«
  1. Anasayfa
  2. Dini Masallar
  3. Herkes Bayram Kutlamalı

Herkes Bayram Kutlamalı

Bayram masalı

Herkes Bayram Kutlamalı – Bayram Masalı

İşte Ramazan Bayramı ve Bayram masalı geldi çattı ! Kısa hikayeler sitemizde baram masalı “Herkez Bayram Kutlamalı” ile çocuklar bayramın sevincini doyasıya yaşayacaklar. Bayram masalı olan Bu eğitici masal , çocuklara bayramın önemini anlatırken eğlenceli ve keyifli bir yolculuğa çıkaracak. Türk masalları arasında yer alan bu özel hikaye, dini motiflerle de bezeli olduğu için aynı zamanda dini masallar kategorisinde de yer almaktadır. Ayrıca, çocukların uyumasına yardımcı olan eğitici uyku masalları arasında da yer alabilir. Allta Bulunan Baba Masalları’nın yeni masal videosu ile “Herkez Bayram Kutlamalı” isimli bayram masalları nı dinleye bilirsiniz.


Bir bayram sabahıydı, Camiler bayram namazını kılmak isteyenlerle tıklım tıklım doluydu. Geç kalanlar bayram namazına yetişmek için koşturuyorlardı. Küçük Sami Babası ağabeyi ve dedesi ile birlikte camideydi. Namazdan sonra dedesinin ve babasının elini öpen küçük Sami, Abisine sarılarak bayramlaşmıştı.

Küçük Sami arabayı kullanan dedesine bakarak Dedeciğim nereye gidiyoruz diye sordu Dedesi küçük Samiye gülümsedi ve Hatırlıyor musun, Geçen seneki Kurban Bayramı’nda Kınalı Koç’un kesileceğini öğrenince çok üzülmüştün. “Evet” dedi küçük Sami.

Babam üzülmememi söylemişti ve eklemişti, Sadece bizim karnımızı doyurmak için kesilmiş olmaktan kurtuluyorlar. Gerçi bizim karnımızı doyurmak için kesilmeleri de Allah’ın onlara verdiği bir görev, Fakat Kurban olmak için kesilmek Çok daha önemli onlar için Bu bayram Onların da Bayramı “Evet”.

Böylece Senin üzüntün de sevince dönüşmüş Ve kınalı koça sarılarak, “Bayramın mübarek olsun”  demiştin yavrum. “Evet Dedeciğim hatırlıyorum”. “Bugün herkes Bayram yapıyor. Ama yine de bayram yapamayan bayramı kutlayamayanlar var değil mi Samiciğim”. “Evet” Dedeciğim dedi küçük sami.

Sami Geçmişi Hatırlıyor

Geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nı hatırlayarak üzülmüştüm. Fakir bir aileye Erzak ve hediyeler götürmüşlerdi. Küçük Sami orada tanıştığı çocukla arkadaş olmuştu. Çocuğun hiç harçlığı yoktu. Küçük Sami Her Çocuk Bayram yapmalı diye düşünmüş
Ve harçlığının yarısını ona vermişti.

Küçük Sami Tüm bunları düşünürken, Dedesinin arabayı durdurduğunu fark etmemişti bile. “İşte Geldik” diyen dedesinin sesi ile kendine geldi. Dışarıya baktığında Tarihi bir binanın önünde durmuşlardı. Üstünde Huzurevi yazıyordu. Binanın bahçesinden içeriye doğru yürürlerken Dedesi bir yandan da pencerelere bakıyordu.

Hüzünlü bir şekilde dışarıyı seyreden Yaşlı bir dede dikkatini çekmişti. Içeriye girdiler Her taraf yaşlılarla doluydu. Onları ziyarete gelenlerin yüzlerinde Sevinç vardı. Fakat Yaşlı İnsanlar kendilerini ziyarete gelen bu insanlardan çok daha mutlu görünüyorlardı.

Dışarıdan gördükleri Yaşlı dedenin olduğu odanın önüne geldiler. “Onun Hiç ziyaretçisi yok” dedi. Dedesi Küçük Samiye, “Yavrum Burası Kimsesi ve Kalacak yeri olmayan yaşlıların bulunduğu bir yer Bak Herkesin ziyaretçisi gelmiş Ama içerideki dedenin Hiç kimsesi gelmemiş Onu sevindirmek ister misin” “Tabii ki isterim Dedeciğim” dedim.

Bayram Ziyareti

Dedesi ile küçük Sami içeri girdiklerinde, Osman Bey dalgın dalgın dışarıya bakıyordu. Sevgi dolu bir çocuk sesi duydu önce
“Selamünaleyküm Dedeciğim bayramınız mübarek olsun” Osman dede çok şaşırmıştı. Arkasını döndüğünde Sami’yi gördü ve çok mutlu olmuştu. “Ve aleykümselam yavrum” Uzunca bir sohbetten sonra, Sami ve dedesi Huzurevinden ayrılırken, Geri dönüp baktıklarında Onlara mutlu ve minnettar bir şekilde el sallayan Osman dedeyi gördü. Onlar da Osman dedeye el salladı.

Dedesi küçük Samiye dönerek “Bu bayram da Yine birilerini sevindirdin yavrum” dedi. Sami Dedesine gülümseyerek baktı ve Herkes Bayram yapmalı dedeciğim Diye karşılık verdi Mutlu bir şekilde arabalarına binip Evlerine doğru yola koyuldular.

En güzel eğitici  Bayram masalların dan biri olan “Herkes Bayram Kutlamalı isimli Ramazan bayramı masalı mızı oku dunuz. Yorumlarınız bizim için çok önemli Şeker bayramı masalımız ile ilgili yorumlarınızı bekliyoruz.

MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları

 Sitemizde yayınlanan masallarımızı Youtube Baba Masalları  linkini tıklayarak Dinleye bilir ve Baba masalları Kanalımıza abone olabilirsiniz! Bildirimlerin gelmesi için “ZİLİ” (🔔) açmayı unutmayın.

Çocuklar İçin Eğitici Hikayeler masalımızı  Eğitici Masal Videosu İle Dinlemek İstermisiniz?

ramazan bayramı masalı

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *