«
  1. Anasayfa
  2. Eğitici Masallar
  3. Arda’nın Matematiği | Eğitici Masallar

Arda’nın Matematiği | Eğitici Masallar

eğitici masallar

Arda’nın Matematiği | Eğitici Masallar

Eğitici masallar dan uyku masalı “Arda’nın Matematiği” isimli eğitici masalımızı keyifle dinleyeceksiniz, kısa masallar çocuklar için zeka geliştiren masallar dan bir tanesi. Eğitici masalımızı Allta Bulunan Eğitici Masal videosu ile Dinleye bilirsiniz.


Sınıf öğretmenleri bu derste, yardımlaşma konusunu örneklerle anlatmış ve özellikle şunu vurgulamıştı: “Çocuklar yardım etmek deyince aklınıza sadece maddi yardımlar gelmesin. Mesela bir arkadaşınıza bilmediği, yapamadığı bir şeyde yardımcı olmak, anlamadığı dersi açıklamak da büyük bir yardımdır. Ve tabii ki yardım etmek Yüce Allah’ın sevdiği bir davranıştır.”

Bunları dinlerken Arda’nın aklına matematikte zorlandığı çarpma konusu geldi. Zilin çalmasının ardından sıra arkadaşı Yusuf’a,
-Bana matematik dersi için yardım eder misin? diye sordu. Yusuf gülümseyerek:
-Öğretmenimizin bu anlattıklarından sonra hayır diyemem herhâlde. Seve seve yardım ederim, dedi.

Ertesi gün ailelerinden izin alarak okul çıkışı Arda’ların evine gittiler. Yusuf çarpma konusunu tane tane anlattı,
örnek soruları açıkladı.  Bu sırada Arda’nın annesi Hatice Hanım mutfaktan seslendi:
-Matematik çalışmaya mutfakta devam etmek ister misiniz?

Çocuklar merakla mutfağa yöneldi, matematikle mutfağın nasıl bir ilgisi vardı acaba? Mutfağa gelince tezgâhın üstünde bir sürü tepsi ve içinde minik simitler gördüler. Arda sevinip gülümseyerek,
-Bu simitleri kime yaptın anneciğim? diye sordu.
Annesi:
-Bu akşam Berat Kandili ya, komşularımıza dağıtmak için yaptım. Ama sizin matematiğinize ihtiyacım var. Sayın bakalım, herkese yetecek kadar olmuş mu? Arda tam 1- 2 – 3 diye saymaya başlamıştı ki Yusuf araya girdi:
-Her tepside aynı sayıda mı simit var Hatice teyze?
-Evet, her tepside 10 tane simit var. Yusuf heyecanla konuştu: “Öyleyse tek tek saymana gerek yok. Deminden beri biz ne çalışıyoruz iyi düşün!”

“Tabii ya!” dedi Arda gözleri parlayarak:  “Burada 4 tane tepsi var. Her tepside 10 simit var. Öyleyse 4 çarpı 10, eşittir 40 eder. 40 simit var burada!”

Hatice Hanım: “Ooo baksanıza ders çalışmanız işe yaramış. Yusuf sen başarılı bir öğretmensin.” dedi. Arda simidi eline alıp birini afiyetle yerken bir yandan da “Ama şimdi 39 tane kaldı!” deyince hep birlikte gülmeye başladılar

Yazan: Rabia Gülcan

MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)

Çocuklar İçin Eğitici masalımızı  Eğitici Masallar Videosu İle Dinlemek İstermisiniz?
Eğitici masallar

KISA HİKAYELER

Severek Okuduğunuz hikayelerimize Android uygulamamızı indirerek cep telefonlarınızdan ve Tabletlerinizden Rahatlıkla Ulaşa Bileceksiniz.

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *