«
  1. Anasayfa
  2. Dini Masallar
  3. Abdest Nurdur

Abdest Nurdur

eğitici dini masallar

Abdest Nurdur / Eğitici Dini Masallar

Eğitici dini masallar kategorimizde yer alan çocuk hikayeleri miz bir abdest masalı, çocuklarımızın eğlenerek bilgi sahibi olmaları hedeflenmiş olup abdest ile ilgili masallar ‘a yer verdik, İslami masallar ‘ın  anlatıldığı yeni masallar, abdest nedir, abdest nasıl alınır , abdesti bozan haller sorularınıza anlaşılır bir dil ile cevap vermektedir. Masalımızı Alltta Bulunan Dini Masal vidosu ile Dinleye bilirsiniz.

Eğitici dini masalımızı Dinlemek İstermisiniz?

abdest masalı


Sevgili Günlük,

Günlerdir hazırladığım ödevi okula götürdüm. Gerçekten çok uğraştığımı söylemeliyim. Neredeyse bütün ailemin bu ödevde katkısı oldu. Katkısı oldu derken, ödevin her satırını kendim yazdım, resimleri kendim yapıştırdım ama onlar bana yol gösterdiler, bazı şeyler anlattılar.

Ve ne oldu biliyor musun? Öğretmenim en çok benim ödevimi beğendi ve sınıfın panosuna astı. O kadar sevindim ki, anlatamam. İstersen önce, ödevimin ne olduğunu anlatayım.

Din Kültürü Ahlak Bilgisi dersindeki konumuz “Abdest” ve öğretmenimiz, abdest ile ilgili bildiklerimizi bir fon kartonuna ödev olarak yapmamızı istedi. Abdest nedir? Nasıl alınır? Abdesti bozan şeyler nelerdir?.

Öğretmenimiz ödevleri toplamaya başladığında, Yakup’un verdiği bir dosya kâğıdı herkesi çok güldürdü. Koskoca dosya kâğıdının üzerinde sadece abdest alan bir adam resmi vardı. Yakup resmi bir yerden kesmiş ve oraya yapıştırmış.
Öğretmen,

– Yakup, bu resmi buraya yapıştırmışsın ama hiçbir şey yazmamışsın oğlum, deyince,

– Şey öğretmenim yazmadım, çünkü o amca abdesti almış, bitmiş zaten, dedi.

Öğretmenimiz Yakup’a bakıp,

– Evet evladım anladım. Ama bu kâğıttan not beklemezsin umarım. Bence bu not uçmuş gitmiş, dedi. Yakup, “Ama öğretmenim” diyerek itiraz etmeye çalıştıysa da, başarılı olamadı.

Öğretmenim benim ödevimi aldığı sırada, gülümsedi. – Aferin sana Betül, ne kadar çok uğraşmışsın ödevinle, diyerek gülümsedi. Hadi şimdi tahtaya kalk ve yaptığın ödevi arkadaşlarına da anlat. Neler öğrenmişsin bakalım.

Büyük bir heyecanla yerimden kalktım. Sahiden heyecanlanmıştım, çünkü böyle bir şey beklemiyordum. Sadece ödevi hazırlayıp vereceğimizi düşünmüştüm. Doğrusu neresinden başlasam diye düşünürken, öğretmenim işimi kolaylaştırdı.

– Abdest nedir, istersen onunla başlayalım. Biliyordum, hem de sular seller gibi biliyordum ama nasıl açıklayacağımı bilmiyordum. Sonra bir anda dedemin anlattıkları geldi aklıma ve sözcükler dudaklarımdan dökülmeye başladı:

– Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınmaya “abdest” denir.

Öğretmenim gülümsedi:

– Peki söyler misin neden abdest alırız sence?

– Bence? IIıı şey! Yani dedem ne demişti?

– Abdest her şeyden önce her türlü pislik ve kirlilikten kurtulmak, yani maddî ve manevî bütün pislik ve mikroplardan uzak kalmak için İslam’ın emrettiği önemli bir ibadettir. Mikrobun en kolay ürediği yer ağızdır. Ağızdan başlayarak el, yüz ve ayakların günde beş defa temizlenmesi İslam’ın temizliğe verdiği önemi gösterir.

Öğretmenim çok memnun olmuştu:

– Başka ekleyecek bir şeyi olan var mı, dedi.

Burcu parmak kaldırdı:

– Abdest alan bir insan, kendini manen temiz ve rahat hisseder ve bu güzel his ve temiz duyguyla Allah’a ibadete durur.

Öğretmenimiz,

– Yakup gel bakalım, gel de nasıl abdest alınır göster bize, dediğinde, Yakup yerinden zıpladı:

– Kim, ben mi? Bütün sınıf gülmeye başladı:

– Senden başka Yakup var mı burada?

Yakup tahtaya kalktı ve abdest nasıl alınır anlatmaya başladı. Daha doğrusu, öğretmenimiz söyledi o da abdest alıyormuş gibi yaptı. Bu hepimiz için çok iyi oldu. Çünkü birebir görmek, akılda kalmasını sağlıyordu. Bu arada öğretmenimiz bana da bir soru sordu:

– Betül söyle bakalım, abdesti bozan şeyler nelerdir?

– Tuvalete gitmek, gaz çıkarmak, ağız dolusu kusmak, uyumak, bayılmak, vücuttan kan ya da sarı sıvı çıkması… Dedim ve orada takıldım kaldım, bir şey daha vardı evet vardı ama neydi? Hatırlayamıyordum bir türlü. Öğretmenim imdadıma yetişti:

– Namaz sırasında yanındakiler işitecek kadar sesli gülmek, dedi. Evet buydu işte! Ama ben her seferinde unutuyordum. Yakup birdenbire olduğu yerde zıpladı:

– 5 vakit! Hepimiz şaşırmıştık.

– Oğlum ne diyorsun, dedi öğretmenim.

– Günde 5 vakit namaz kılınır, dedi Yakup heyecanla.

– İyi de oğlum, ben sana “namaz kaç vakit kılınır?” diye sordum mu?

– Yooo ama sırada o var. Abdest aldığımıza göre, namaz da kılacağız demektir, öyle değil mi öğretmenim?

Hepimiz gülmeye başladık. Öğretmenimiz, – Bir sonraki derste, namaz konusunu da işleyeceğiz ama abdest almayı herkes tam olarak öğrendi mi?
Sınıfta bazıları öğrendik, bazıları öğrenemedik dedi. Öğretmenimiz Yakup’a döndü:

– Hadi bakalım Yakup, abdest nasıl alınır, arkadaşlarına bir kez daha göster. Yakup,

– Iııııı.. Şeyyyyy.. İlk önce… diye konuşmaya başladı ama bir türlü hatırlayamıyordu.

Öğretmenimiz tekrar etti:

– Yakup, şimdi önce ellerimizi yıkıyoruz.

Sevgili Günlük, Bugün sınıftaki herkes abdest almayı öğrendi. Bir dahaki derste namaz kılmayı öğreneceğiz ve inan ki çok ama çok eğlenceli bir ders geçirdik.


Eğitici dini masallar kategorimizde yer alan ” Abdest Nurdur” isimli Eğitici çocuk hikayesini okudunuz, Yorumlarınız bizim için çok önemli.. Yorum Eklemeyi Unutmayın


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)


 

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *