«
  1. Anasayfa
  2. Dini Masallar
  3. Başka Kitaplar da Var

Başka Kitaplar da Var

dini çocuk hikayeleri

Başka Kitaplar da Var /Dini Çocuk Hikayeleri

Çocuklar için özel olarak hazırlanmış Kuran ile ilgili masallar ve dini çocuk hikayeleri bulabilirsiniz. ‘Başka Kitaplar da Var’ isimli bu özel masalda, Kuran-ı Kerim’den farklı Peygamberlere inen kutsal kitapları keşfedeceksiniz. Allahu Teala’nın rehberliğinde, diyanet çocuk masalları aracılığıyla çocuklarımıza dini değerleri eğlenceli bir şekilde öğretiyoruz. Dini masallar ve dini çocuk hikayeleri ile çocuklarınıza öğretici ve eğlenceli bir deneyim sunuyoruz. Diğer kutsal kitapları keşfetmek için sizi bekliyoruz!. Masalımızı Altta bulunan Masal Videosu ile dinleye bilirsiniz.

eğitici çocuk masalları


Pınar, artık her fırsatta Kur’an-ı Kerim okumayı alışkanlık haline getirmişti ve bundan büyük bir mutluluk duyuyordu. Kendisini Allah’a daha yakın hissediyor, davranışlarına daha fazla dikkat ediyor olmanın verdiği huzuru yaşıyordu.

Kur’an-ı Kerim’i okuduktan sonra, Türkçe açıklamalarını da okuyor ve hayatına uyguluyordu. Her gün yeni şeyler öğreniyor, bu da onu mutlu ediyordu.

Sınıfta yanında oturan arkadaşı Esma, son zamanlarda Pınar’da bir değişiklik olduğunu fark ediyor, fakat sebebini anlayamıyordu. Bir gün dayanamayıp sordu:

“Pınar, sen her zaman benim için çok iyi bir arkadaş oldun. Ancak son zamanlarda sende daha farklı bir şeyler hissediyorum. Sanki daha da iyi oldun, sadece bana karşı değil, herkese karşı.

Kimseyle kavga etmemeye çalışıyorsun, birisi sana kötü bir şey söylese bile karşılık vermiyorsun… Sende ki bu değişikliğin bir sebebi var mı acaba?”

Aslında bu soru Pınar’ı mutlu etmişti. Demek ki sadece okumakla kalmamıştı, aynı zamanda öğrendiklerini hayata geçirebiliyordu.

“Allah’ın bize gönderdiği kitabı okuyorum ve ondan bir sürü şey öğreniyorum,” dedi.

“Hangisinden?” diye sordu Esma.

“Hangisinden olacak? Kaç tane kitap göndermiş Allah? Tabii ki Kur’an-ı Kerim’den öğreniyorum,” dedi.

“Allah’ın gönderdiği başka kitaplar da varmış ya, onun için öyle sordum,” dedi Esma. Pınar çok şaşırmıştı. Esma devam etti:

“Evet, geçen sene Kur’an Kursuna gittiğimizde hocamız öyle bir şey söylemişti, ama tam hatırlamıyorum,” dedi. Pınar’ın merakı iyice artmıştı. Esma’ya bir teklifte bulundu:

“Madem ikimiz de bilmiyoruz, beraber araştırıp öğrenmeye ne dersin?”

Bu teklif Esma’nın da hoşuna gitmişti.

“Tamam, ama nasıl araştıracağız, nereden bulabiliriz ki?” dedi. Akıllarına okulun kütüphanesi geldi. Hemen ikisi birlikte kütüphaneye gittiler. Kütüphanede görevli olan ablaya araştırmak istedikleri konuyu söylediler. O da raftan bir kitap indirdi ve onlara verdi.

“Bu kitapta aradığınız konu hakkında bilgi bulabilirsiniz,” dedi. Kitabın üzerinde “Kutsal Kitaplar” yazıyordu. Demek ki Allah birden fazla kutsal kitap göndermişti gerçekten de. Merakla okumaya başladılar. “Allah dört büyük kitabı dört peygambere göndermiştir.” yazıyordu.

Altında da açıklamalar vardı. Okumaya devam ettiler. “Bu kutsal kitaplardan birinin adı Tevrat’tır. Allah bu kitabı Musa Peygambere göndermiştir.

Allah’ın Davut Peygambere gönderdiği kitabın adı ise Zebur’dur. Geldik dört büyük kitabın üçüncüsüne. Onun adı da İncil’dir.” Pınar burada okumalarına ara verdi ve:

“Aa, yan sınıfta İnci diye bir kız var ya, bunun ismini oradan tutabiliriz aklımızda dedi. Esma’ya çok komik gelmişti Pınar’ın bu söylediği ve gülüştüler. Sonra kütüphanede oldukları aklına geldi.

Başlarını kaldırdıklarında görevli ablanın, işaret parmağını dudağına götürerek “Şiişşt!” yaptığını gördüler ve sessizce okumaya devam ettiler. “İncil, Hazreti İsa’ya gönderilmiştir.” Bu sefer okumayı bölen Esma oldu:

“İkisi de “İ” harfiyle başlıyor. İncil-İsa, kolayca akılda tutabiliriz, dedi. Yine kütüphanede olduklarını unutmuşlardı. Kütüphaneci ablanın “Şiişşt” yapan parmağını görmemek için başlarını kaldırıp bakmadılar ve kendi hâllerine sessizce güldüler.

Okumalarına devam ettiler. “Son kitap Kur’an-ı Kerim ise Hazreti Muhammed’e gönderilmiştir.” yazıyordu. Demek ki Allah en son olarak Kur’an-ı Kerim’i göndermişti. Peki diğerlerine ne olmuştu? Pınar bu sorunun cevabını düşünüyordu.

Tam bu sırada içeri girme zili çaldı. Pınar aklındaki sorunun cevabını öğrenememişti. Merakını gidermek için ismini kaydettirerek kütüphanedeki kitabı ödünç aldı.

Esma’ya:

“Merak etme, ben okur, sana anlatırım,” dedi.

Akşam olduğunda ev ödevlerini bitirdikten sonra merakla ödünç aldığı kitabı açtı ve okumaya başladı. Daha önceki kitapların da Allah tarafından gönderilmiş kitaplardan olduğunu öğrendi.

Ancak o kitaplar hakkında tek öğrendiği bu değildi; insanların onları değiştirdiklerini ve bozduklarını da öğrendi. Günümüzdekilerin onların orijinal hâlleri olmadığını fark etti.

Allah bu yüzden son kitap olarak Kur’an-ı Kerim’i göndermişti. Onun değiştirilemeyeceğini, çünkü kendisinin onu koruyacağını bildirmiş.

Ertesi gün okula gittiğinde Esma’ya da öğrendiklerini anlattı. Esma da Kur’an-ı Kerim’i öğrenmek istediğini söyledi. Pınar:

“Tabii ki öğretirim, iki kere iyi olmuş olurum hem de,” dedi ve güldü.

Esma:

“Efendim, anlamadım,” dedi. Pınar gülümseyerek:

“Boş ver, sonra anlatırım,” dedi.


Diyanet çocuk Masalları serimizde “Başka Kitaplar da Varmış Meğer” isimli Eğitici dini masalımızı okudunuz, Masalımıza Yorum yazmayı ve Arkadaşlarınız İle Paylaşmayı unutmayın.


İlgi İle Okuyacağınız Masallar


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *