«
  1. Anasayfa
  2. Atatürk ve Anıları
  3. KURTULUŞ SAVAŞI MASALI

KURTULUŞ SAVAŞI MASALI

eğitici çocuk masalları

Kurtuluş Savaşı Masalı (eğitici çocuk masalları)

Merhaba minik kahramanlar! Bugün sizlere tarihimizin en önemli anlarından birini anlatmak için buradayız. “Kurtuluş Savaşı Masalı (Eğitici Çocuk Masalları)” ile, Türk milletinin destanını ve kahramanlık dolu günlerini keşfetmeye hazır olun.

Masalımız, uzak diyarlarda değil, burada, Türk topraklarında geçiyor. Bir zamanlar, vatan sevgisiyle yanıp tutuşan bir milletin destansı mücadelesi başlıyor.

Haydi çocuklar, “Kurtuluş Savaşı Masalı (Eğitici Çocuk Masalları)” ile birlikte, geçmişteki kahramanlarımızın izinde, tarihimize keyifli bir yolculuğa çıkalım!

Masalımızı Dinlemek İstermisiniz?

kurtuluş savaşı masalı


Günlerden Pazardı, Dışarıda sıcacık bir hava vardı. Çocuklar, İhsan dedeye söz vermişti, Bahçesini temizleyeceklerdi. Öykü, Burak ve Tofu Kahvaltıdan sonra İhsan dedenin bahçesine gittiler. Affan ve Akında gelmişti, Canberk ise her zamanki gibi geç kalmıştı.

Tofu, Canberk’i çağırmaya gidiyordu ki, Canberk bahçe kapısında göründü, Merhaba arkadaşlar dedi. İhsan Dede çocukların sesini duyunca evden çıktı. Bahçeye geldi, ”Hoş geldiniz çocuklar Sizin için aletler hazırladım, Bahçe duvarının yanında”. Çocukların boyuna göre ayarlanmış, Tırmıklar ve kürekler vardı bahçe duvarının yanında.

Çocuklar, aletleri aldı, Artık bahçe temizliğine hazırladılar. İhsan Dede, Çok yaşlı olduğu için Bahçesini temizleyemiyordu. Bu neden ile bahçesini Yabani otlar Ve Dikenler kaplamıştı. Burak bahçenin önünden geçerken Çok üzülmüş, Ablasına haber vermişti.

Affan, Bahçeye çaresizce baktı ”Nereden başlayalım” dedi. Çünkü bahçedeki otlar Onlarla neredeyse aynı boydaydı. Benim bir fikrim var diye bağırdı Akın. Hepsi Akın’ın etrafında toplandılar.

”Şimdi arkadaşlar, Bizler Mustafa Kemal’in çocukluğu olalım, otlarda ülkemize saldıran Düşmanlar olsun.” Okulda Atatürk’ün hayatını ve Kurtuluş Savaşı’nı yeni öğrenmişlerdi.

Bütün çocuklar, Ellerindeki kürekleri ve tırmıkları havaya kaldırarak bağırdı ”Ülkemizi düşmanlardan temizleyelim”. Atatürk çocukken dayısının çiftliğindeki kargaları da tıpkı Düşmanlar gibi kovmuştu. O zaman çocuklarda otları Bahçeden kova bilirdi.

Affan küreğini kocaman bir dikeni kesmek için salladı ve ”Atatürk, Kaç yılında Nerede doğdu diye bağırdı”. Öykü Kardeşi  Burak’ın ve Tofu’ nun da bunları öğrenmesini istiyordu, Böylece Öğrendiklerini de tekrarlamış olacaklardı. ”1881 Selanik” diye bağırdı çocuklar. Canberk ”19 Mayıs 1919’da ne oldu” diye sordu.

Bir yandan da kesilen otları Tırmık ile kenara topluyordu. ”Atatürk milli mücadeleyi başlatmak için Samsun’a çıktı” diye barıştılar. ”23 Nisan 1920’de ne oldu” diye bağırdı.

”Türkiye Büyük Millet Meclisi kuruldu”. ” 29 Ekim 1923’de ne oldu peki” Cumhuriyet ilan edildi bağırdılar hep bir ağızdan. İhsan dede de gözyaşlarını silerek, Çocukları izliyordu.

Kısa bir süre sonra, Bütün bahçe otlardan temizlenmişti. Yani Ülke Düşmanlardan temizlenmişti. Çocuklar kenarlara topladıkları otları, Dışarıdaki büyük çöp konteynerine attılar. Sonra tekrar bahçeye döndüler. İhsan Dede, Onları bahçede bekliyordu.

Elinde 6 tane küçük Türk Bayrağı vardı, ve Hepsine birer tane hediye etti. Sizinle gurur duyuyorum Evlatlarım, Sizler yaşadıkça yurdumuzda bayrağımızda güvende olacak. Bahçemi tertemiz yaptınız. Beni çok mutlu ettiniz, Teşekkür ederim Sizlere dedi, Gözyaşlarını silerek.

Çocuklar çok yorulmuşlardı Ama evlerine dönerlerken ellerindeki bayrakları sallayarak Şarkı söylüyorlardı.


Diyanet çocuk Masalları serimizde “Kuran’ı Kerimi Okumayı Öğrenirken” isimli Eğitici dini masalımızı okudunuz, Masalımıza Yorum yazmayı ve Arkadaşlarınız İle Paylaşmayı unutmayın.


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)


 

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *