«
  1. Anasayfa
  2. Eğitici Masallar
  3. Yaban Kazları – Zor Yolculuk

Yaban Kazları – Zor Yolculuk

eğitici masallar

Yaban Kazları- Zor Yolculuk / Eğitici Masallar

Eğitici masallar kategorimizde sizlere, yaban kazlarının hikayesi ni mücadeleci göç hikayelerini getiriyoruz, zeka geliştirici masallar oku mak, birbirinden  farklı eğitici uyku masalları, eğitici hikayeler, okumak ve dinlemek için sitemizi takip edin.


Sayılarını kendileri de bilmiyordu. Yola çıkmaya hazırlandıklarından beri devamlı yeni katılımlar oluyordu. Sürünün en tecrübelisi Turuncu Gaga, Yerinden doğruldu Daha önceki uçuşları hatırladı, ilk uçuşunda Annesinin yanından nasıl korkarak gidiyordu. En çok da Nefesim kesilirse ne yaparım diye korkuyordu.

İkide bir annesine bunu sorardı, Annesi de hep aynı cevabı verirdi; “Bak turuncu Gaga Şimdiye kadar nefesi kesilmiş Bir yaban kazı hiç duymadım, Benim annem de duymamıştı”.  “Ama ya benim nefesim kesilirse”.

Annesi kanadıyla onu gülerek gıdıkladı “Kesilmez merak etme, Biz yaban kazlarını yaratan böyle yaratmış, Ciğerlerimiz Çok yükseklerde uçmaya uygun”. Annesinin sabırla açıklamasını duyunca Rahatladı turuncu Gaga, Ama biraz sonra Yine sordu.

İşte tüm bunları hatırlayan turuncu Gaga Uzunca bir iç geçirdi, Artık büyümüş, Annesi babası bu dünyadan gitmişti. Kendisi de bu sürünün lideri idi, Yani Sürüyü idare ediyordu. Bu sürü Onu emanetti, Ona göre davranmalıydı.


Eğitici masalımızı Dinlemek İstermisiniz?

yaban kazlarının masalı


Alçak bir dala kondu Toplanmış yaban kazlarını gözden geçirdi. Bu yolculuğa şimdiye kadar en az 5 defa çıkmıştı, İki defa sürünün önünde gitmişti Ama Yine de endişeliydi. Kolay değildi 8000 metre yüksekten yolculuk yapmak.

Artık Güneş etrafı ısıtmaya başlamıştı. Manyas Gölü’ne yolculuğa çıkma Vaktiydi. Yavru Kazlar Kanatlarını çırpıyor, Gagalarını temizliyordu. Sabırsız taslamalar çıkarıyorlardı.

Çok taslayanları Anne Kazlar arada bir gagalayarak susturuyordu, Ama Lider kaz Turuncu Gaga Dala konunca Bütün tıklamalar kesildi. Bütün yaban kazları gagalarını havaya kaldırdılar. Boyunlarını uzattılar, Pür dikkat dinlemeye başladılar.

Turuncu gagalı kanatlarını hafifçe kaldırarak; “Değerli yaban kazları, Yolculuğumuza bugün çıkacağız, Yolculuğumuzun iyi geçmesi için gerekli hazırlıkları yaptık. Tüylerimizi, gagalarımızı temizledik.

Herkes sessizce dinlerken Sürünün en küçük ikiz yaban kazları Alaz ile Beyaz dayanamadı, Turuncu Gaga’nın sözünü kestiler. Gagalarını ve kanatlarını göstererek; “Bakın bakın Biz de temizledik, Bizde temizledik” Dediler.

Birden ortalığı sesleri kapladı, Büyük Kazlar çok kızmıştı; “Bu ne saygısızlık Biri konuşurken sözü kesilir mi hiç, Bunlar ne biçim yaban kazı, Söz istemeden konuşulur mu?” Demeye başladılar.

İkizlerin annesi Aksakal Olanlardan çok utanmıştı. Kafasını kanadının altına soktu. İkizler Alaz ile Beyaz da annelerinin kanadının altına girmişlerdir.

Aksakal Kanadını kaldırıp söz istedi; “Çok özür dilerim Lider turuncu Gaga Yolculuğa çıkacağımız için çok heyecanlılar, Dayanamayıp söze girmişler”.  Turuncu Gaga gülümsedi; “Haklısınız çocuklar, ilk yolculuğumuza çıkarken Ben de sizin Gibiydim, Bir an önce uçmak istiyordum”.

Lider turuncu Gaga’nın konuşmasından sonra Ortalığı kanat sesleri kapladı. Sürü beyazlı grili görüntüsü ile yerden Bulut halinde yükselmişti. Ağaçları aştılar, Telefon direklerini aştılar, Minareleri aştılar. Hasta olan birkaç yaban kazı sağlam kazlarının yanına verildi. Yavru kazlarda anne Kazlarının yanında durdular.

İyice yükseliyorlardı ki; “Bam” diye bir ses duyuldu. Bütün kazların kalbi duracak gibi oldu, Uçmalarına devam ederek, Yanlarındaki arkadaşlarını kontrol ediyorlardı.

Grubun ortalarında bir kaç beyaz tüy dalgalanarak Dünyaya inmeye başlamıştı. Yaban kazları ne olduğunu anlamıştı. Sürü havalanırken onları gözleyen bir Avcı’nın işiydi bu, Halbuki Gözcü yaban kazları çok Dikkatli idiler.

Her türlü tehlikeyi Sezerler, Kuvvetlice tıslayarak Sürüyü uyarırlardı. Ama Olacak olmuştu işte, Bu kez Avcı amacına ulaşmıştı.

Aradan çok geçmedi Bir demet beyaz tüy Sürüden ayrıldı. Kontrolsüzce düşmeye başladı. Bütün Kazlar Ağlamamak için gagalarını sımsıkı kapatmıştı, Ama çoğu Akan birkaç damlaya Engel olamadı..

Avcı Bu yıl ikinci uçuşunu yapacak olan yaban kazı benekliyi vurmuştu. Son defa ona baktılar, Benekli de onlara, Sonra benekli gözlerini kapayıp boşluğa uzandı.

İnişi Bir melek kadar zarifti, Tabii onu öyle bir başına bırakacak değillerdi. Hemen beneklinin önündeki ve arkasındaki birer yaban kızı, Onunla birlikte vurulmuş gibi düşmeye başladı. O yere inene kadar.

Yerde de bir süre daha başında beklediler Sonra da Yola çıkacak başka bir sürü aradılar. Bu acı olaydan sonra daha da hızlandılar. O kadar yükseldiler ki Şehir oyuncak, insanlarda parmak çocuklar gibi görünmeye başladılar, Ama Hala Yükseliyorlardı.

Sürünün en başında gider yaban kazı turuncu Gaga vardı. Ondan sonraki Kazlar (V) şeklinde sıralanmışlardı. Turuncu Gaga zaman zaman arkasındakileri kontrol ediyordu. Geri kalan var mı, Onlar Manyas Gölü’ne varmak istiyorlardı. Bu işi de Ancak Birlikte uçarlarsa başara bileceklerdir.

Yaban kazları hiç aksatmadan Kanat çırpıyordu, Bazı tecrübesiz yaban kazları Temizlik yapınca, Hızları azalıyor, Grubun dışında kalıyorlardı. O zaman, Görevli Kazlar kuvvetlice tıslayarak onları gruba çekiyordu. Çünkü bu kadar yükseklikte Hiçbir yaban kazı tek başına uçamaz Her biri Diğerinin oluşturduğu hava akımına muhtaçtı.

Tembel yaban kazları Daha 500 metreye çıktıklarında şikayete başladılar; “Daha çok var mı, Ben yoruldum, Benim de canım sıkıldı. iyi sızlandılar. Sürünün başında giden turuncu Gaga’nın ne yaptığını sizde merak ediyor musunuz.

Sürü kalabalık, Yol uzun, Böyle olunca devamlı aynı kaz önünde uçarsa Onun gücü tükenir. Allah korusun kanat çırpmazsa ne yapar, İşte bunun için Öndeki yorulunca, Onun yerine Yanındaki geçer. Oda yorulunca onun yanındaki, Böylece her yaban kazı yol boyunca birkaç defa önde uçmuş olur.

Tabii; En önde uçmanın Tadı da başka olur. Herkes onu takip eder, Ama Bir o kadar da zor iştir bu, Hiç al salmaması lazım devamlı kuvvetli olması lazım. Sürüye iyi örnek olması lazım. Herkesten çok kanat çıkması lazım, İşte bunun için Yaban kazları iyice büyümeden sürü lideri olamazlardı.

ikiz yaban kazları annelerinin yanında uçarken Sessizce konuşuyorlardı. Alaz; “Önde uçmak kim bilir ne güzeldir değil mi?”, ” Evet, evet beyaz, Neden görev vermiyorlar anlamıyorum, Sanki biz yaban kazı değiliz”. “Akıllım, Biz daha küçüğüz”, “Olsun, Bizimde kanatlarımız var. Ama bir sürünün hızının azaltırız.

“Seneye inşallah en önde ben gideceğim görürsün”. Bunu duyan beyaz biraz kırılmıştı, Onlar ikiz oldukları için hep birlikte Uçar ardı. Alaz onun kırıldığını hissetti, Hemen söylediğini düzeltti, Yani Seninle birlikte en önde uçarız beyaz dedi.

Onu duyan beyazın yüreğine su serpildi. Demek ikizim Alaz büyüyünce beni unutmayacak diye düşündüm. Ama birden içimi bir merak sardı. “Ama Alaz, Önünde hep bir kaz uçuyor ikimiz birlikte önden nasıl uçacağız, Bunu hiç düşünmemiştim.

Bunun cevabını ancak turuncu Gaga bilebilirdi. Ama turuncu gagada şu anda çok uzaktaydı. Yaban kazı beyaz. En iyisi gideceğimiz yere varınca onu bunu soralım.


Yaban kazlarının hikayesini anlatan  Eğitici masallar yazımızı okudunuz, Masalımıza Yorum yazmayı ve Arkadaşlarınız İle Paylaşmayı unutmayın.


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *