«
  1. Anasayfa
  2. Dini Hikayeler
  3. Gerçek Tevekkül

Gerçek Tevekkül

dini hikayeler

Gerçek Tevekkül / Dini Hikayeler

Dini hikayeler kategorimizde, inancın nasıl sağlam temeller üzerinde olması gerektiğini anlatan bir kıssadan hisse, ibretlik dini hikaye okuyacaksınız.

Vaktiyle zeki, çalışkan bir medrese öğrencisi; çok sevdiği, derslerini dinlemekten ayrı bir zevk aldığı hocasını rüyasında görür. Rüya bu ya, hocası cennetin kapısında beklemektedir ve bir türlü içeri giremez. Uyandığında çok üzülür fakat “Ne olacak canım, alt tarafı bir rüya!” deyip kendini teskin eder.

Aradan bir süre geçer, aynı rüyayı birkaç gün üst üste görünce endişelenir. Gündüzleri dalgın gezer, geceleri uykuya dalmak istemez. Bunun hikmetini düşünüp durur. Hocası da onun bu durgun hâlinden, canını sıkan bir durum olduğunu anlar. “Nedir seni böyle kara kara düşündüren?” diye sorar.

Talebe, başta söylemek istemese de hocasının ısrarına dayanamaz ve “Hocam uzun zamandır sizi rüyamda, cennetin kapısında beklerken görüyorum. Kapıdan girip de o eşsiz nimetlere gark olamıyorsunuz. Ben bu işin hikmetini kavrayamadım, dalgınlığım bu sebeptendir.”

Hoca gülümser, “Oğlum ben senin gördüğün rüyayı (cennetin kapısında öylece beklediğimi) kırk yıldır görüyorum ama yine de ümitsiz ve isyankâr değilim. Doğru bildiğim yolda yürüyor, Allah’a kulluğumu eksiksiz yerine getirmeye çalışıyorum. Bana düşen de budur. Gerisi Allah’ın bileceği iştir.”

Hikayeler Kategori

Kısa Hikayeler
İbretlik Hikayeler
Dini Hikayeler
Aşk Hikayeleri
Başarı Hikayeleri
Gerçek Yaşam Hikayeleri
Sizden Gelen Hikayeler
Yaşam Tadında Kısa Hikayeler (Youtube)


KISA HİKAYELER

Severek Okuduğunuz hikayelerimize Android uygulamamızı indirerek cep telefonlarınızdan ve Tabletlerinizden Rahatlıkla Ulaşa Bileceksiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *