çırptılar.

Öykü’nün annesi O zaman bütün mevsimleri tekrar sayalım bakalım dedi, ”İlkbahar, yaz, Sonbahar, Kış” Hepsi birlikte aynı anda, ”ilkbahar, yaz, Sonbahar, Kış” Dediler. Öykü’nün babası ”Hangisi daha güzel” diye sordu.

Hep beraber ”Hepsi, Hepsi” Diye cevap verdiler. Eğer doğayı seversen, Bütün mevsimler çok güzeldir. Mevsimlerin rengi olsaydı, ilkbahar -yeşil, Kış- beyaz, Sonbahar-Sarı, yaz ise Mavi olurdu. Öykü Artık kışı da diğer mevsimler kadar çok seviyordu..


Eğitici masallar kategorimizde, uyku masalı mız kar masalımızı okudunuz, Masalımıza Yorum yazmayı ve Arkadaşlarınız İle Paylaşmayı unutmayın.


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)


 

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *