«
  1. Anasayfa
  2. Eğitici Masallar
  3. SINAV

SINAV

eğitici masallar

SINAV / Eğitici Masallar

Eğitici masallarda yeni bir masal ile siz okuyucularımıza eğitici, eğlendirici ayetli masallar sunuyoruz. uyku masalımız kibirlenme ve böbürlenmenin yanlış bir şey olduğunu ayet ile ve bir kısa masal ile anlatıyor,  Baba Masalları katkısı ile hazırlanmış Masalımızı Alltta Bulunan Dini Masal vidosu ile Dinleye bilirsiniz..

“Küçümseyerek surat asıp insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Çünkü Allah,  hiçbir kibirleneni ve övünüp duranı sevmez.”   (Lokmân Suresi, 18. ayet)

İçi içine sığmıyordu Abdullah’ın. Okul servisinden uçarcasına indi. Camda kendisini bekleyen annesine, elindeki kâğıdı sallayarak var gücüyle bağırdı:
-Yine ben birinciyim anne, soruların hepsini doğru yapmışım.

Bir solukta merdivenleri çıktı. Annesi kapıdaydı. Sevinçle boynuna sarıldı.
-Anne bak sonuç kâğıdına, okul birincisi olmuşum.
-Tebrik ederim canım. Bunun Allah’ın yardımıyla olduğunu unutma! Yemeğini yiyip çizgi film izlemeye oturmuştu ki zil çaldı. Annesi,
-Abdullah, Hamza seni top oynamaya çağırıyor, diye seslendi.
-Tamam anne, topumu alıp geliyorum! Elinde topu kapıya doğru giderken,
-Anne biliyor musun, Hamza sınavdan çok kötü puan aldı, matematik sorularının sadece beş tanesini doğru yapabilmiş, dedi gülerek. Kapının önüne geldiğinde Hamza’yı kendisini beklerken buldu. Yüzü kıpkırmızıydı, söylediklerini duymuş olmalıydı. Hiçbir şey olmamış gibi, “Haydi koş!” diyerek merdivenleri inmeye başladı.

Günü güzel başlamıştı ama şimdi öyle değildi. Hamza oyunun ortasında, “Artık oynamak istemiyorum.” deyip eve gitmişti. Hamza olmayınca da oyunun tadı çıkmıyordu. Çaresiz o da eve döndü. Annesi, erken dönmesine şaşırmıştı.
-Hamza gitti, ben de geldim, dedi keyifsizce.
-Hamza’yı seviyor musun, diye sordu annesi. İçtenlikle “Evet” dedi Abdullah.
-Peki neden?
-Çünkü o çok iyi bir insan.
-Hangi yönleriyle iyi?
-Dürüst, yardımsever, cömert…
-Matematiğinin iyi olmaması onun iyi olmasına engel değil yani?..
-Hayır, dedi Abdullah.
-Peki, Hamza’nın da iyi olduğu bir ders var mı?
-Resim dersi. Çok güzel resim yapıyor.
-Sence matematik resimden üstün mü?
-Şeyy… Ama sınavda resimden sormuyorlar ki!..
-Bak tatlım, dedi annesi. Allah her insana bir yetenek bahşetmiştir. Bazıları matematikte, fende başarılı olur, bazıları sporda. Bazıları çok güzel yazar, bazıları çok güzel çizer. İnsan yetenekleriyle değil, güzel ahlakıyla üstün olur. Biraz önce Hamza’yı küçümsedin, kırdın. Hamza’nın resimlerini ben de gördüm. Gerçekten harika, seninkilerden çok daha güzel. Biliyor musun, birileri güzel resim yapmasa sen çizgi film izleyemezdin. Şaşırdı Abdullah:
-Doğru ya, dedi.
-Kitaplar, dergiler resimsiz olsa belki okurken sıkılırdın, değil mi? Beğenerek okuduğu karikatürler, çizgi romanlar geldi Abdullah’ın aklına. Evet, dedi mahcup bir edayla.
-Anne, Hamzalara gidebilir miyim?
-Geç bile kaldın!

İşte yine Abdullah uçarak iniyordu merdivenleri…

MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)


Eğitici masalımızı Dinlemek İstermisiniz?

sınav masalı


KISA HİKAYELER

Severek Okuduğunuz hikayelerimize Android uygulamamızı indirerek cep telefonlarınızdan ve Tabletlerinizden Rahatlıkla Ulaşa Bileceksiniz.

 

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *