«
  1. Anasayfa
  2. Eğitici Masallar
  3. Kırmızı Bisikletim

Kırmızı Bisikletim

kırmızı bisiklet

Çocuklar için hazırladığımız eğitici çocuk masalları ile karşınızdayız: Kırmızı Bisikletim. Bu Türk masalı, hem eğlenceli hem de öğretici bir hikayeyi ele alıyor ve çocukların hayal güçlerini harekete geçiriyor. Kısa Hikayeler Sitemizde “Masal Oku” arasındaki yerini alan Kırmızı Bisikletim, eğitici uyku masalları arasında da keyifle dinlenecek bir seçenek. Okul öncesi masallar, İlkokul masalları ve Bisiklet masalı arayanlar için ise tam da aradığınız şey! Şimdi masalımızı okuyun , yada altta bulunan masal videomuz ile masalımızı dinle ve hayal dünyasındaki yolculuğuna çık!


Kırmızı Bisikletim – Eğitici Çocuk Masalları

Kırmızı bisikletimi unutamıyorum. Hikâyesi biraz tuhaf. Biraz da hüzünlü sanki. Neden mi? Durun, anlatacağım.

O benim ilk bisikletimdi. Aylarca hayalini kurduktan sonra babamla birlikte almıştık. Onu alırken nasıl heyecanlanmış, içim içime sığmamıştı. Sanki kendime gerçek at yahut araba alıyormuşuz gibiydim. O kadar çok sevinmiştim.

Sürmesini hiç bilmediğimden bir iki hafta pek çok çocuk gibi dört tekerlek sürdüm. Mahalleden büyükler beni yalnız bırakmadılar. Şöyle, böyle, şuna dikkat et, buna dikkat et derken bir baktım, kırmızı bisikletimle sokaklarda uçuyorum.

Eksik gördüğümüz aksesuarlardan ne varsa her hafta birini tamamlıyorduk. Matarası, park kolu, sepeti, asma kilidi… Tastamamdı. Komşumuz Kerem abinin “Artık arka tekerlekleri çıkarmanın vakti geldi.” demesini de unutamıyorum. Arka tekerleği çıkarıp iki tekerleğe geçmem sahiden çok heyecanlı olmuştu.

Pedalları böyle de çeviriyordum artık.
-İyi becerdin, aferin, demişlerdi. Annem nadiren beni camdan görebilirse uyarmadan edemezdi:
-Yavaş sür oğlum. Aman arabalara dikkat et. Kenardan kenardan. Hız yapma sakııın!

Annemin uzayıp giden uyarılarının sonunu duyamazdım çoğu zaman. Kuşlarla yarış yapıyordum sanki. Bizim mahallenin sokaklarının keşfi bitmişti âdeta. Aşağı yukarı mahallelere doğru açılmıştım. Annemin verdiği izinleri unutuyor, vaktin nasıl geçtiğini anlamıyordum. Eve geç dönünce annem kızıyordu.

Koca yaz böyle geçti. Sonbahar gelince olanlar oldu. Yine eve geç kaldığım bir gün annem:
-Artık yeter, dedi. Madem uyarılarımı dikkate almıyorsun, sınırları aşıyorsun. Bir hafta bisiklet sürmek falan yok!

Bir hafta kolay geçmedi tabii. Balkondan dışarıda oynayan arkadaşlarımı izlemek hiç iyi gelmedi. Hele de bisikletliler… Onları gördükçe günlerin hızlıca geçmesini, yasağımın çabucak bitmesini istiyordum. Nihayet beklediğim gün gelip çattı. Yasağım bitmişti.

Bisikletim Yok

Anneme eve vaktinde geleceğime, kurallarımıza uyacağıma söz verdim. Aşağı indim, bisikletlerimizi koyduğumuz yere baktım. Bir de ne göreyim? Kırmızı bisikletim yok! Neye uğradığımı şaşırdım. Aradım, taradım, sordum soruşturdum. Net bir haber alamadım.

Normalde her eve dönüşümde onu asma kilidiyle kilitlerdim ama son seferde unutmuşum. Günler geçti. Kırmızı bisikletimden eser yoktu hiçbir yerde. Çok üzüldüm. Günlerce üzüldüm. Son sürdüğüm gün, bisikletimi kilitlemediğim için çok pişmandım. Nasıl unuttuysam…

O günden sonra bisikletsiz ne yapacağımı düşünürken, ablamın eski yeşil bisikletini gördüm. Güzel bir bakım yaptırdık. Şimdi onunla turluyorum sokakları. Eskisi gibi uzaklaşmıyorum evden. Anneme verdiğim sözü tutuyorum. Boyum da uzadı artık. Küçük bisikletler bana göre değil. Ama ben hâlâ o kırmızı bisikletimi göreceğimi, bulacağımı sanıyorum. Bilmiyorum; şimdi nerede…

Eğitici çocuk masalları dan biri olan “Kırmızı Bisikletim” isimli eğitici masalımızı oku dunuz, yorumlarınız bizim için çok önemli masalımız ile ilgili yorumlarınızı bekliyoruz.

MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları

 Sitemizde yayınlanan masallarımızı Youtube Baba Masalları  linkini tıklayarak Dinleye bilir ve Baba masalları Kanalımıza abone olabilirsiniz! Bildirimlerin gelmesi için “ZİLİ” (🔔) açmayı unutmayın.

Çocuklar İçin Eğitici Hikayeler masalımızı  Eğitici Masal Videosu İle Dinlemek İstermisiniz?

Eğitici masallar

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *