«
  1. Anasayfa
  2. Eğitici Masallar
  3. Doğruluk Defteri

Doğruluk Defteri

eğitici masallar

Doğruluk Defteri / Eğitici masallar

Çocuklar için hazırlanmış eğitici masallar kategorimizde ” Doğruluk defteri ” isimli eğitici uyku masalımız okuya bilirsiniz, zeka geliştiren eğitici masallar çocuklarnızın eğlenerek öğrenmesine yardımcı olmaktadır, eğitici çocuk masalımızı yazımızın sonunda bulunan ve Baba masalları kanalı Katkısıyla oluşturan Masal videomuz ile dinleye bilirsiniz.


“Bize gerçekler gerek Çağla, bütün doğrularımız bozulabilir.” dedi Duvar Faresi.

Çağla bilmiyordu gerçekle doğrunun farkını.
“Benim bütün doğrularım gerçek!” dedi öfkeyle.

“Peki, öyle olsun.” dedi, Duvar Faresi. Uzandı arkadaki kitaplıktan boş bir defter aldı ve Çağla’ya uzattı.

Gülümseyerek “Bütün doğrularını deftere yaz Çağla!” dedi.

Çağla şaşırmıştı. “Bunu her İhtiyaç duyduğunda yap, karşıt bir fikir gördüğünde doğruların belirginleşecektir. Onları fark ettiğin zamanlarda yazmayı unutma buraya! ”

Doğrular defterini aldı Çağla. O sırada Duvar Faresi boş bir kâğıda büyük harflerle “BÜTÜN BUNLAR GERÇEKTİR.” yazdı ve onu da şaşkın şaşkın bakan Çağla’ya uzattı. “Her defasında yazdığın doğrularının altına ‘Bütün bunlar gerçektir.’ diye de
not düşmeni istiyorum anlaştık mı?”

Çağla şaşırarak aldı gerçekler kâğıdını da. Duvar Faresi hafifçe gülümseyerek sessizce uzaklaştı.

Tek baŞına kalan Çağla önünde duran doğrular defterine baktı ve başladı doğrularım düşünmeye,..

O sabah, annesi ona parka gitmeme cezası vermişti. Kaydırağın üstündeki arkadaşını ittirmiş, çocuk yere düşmüş ve dizi yaralanmıştı. Defteri açtı Çağla ve ilk sayfayı özenle çevirerek ortasına: “Annem beni sevmiyor.” yazdı, öfkeyle.

Ve Duvar Faresine verdiği sözü hatırlayarak altına “Bütün bunlar gerçektir.” yazmak üzereydi ki annesinin mutfaktan gelen tatlı sesini duydu; “Çağla, kurabiye ve süt seni bekliyor: Gözleri buğulandı, ağlamaklıydı. Yazdığının gerçek olması mümkün değildi; mis gibi kurabiye kokusu geliyordu, en sevdiği kurabiye… Annem beni seviyor diyerek iç çekti ve kaleminin arkasındaki silgiyle az önce yazdığı yazıyı utanarak sildi.

Sayfa biraz kirlenmişti kirlenmesine ama artık bomboştu. “Bize gerçekler gerek, doğrularımız bozulabilir.” diyen sesini duyar gibi Oldu Duvar Faresi’nin. Koşarak mutfağa gitti. Giderken doğrular defteri ve kâğıdı da elindeydi.

Annesi gülen gözlerle yanağına Öpücük kondurdu. Önüne kurabiye ve sütünü koyduğunda deftere yazdığı şeyin ne kadar
yanlış olduğunu yeniden hissetti. “İyi ki silmişim yazdığımı, annem beni seviyor.” diye düşündü.

Onu dalgın dalgın deftere bakarken gören annesi: defter de ne?” diye sordu, “Arkadaşım verdi, doğrularımı yazmam İçin.”

Çağla meraklı gözlerle dinleyen annesine baktı ve “Ben doğruları değil, gerçekleri merak ediyorum anne.” dedi. Annesinin kafası karışmış gibiydi. Çağla ona kalemini uzattı ve “Anneciğim, bugün bana parka gitmeme cezası verdin. Bunu neden yaptın, bu deftere doğrusunu yazar mısın?” dedi.

Annesi iyice şaşırmıştı. Tedirgince kalemi aldı ve biraz düşündükten sonra boş sayfaya şunları yazdı: “Arkadaşını ittirerek kaydıraktan düşürmen kötü bir şey”.

Çağla üzgündü. Annesinin doğru sandığı Şey gerçek değildi. “Ben sadece onun acele etmesini istemiştim, o yüzden de sırtından hafifçe İttirdim. Ama o düştü. Düşeceğini bilsem dokunmazdım.” dedi, gözyaşları içinde.

Gerçeği öğrenen annesinin de gözleri dolmuştu. Çağla’ya sarıldı ve ondan Özür diledi. İkisinin gözyaşları defterin açık sayfasına damlamıştı. Annesi az önce yazdığı cümleyi sildi. Ve oraya “Seni seviyorum Çağla.” yazdı. Şimdi ikisi de gülüm- süyordu. Kalemi Çağla aldı bu defa da “Seni seviyorum anneciğim.” yazdı.

Duvar Faresi’nin sesi geldi bir yerlerden, beraberce eklediler son cümleyi: “BÜTÜN BUNLAR GERÇEKTİR.”

En güzel eğitici masallar dan biri olan “Betülün Günlüğü” isimli eğitici masallar oku dunuz, yorumlarınız bizim için çok önemli masalımız ile ilgili yorumlarınızı bekliyoruz.

MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları

 Sitemizde yayınlanan masallarımızı Youtube Baba Masalları  linkini tıklayarak Dinleye bilir ve Baba masalları Kanalımıza abone olabilirsiniz! Bildirimlerin gelmesi için “ZİLİ” (🔔) açmayı unutmayın.

Çocuklar İçin Eğitici Hikayeler masalımızı  Eğitici Masal Videosu İle Dinlemek İstermisiniz?eğitici masallar

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *