«
  1. Anasayfa
  2. Masal Oku
  3. Dua Etmek

Dua Etmek

dini masallar oku

Dua Etmek / Dini Masallar Oku

Dini masallar oku kategorimizde Dua ile ile ilgili masallar var sırada, eğitici dini masalımız dua etmenin ve sabırla beklemenin önemini anlatmakta, sayfamızdan çocuklar için dini hikayeler okuya bilir ve Baba masalları katkısıyla hazırlanan alt da bulunan videomuzdan dini masallar dinleye bilirsiniz.


Ahmet, sabah erkenden uyandı. Bugün ödevini yapmak için kütüphaneye gidecekti. Ailece kahvaltı yaptıktan sonra işe gitmek üzere hazırlanan babasına, kendisini kütüphaneye bırakıp bırakamayacağını sordu. Babası:
— Hayırdır Ahmet, bugün erkencisin.
— Evet babacığım. Kütüphanede çalışacağım için heyecanlıyım. Ödevimi en iyi şekilde hazırlamalıyım.

— Ödevinin konusu ne Ahmet?
— Duaların insan hayatındaki önemi.
— Bu konuyu en güzel şekilde hazırlayacağına inanıyorum.
— Hadi o zaman acele edelim.

Arabaya bindiler. Kütüphaneye gittiler. Ahmet arabadan indi. Kütüphaneye girdi. Babasına çıkışta kendisini alabilirse mutlu olacağını söyledi.


Dua Etmek / Dini Masallar Oku Masalımızı Dinlemek İstermisiniz?

dua etmek masalı


Konu ile ilgili kitapları nerede bulabileceğini kütüphane görevlisine sordu. Çalışabileceği bir masaya oturdu. Kitaplar hazırlanınca alıp okumaya başladı. Bir ara masasına orta yaşlı bir amcanın oturduğunu fark etti.

Önündeki kitapları inceliyordu. Ahmet’in kitaplara kendini kaptırmış olduğunu görünce çok sevindi. Okumaya bu kadar meraklı küçük bir kitapseveri görünce sevincini saklayamadı. Ahmet’i kitaplara ve çalışmaya olan bu merakından dolayı tebrik etti.

Ona ne araştırdığını sordu.
Ahmet:
— Duaların insan hayatındaki önemi, diye cevap verdi.
— Güzel bir konu. Okul ödevi mi?
— Evet. Yarına kadar yetişmesi gerekiyor.

— İstersen sana yardım edebilirim. Ben de emekli bir öğretmenim. Boş vakitlerimde buraya gelir, kitapları incelerim. Yeni çıkan kitapları buradan takip eder ve onları okumaya çalışırım.
— Buna çok sevinirim. İsminiz nedir?
— Benim adım Yavuz.

— Tanıştığımıza memnun oldum, benim adım da Ahmet.
— Şimdi ödevinle ilgili özellikle merak ettiğin bir şey varsa onu cevaplamaya çalışalım Ahmet.
— Evet, Yavuz amca. Bizler dua ediyoruz, ama bazen dualarımız kabul olmuyor. Bunun sebebi nedir?

— Dualarımız kabul olmuyor diye düşünmemek lâzım. Çünkü Allah, dua edin ben de kabul edeyim, diyor. Böyleyken dualarımızın kabul olmadığını düşünmek yanlış olur.

Dualarımızla istediğimiz şeyler hemen olmayabilir. Bu, zamanının henüz gelmemesiyle ilgilidir. Çünkü bazı şeylerin zamanını biz bilemeyiz. İstediğimiz şeyin bizim için iyi olup olmadığını da bilemeyiz. Bizi yaratan her şeyin en iyisini bilir.

Dua ettim ama istediğim olmadı, diyerek dua etmeyi bırakmak olmaz. Şunu unutma Ahmet, mutlaka her duaya
bir cevap vardır.

— Yani yaptığım bir dua o an için kabul olmadı diye dua etmeyi bırakmamalıyım. Öyle mi?
— Evet aynen öyle. Duanın kabul edilmesinde acele etmemek gerekir. Bazen Allah insanların sabrını dener. İstediğimiz olmadığı zaman dua etmeyi bırakmak da sabredemediğimizi gösterir. Ümitsizliğe düşmeden, sabırla sonucu beklemek en doğru davranış değil mi sence?

— Sanırım doğru söylüyorsunuz. Hiç böyle düşünmemiştim.
— Örneğin çocukluğumda keşke öğretmen olsam, demiştim. İlerleyen zaman içinde bu isteğim oldu. Demek ki çocukken içimden geçirdiğim samimî isteğim ileriki zamanlarda karşıma çıktı

— Şimdi daha iyi anladım söylediklerinizi.
— Yani Ahmet, dua ederken Allah’a sonsuz bir şekilde güvenmeliyiz. Biz, dua ederken biliyoruz ki o her şeyi yapabilecek güce sahiptir. Dua eden insan, Allah’ım ben senin emrindeyim, ne dilersen onu yap, demektedir.

Çünkü Allah bizi her an dinlemektedir. O, istediklerimizi bilir. Bildiği için de bize isteme duygusunu vermiştir. Bazen istediğimiz şey bizim için faydalı olmayabilir. O yüzden her duanın karşılığını bu dünyada alacağız diye de düşünmemek gerekir.

— O zaman biz dua ederken Allah’ın hoşuna gitmeyecek şeylerden bizi uzak tutmasını, onun istediği gibi bir insan olmayı diliyoruz.

— Evet. Bizi daha iyi bilen Allah’ımız bize istediğimizden daha iyisini verebilir. Sadece istediğimizi de verebilir veya hiç vermez. Neden vermedi diyemeyiz. Biz, dua ederken kendimizi bizi yaratana teslim ediyoruz.

Kalbimizi, düşüncelerimizi, hayallerimizi. “Allah’ım sen en iyi bilensin. Benim için dilediğin şeye razıyım. Beni koru.” demeliyiz. Hata yaptığımızda, dualarımızın karşılığında Rabbimiz bizi koruyacaktır. Şüphe ile değil, samimiyetle ve kalbimizle Allah’a yönelmeliyiz.

— Dua edene cevap verebilecek sadece Allah’tır. O her şeyi bilir.
— Allah’ım yararlı olmayanı bize verme, dedi Ahmet. Yavuz öğretmen de “amin” dedi içtenlikle.

— İyi ki size rastladım burada Yavuz amca. Beni bilgilendirdiniz. Olaylara farklı bakmamı sağladınız. Sayenizde ödevimi daha kolay yapacağım. Kafamdaki soruları cevapladınız. Çok teşekkür ediyorum. Allah’ım sizin de işlerinizi kolaylaştırsın, dedi.

— Bir şey değil Ahmet çiğim. Seninle tanışmaktan çok mutlu oldum. Ben hafta sonları kütüphaneye geliyorum. Vakit buldukça sen de gel. Seninle görüşmek, konuşmak beni de mutlu eder, dedi.

Zamanın nasıl geçtiğini anlamamıştı Ahmet. Babası çoktan gelmiş, kütüphanenin otoparkında onu bekliyordu. Arabaya doğru giderken Yavuz öğretmenle tanışmanın ve yeni öğrendiği bilgilerin sevincini yaşıyordu.


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)


İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *