«
  1. Anasayfa
  2. Eğitici Masallar
  3. Ali Karanlıktan Korkuyor

Ali Karanlıktan Korkuyor

eğitici dini masallar

Ali Karanlıktan Korkuyor / Eğitici Dini Masallar

Eğitici Dini masallar kategorimizde yer alan Türkçe dini masallar arasından bir masal sunmak istiyorum sizlere, eğitici dini masallar çocuklarınızı eğlendirecek ve çocuklarınızın gelişimine destek olacaktır. Videomuzdan Masalımızı Dinleye bilirsiniz.

eğitici dini masallar


Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla, İnsanlara Güzel söz söyle, Bakara Suresi 83. Ayet

Ailecek Akşam yemeğini yiyorlardı. Anne babaları Yemekten sonra misafirliğe gidecek, Çocuklar evde kalacaklardı. Yemek bitince anne ve babaları hazırlanmaya başladılar.

Anne çocuklarını öptü ve Onlara Çok gecikme yiyeceklerini söyledikten sonra Vedalaşıp çıktılar. Üç Çocuk Evde yalnız kalmışlardı. Oturma odasında oturuyorlardı.

Aslı Eline bir kitap aldı ve Okumaya başladı. Emin Oyuncağı ile oynuyordu. Aliye gelince, O vahşi hayvanların başrollerini paylaştıkları bir film İzlemeye başlamıştı.

Bu sırada oyuncağı ile oynayan küçük Emin’in gözü Bir an televizyona ilişti, Gördüğü şey öylesine korkunçtu ki, Gözleri kocaman açıldı. Oyuncağını sıkı sıkı bağrına bastı, Korkudan küçücük dudağını ısırıp duruyordu.

Aslı küçük kardeşinin korktuğunu fark etmişti, Aliye yaklaştı ve seveceğim Bir sesle, “Daha güzel bir film izlesek olmaz mı Ali’ciğim, Bak Küçük kardeşimiz bizimle birlikte, Onun korku filmlerinden ve Şu korkunç sahnelerden etkileneceğini biliyorsun.

O bu tür filmleri izlemek için daha çok küçük, Şimdi televizyonu kapatalım, Annem ve babam dönünceye kadar Birlikte bir oyun oynayalım ne  dersin”.

Ali kardeşine baktı ve öfke ile “Korkuyormuş, Korkuyorsa gider yatar, Haydi bakalım Emin yatağa girme Yorganı da başına çek, Ben bu film nereden mi korkacakmışım.

Ben artık büyüdüm, böyle filimler seyredebilirim. Aynı zamanda da çok cesurum, Cesur” diye söylenmeye başladı. Ali Zafer kazanmış bir komutan edasıyla, Yerine daha bir yerleşerek korku filmini izlemeye devam etti.

Aslı, Kardeşi Emin’i kucağına aldı bu arada  Emin Korkusunu gizlemeye çalışarak Titrek bir sesle “Hayır, Hayır Yatmayacağım, Çünkü ben de cesurum, Ben de korkmuyorum” Fakat, Kardeşinin durumunun farkında olan Aslı Onun başını okşadı ve Sımsıkı sarıldı.

O henüz korku filmlerini izleyecek yaşta değildi. Ama korkaklığı da kendine yediremiyordu. Aslı tatlı bir gülümseme ile “Üzülme küçük kardeşim, Bu tür filmlerden Korkmak Utanılacak bir şey değil, Ben de senin yaşındayken Bu tür filmleri izlerken korkuyordum, Sakın kendine dert etme” diyerek Onu teselli etmeye çalıştı.

Diğer yandan Aliye döndü ve “Sana gelince Ali, Evet Cesur bir çocuk olman çok güzel bir şey. Ama sen, Çevrendeki insanların duygularını göz ardı edemezsin, Ne zarar görür, Ne de başkalarına zarar ver.

Ben senin film izleme ne karışmıyorum, Ama, Emine daha uygun daha güzel bir dille konuşabilirsin”. Ali sırtını döndü Kaşlarını çattı ve “O benimle konuşmuyor bile, Ne diye Onunla güzel konuşacakmışım O en çok seni seviyor bir kere” Dedi.

Aslı yine gülümseyerek “Onun beni daha çok sevdiğini mi düşünüyorsun.. Bir kerecik onunla güzel konuşmayı bir dene İnan bana o seni bütün kalbimle sevecektir; Rabbimiz Allah, insanlara Güzel söz söyleyin diye buyurur.

Ali yerinden kımıldamadı. Dönüp kardeşine bakmadı bile. Kardeşinin bu duyarsızlığı Aslı’yı çok üzdü. Hala korkuyu üzerinden atamamış olan Emine kucakladığı gibi odadan çıktı, Kardeşine bir hikaye okumaya başladı.

Onu teselli edip filmin etkisini unutturmaya çalışıyordu. Güzel bir hikaye okudu. Çok geçmeden Emin’in Kafası ablasının dizinde olarak uykuya daldı.

Ali ise Oturma odasında film izlemeye devam ediyordu. Bir anda elektrikler kesildi. Oturma odasından yükselen Bir Çığlık bütün evi çınlatmıştı. Aslı korku ve telaşla sesin geldiği yöne doğru dikkatlice yürümeye başladı.

Ne olmuştu acaba, O sırada hızla Kendisine doğru gelen Ali ile çarpıştı. Aslı Karanlıkta kardeşini bulmaya çalışıyordu. Kardeşime bir şey olmamıştır inşallah, Diye düşünürken.

Bir yandan da “kardeşim Ali, Ali ne oldu. Ne olur cevap ver, bir şey yok değil mi?” Diye seslendi.

Kalbi hızla atan Ali Ablasının yanına gitti ve ona sarıldı, Sonra, “Ablacığım, Birden çok korktum. Filmdeki Hayaletler yanıma geldi sandım.

Filmlerin kötü etkileri olduğunu bana söylemeliydin. İnsan korkuya kapılıyor” dedi korkudan sesi titreyerek. Aslı kardeşinin Elini sıkıca tuttu, Kucaklayıp göğsüne bastı.

Her zamanki o tatlı gülümsemesiyle “Sen, Gerçekten çok cesursun, Ama karanlık başka bir şey. Herkes karanlıktan korkabilir, Her neyse şimdi biz beraberiz ya, Allah’ın izniyle Bir şey olmaz” dedi.

Ali utançla başına oyun neydi ve Emin’in senin neden bu kadar çok sevdiğini şimdi anlıyorum. O sırada, Kapının Hafif hafif çalındığını duydular. Aslı kardeşini kapıya doğru çekti ve “Haydi bakalım Cesur Kahraman, Yürü ve anne babamıza Kapıyı aç” dedi gülerek.

Okuduğumuz bu Masaldan Neler öğrendik biraz bunlardan bahsedelim mi ;

İlk olarak; Allah’ın bize bir bağışı olan güç ve cesaretimiz övünüp böbürlenmemeliyiz, Zira bu Allah’ın haram kıldığı en kötü ahlaklardan sayılan bir türlü Kendini beğenmişliktir. Bildiğiniz gibi Kibir En büyük günahlardandır. Peygamber Efendimiz şöyle buyurur “Günahların en büyüğü, Küfür ve Kibirdir”.

İkinci olarak; Başkalarına şefkatle davranmak ve Onlara sevdiğimizi göstermek, Başkalarının da bize karşı muhabbet ve sevgisini artırır.

Üçüncü olarak; Güzel söz, Tatlı dil bir başkası tarafından sevilmenin en etkili yoludur. Bu yolla İstediğimiz her şeye ulaşabiliriz, Başkalarının zayıf noktaları, Bizim için alay konusu olmamalıdır. Duygular utanılacak şeyler değillerdir. Herkes korkabilir, Korkmaktan utanmayın. Ama, Korkunu suda gelmeye çalışın.


Eğitici Dini masallar sayfamızda dini masallar dan olan “Ali Karanlıktan Korkuyor” isimli uyku masalımızı okudunuz, masalımız dinlemek için altta bulunun videoyu kullana bilirsiniz.


Yorumlarınız bizim için çok önemli.. Yorum Eklemeyi Unutmayın

Bu Masallarımızı Okudunuz mu?


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *