«
  1. Anasayfa
  2. Dini Hikayeler
  3. Gerçek Tevekkül

Gerçek Tevekkül

dini hikayeler

Gerçek Tevekkül / Dini Hikayeler

Dini hikayeler kategorimizde, inancın nasıl sağlam temeller üzerinde olması gerektiğini anlatan bir kıssadan hisse, ibretlik dini hikaye okuyacaksınız.


Vaktiyle zeki, çalışkan bir medrese öğrencisi; çok sevdiği, derslerini dinlemekten ayrı bir zevk aldığı hocasını rüyasında görür. Ancak Rüya bu ya, hocası cennetin kapısında beklemektedir ve fakat bir türlü içeri giremez. Uyandığında çok üzülür ama “Ne olacak canım, alt tarafı bir rüya!” deyip kendini teskin eder.

Aradan bir süre geçer, aynı rüyayı birkaç gün üst üste görünce endişelenir. Gündüzleri dalgın gezer, ama geceleri uykuya dalmak istemez. Bunun hikmetini düşünüp durur. Hocası da onun bu durgun hâlinden, canını sıkan bir durum olduğunu anlar. “Nedir seni böyle kara kara düşündüren?” diye sorar.

Ama Talebe, başta söylemek istemese de hocasının ısrarına dayanamaz ve “Hocam uzun zamandır sizi rüyamda, cennetin kapısında beklerken görüyorum. Fakat Kapıdan girip de o eşsiz nimetlere gark olamıyorsunuz. Ben bu işin hikmetini kavrayamadım, dalgınlığım bu sebeptendir.”

Hoca gülümser, “Oğlum ben senin gördüğün rüyayı (cennetin kapısında öylece beklediğimi) kırk yıldır görüyorum ama yine de ümitsiz ve isyankâr değilim. Çünki Doğru bildiğim yolda yürüyor, Allah’a kulluğumu eksiksiz yerine getirmeye çalışıyorum. Bana düşen de budur. Gerisi Allah’ın bileceği iştir.”

“Okuduğunuz hikayelerle ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın! Sizden gelen yorumlar, hikayelerimizi daha da güçlendirecek ve diğer okuyucularımızın deneyimlerini zenginleştirecektir. Hikayelerimizin size kattığı anlam ve duyguları bizimle paylaşarak bu büyülü dünyayı hep birlikte daha da renklendirelim. Yorumlarınızı merakla bekliyoruz!”

Yolculuğa Hazır Mısınız? Diğer Hikayelerimizi de Keşfedin!

Yaşlı Adamın Beyaz Atı
Başka Dua Bilmezmisin ?
Down Sendromlu Kızıma Mektup / İbretlik Hikayeler
Bilge Aşık / Yaşanmış Aşk Masalları
Şevkat ve Merhamet
Allah’ı Göster de İnanayım


Hikayeler Kategori

Kısa Hikayeler
İbretlik Hikayeler
Dini Hikayeler
Aşk Hikayeleri
Başarı Hikayeleri
Gerçek Yaşam Hikayeleri
Sizden Gelen Hikayeler
Yaşam Tadında Kısa Hikayeler (Youtube)

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *