«
  1. Anasayfa
  2. Eğitici Masallar
  3. Beyin Mucizesi – Betül’ün Günlüğü

Beyin Mucizesi – Betül’ün Günlüğü

Eğitici masallar oku

Beyin Mucizesi – Betül’ün Günlüğü

Eğitici masallar oku mak için sizlere en güzel eğitici masalları hazırladık. Eğitici uyku masalımız “Beyin Mucizesi” çocuklar için hazırlanmış zeka geliştiren masallar arasından seçilmiştir. Okul öncesi eğitici masallar arıyorsanız, bu yeni masal tam size göre. Sayfamızda hem eğitici masallar oku yacak, hem de baba masallarının hazırladığı ve Altta bulunan eğitici masallar videosu ile dinle ye bileceksiniz. Bu masal videosu tam çocuklar için.

eğitici çocuk masalları


Sevgili Günlük;

Sabah okula gelir gelmez, çantamı bahçeye bırakıp, arkadaşlarla koşmaya başladım. Bu koşmaca oyunu son günlerde okulun en eğlenceli yönü. O

kadar eğleniyoruz ki, anlatamam. Ben okula gittiğimde, Beren, Merve, Yakup, Aycan, Nesrin ve Zeki oynuyordu.

Hemen ben de katıldım oyuna. En son gelen ebe oluyor, oyunun kuralı bu. Ben de ebe oldum ve deli gibi oradan oraya koştuk.

Ben Merve’yi yakalayayım derken, oyunda oynamayan bir kızı yakalamışım, sanırım heyecandan kafam karıştı. Kız bana,

– Bırak beni neden çekiştiriyorsun, diyor.

Ben de,
– Merve ebesin, diye avaz avaz bağırıyorum. Sanırım çok koşmak bana yaramadı. Sağımı solumu göremedim bir anda. Neyse, özür diledim ve kızı bıraktım.

Üzücü Olay

Tekrar koşmaya başladım. Arkadaşlar benim hâlime o kadar güldüler ki anlatamam. Bu sefer birini yakalamalıydım, çünkü ebeliğim bayağı uzun sürmüştü.

Sanırım herkes benden hızlı koşuyordu. Asıl sorunum da buydu. Aycan’ın peşine takıldım “Yakalayacağım seni!” diye bağırıyordum, bir yandan da koşuyordum.

Aycan benim bu kadar bağırmamdan telaşa kapıldı sanırım. Çünki, Çöp kutularının yanından kaçayım derken, kafasını fena şekilde çarptı.

O kafasını çarpmış, ben hâlâ “Seni yakaladım!” diye bağırıp seviniyorum. Neyse, Aycan’ı yerden kaldırdık, üstünü başını silkeledik. Ama bizim Aycan sanki gitti, yerine başka biri geldi.

Oda ne, Garip garip bakıyor ve yemek pişirmekten bahsediyor. Bana da “Anne” diyor.

Bu işte bir gariplik olduğunu anladık ama ne olduğunu anlayamadık. Öğretmenlerimiz de olaya el koydular.

Hemen Ambulans çağırdılar ve Aycan’ı hastaneye götürdüler. Hepimiz o kadar üzüldük ve O kadar korktuk ki, anlatamam. Aycan “Anne!” diye ağladı ambulansa binerken.

Bir yandan da beni gösteriyordu. Neyse, baktılar ki olmayacak, beni de aldılar ambulansa. Beni annesi sanıyordu, ne yapacağımı şaşırdım. Ambulanstaki doktor abla,

– Başını kötü vurmuş sanırım. Beyin sarsıntısı geçiriyor olabilir, İnşallah çok ağır bir vaka değildir, dedi.

Ben bildiğim bütün duaları okudum. Aycan da bana sarılıp,

– Anne bana kek yapar mısın, dedi. Ambulanstaki doktor abla,

– Vücudumuzdaki bütün organların faaliyetleri beyin tarafından kontrol ediliyor. Başına aldığı darbeyle ani bir hafıza kaybı geçiriyor olabilir, dedi.

Geçici olması için daha çok dua ettim.
Doktor abla beni öptü:
– Üzülme, Allah’ın izniyle arkadaşın iyileşecek, dedi.
– İnşallah, dedim.

Aycan İyi

Doktor abla benim çok üzüldüğümü fark ettiği için, benimle devamlı konuştu. Aslında Aycan ile konuşsa daha iyi olacak ama Aycan sadece “Anne!” diye bağırıp bana sarıldığı için, onunla konuşacak bir şey yoktu.

Hemşire abla bir yandan Aycan’a ilaç veriyordu. Aycan ise arada bir elini kolunu sallıyordu. Ama isteyerek yapmıyormuş. “İstem dışı” dedi doktor abla.

Beyinle birlikte bütün sinir sistemi, yaklaşık 30 milyar hücreden oluşuyormuş. Ve sinir hücrelerinin toplam uzunluğu 760 bin km’den fazlaymış.

Dünya ile Ay arasında gidip gelme mesafesi kadarmış. Vücudumuzda ne kadar sinir hücresi varmış öyle, gerçekten çok şaşırdım.

– Beynimizdeki sinir hücrelerinin sayısı 10 milyardan fazladır, dedi doktor abla.

Beynimizde her an milyarlarca işlem gerçekleşiyormuş. Ne kadar harika değil mi? Bu mucize değil de nedir sizce? Yüce Allah bize çok güzel bir hediye vermiş, yani beynimizi.

Bizim için bundan daha değerli bir şey olabilir mi? Aslında bir bardak suyu elimizde tutmak, bilgisayarda yazı yazmak, kapıyı açmak, top oynamak bunların hepsi çok karmaşık işlermiş.

Beyin bir kontrol merkeziymiş ve vücudumuzda olup biten olayları kontrol ediyormuş. Aycan’ın kontrol merkezinde bir problem oldu sanırım.

O kadar üzüldüm ki. Aycan ambulanstan indirilirken bana bakıp “Babaaaaaa!” diye bağırdı bu sefer. Sanırım hasar büyük. Üzüntüm daha da arttı. Durmadan dua ettim. “Allah’ım, arkadaşıma yardım et, Allah’ım, onu koru.” dedim.

Biraz sonra onu bir odaya aldılar. O sırada öğretmenimiz geldi. – Biraz daha dikkatli oynasanıza kızım, dedi Ne kadar da haklı ama isteyerek olmadı ki, hiç zarar vermek ister miydim arkadaşıma?

Beynimiz tam bir mucize aslında. Bundan daha gerçek bir mucize olabilir mi? Bir anda milyarlarca işlemi yapabiliyor.

Bir bilgisayarın ne kadar da geniş kapasite ile çalıştığını düşünürseniz, beynimiz o bilgisayarlardan daha çok gelişmiş ve daha güçlü bir kapasite ile çalışıyor aslında.

O kadar önemli olan beynin bir zarar görmesi, Aycan’ın hayatında da çok büyük problemlere sebep olabilir. Bunu düşününce, tekrar dua etmeye başladım: “Allah’ım, arkadaşıma bir şey olmasın inşallah” diye belki de, yüzlerce kez söyledim.

O ara Oda kapısı aralandı, doktor abla dışarı çıktı. Yüzü gülüyordu:

– Geçmiş olsun, Aycan’ın durumu gayet iyi. Allah’a şükür ki, geçici bir hafıza kaybı ile atlattık. Ben sevinçten ne diyeceğimi bilemedim.

“Yani bana baba demeyecek değil mi?” dedim sadece.

Ağzımdan dökülüverdi bir anda. Fakat bu, Beynimin bana oynadığı bir oyun muydu bu? Aklımdan geçeni söyleyivermiştim. Öğretmenim ve doktor abla çok güldüler.

Olsun gülsünler, arkadaşım iyi olsun da. ve Dualarımı kabul ettiği için Rabbime ne kadar şükretsem az. Aycan bu gece hastanede kalacak. Tedbir için  böyle olması gerekiyormuş.

Sevgili Günlük, İşte bugün de böyle geçti. Fazla heyecanlıydı anlayacağın. Yalnız, beyin cidden bir mucize, bunu da iyice anlamış olduk.


En güzel masallar dan biri olan “Betülün Günlüğü” isimli eğitici masallar oku dunuz, masalımız ile ilgili yorumlarınızı bekliyoruz.

Yolculuğa Hazır Mısınız? Diğer Masallarımızı da Keşfedin!

Betül’ün Günlüğü – Eğitici Masallar
Zeyneb’in Günlüğü – Eğitici Çocuk Masalları
Peygamberleri Çok Seviyorum
Allah’ı Çok Seviyorum
Betül’ün Günlüğü


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Kısa Hikayeler

    güzel hikaye teşekkürler