«
  1. Anasayfa
  2. Dini Masallar
  3. YOL ARKADAŞIM KURAN

YOL ARKADAŞIM KURAN

dini masallar

Yol Arkadaşım Kuran / Dini masallar

Yol Arkadaşım Kuran, içinde dini masallar ve İslami masallar, öğretileri barındıran Etkileyici masal. Bu eşsiz masal, çocuklarınızı manevi bir yolculuğa davet ediyor ve Kuranı anlatıyor. İslami hikayelerin ve öğretilerin sıcak atmosferini hissedin ve Yol Arkadaşım Kuran ile birlikte keşfedin. Bu masal, çocuklarınızı değerli dini öğretilerle tanıştırırken, onları eğlendirecek ve etkileyecek. Dini hikayelerin büyülü dünyasına katılmak için hemen okumaya başlayın!.

 Dini Masallar ımızı Dinlemek istermisiniz?

arkadaşım kuran


“Kuşluk vaktine ant olsun. Karanlık çöktüğü vakit geceye ant olsun ki Rabbin seni terk etmedi, sana darılmadı da! Muhakkak ki ahiret senin için dünyadan daha hayırlıdır. Şüphesiz, Rabbin sana verecek ve sen de hoşnut olacaksın. Seni yetim bulup da barındırmadı mı? Seni yolunu kaybetmiş olarak bulup da yola iletmedi mi? Seni ihtiyaç içinde bulup da zengin etmedi mi? Öyleyse sakın yetimi ezme! Sakın isteyeni azarlama! Rabbinin nimetine gelince işte onu anlat.”  Duha Süresi 93, Ayet

Ahmet’in babası çok kitap okuyan bir adamdı. Kocaman kütüphanesinde seçkin kitaplar vardı. Nereye gitse mutlaka yanına bir kitap alırdı. Bir de yanından ayırmadığı çok özel bir kitap vardı; Kur’an-ı Kerim. Her seferinde farklı farklı kitaplar  okur ama Kur’an okumadığı hiçbir gün olmazdı.

Babasının bu davranışı Ahmet’in çok dikkatini çekiyordu. “Babam bir kitabı en fazla iki üç kez okuyor. Peki, niçin bıkıp usanmadan tekrar tekrar Kur’an-ı Kerim’i okuyor?” diye düşünmeden kendini alamıyordu. Üstelik babası, Kur’an okurken kimi zaman gözyaşlarını tutamıyor, kimi zaman yüzünde tatlı bir tebessüm beliriyordu.

Bir gün, babası Kur’an-ı Kerim okurken yanına yaklaşıp “Babacığım Kur’an-ı Kerim’i senin için özel kılan nedir?” diye sordu. Babası başını kaldırıp Ahmet’e sevgiyle baktı ve “Çünkü bu Allah’ın kitabı canımın yongası. Kur’an’daki sözler Allah’ın sözleridir.

Onu Allah Peygamberimize vahyi etmiş yani bildirmiştir.” dedi. “Vaay! Kur’an okuyan Allah ile konuşmuş oluyor yani!” dedi Ahmet hayret “Çok heyecan verici!” “Evet, hem de çok!..” diye karşılık verdi babası Ahmet’in başını okşayarak. “Sürekli Kur’an okumanın sebebini şimdi anlıyorum.”

“Kur’an’ın değerini bilen bir insan için Kur’an’sız geçen her gün bir ceza gibi gelir.” dedi babası. Ahmet, “Nasıl yani?” diye sorunca da şunları anlattı: “Vahiy ağır bir mesajdı. Vahyin inişi sırasında bir insan olan Peygamber Efendimiz (s.a.s.) zorluk çektiğinden Allah onun bir süre dinlenmesini istemişti.

Bu nedenle de peygamber oluşunun ilk yıllarında ona (s.a.s.) bir süreliğine vahiy göndermeyi kesmişti. Peygamberimiz (s.a.s.) vahyin kesilme sebebini bilmiyordu. Acaba bir hata yaptım da Allah bana darılıp beni terk mi etti diye kendisini sorguluyor, çok üzülüyordu.

Vahiy meleğini görme umuduyla sık sık Hira Mağarası’na gidiyor, ıssız bölgelerde dolaşıyor, sarp kayalıklara çıkıyordu. Bunun üzerine Allah, 93. sure olan Duha Suresi’ni indirip onu şu şekilde teselli etti:

“Kuşluk vaktine ant olsun. Karanlık çöktüğü vakit geceye ant olsun ki Rabbin seni terk etmedi, sana darılmadı da! Muhakkak ki ahiret senin için dünyadan daha hayırlıdır. Şüphesiz, Rabbin sana verecek ve sen de hoşnut olacaksın. Seni yetim bulup da barındırmadı mı? Seni yolunu kaybetmiş olarak bulup da yola iletmedi mi? Seni ihtiyaç içinde bulup da zengin etmedi mi? Öyleyse sakın yetimi ezme! Sakın isteyeni azarlama! Rabbinin nimetine gelince işte onu anlat.”

Ahmet babasının anlattıklarından çok etkilendi. “Ben de Kur’an okumayı öğrenebilir miyim babacığım?” diye sordu heyecanla. “Elbette. Ama öncelikle sana bir Elif-Ba cüzü almalıyız.” diye cevap verdi babası.

Ahmet ok gibi yerinden fırlayıp “Haydi öyleyse gidip alalım!” dedi ve çıkış kapısına koştu. Onları uzaktan izleyen annesinin, Ahmet’in unuttuğu bir şeyi hatırlatan sorusu hepsini kahkahalara boğdu: “Pijamalarınla mı gideceksin oğlum….

Yazan: Musa MERT


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)


İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *