«
  1. Anasayfa
  2. Eğitici Masallar
  3. Birlikten Kuvvet Doğar

Birlikten Kuvvet Doğar

eğitici masallar

Birlikten Kuvvet Doğar / Eğitici Masallar

Eğitici masallar serimizde sizlere Çok bilinen ve çok duyduğunuz Türk Masalı “Birlikten kuvvet doğar” isimli bir atasözü masalı Yayınlamak istiyoruz, Bu Zeka geliştirici masallar ‘ı altta bulunan video ile dinleye bilirsiniz.


Evvel zaman içinde Ay mıdır, Yıl mıdır bilinmez. Zamanın birinde, Toprakları bereketli, Suları tatlı, Ağaçlarla kaplı bir Ulu orman varmış. Bu ormanın yeşili bol Suları gür akar mış, Bu yüzden Ormanın içinde çeşit çeşit av hayvanları yaşarmış.

Avcılar sık sık bu ormana gelir avlanırlarmış. Her gün Onlarca yaban hayvanı bu yüzden Telef olmaktaymış. Ormanda yaşayan kargalardan biri olup biteni iyi görebilmek için, Yuvasını, Yüksek mi yüksek bir ağacın üstüne yapmış. Buradan her şeyi görebiliyor, Fakat kendisi Avcılar tarafından görünmüyormuş

Günlerden bir gün karga Yuvasında dinlenirken, Ormana doğru gelmekte olan bir adam görmüş. Adamın elindeki ağdan Onun bir avcı olduğunu anlamış. Avcıyı dikkatle izlemeye başlamış Karga. Oldum olası Avcılar’dan nefret edermiş. Onları bir Öcü gibi görürmüş. Fakat bu Avcı diğerlerinden de kötü görünüyormuş karganın gözüne.

Birlikten Kuvvet Doğar / Eğitici Masallar Masalımızı Dinlemek istermisiniz

birlikten kuvvet doğar


Az sonra, Adam ormanın seyrek Ağaçlı bir yerine ağını germiş. Onun üstüne de bir avuç buğday serpmiş. Çok geçmeden, Bir güvercin sürüsü süzülerek ağın Üstüne inmiş, Hiçbir şeyin farkında olmayan güvercinler Buğday tanelerini yemeye başlamışlar.

Ama kısa bir zaman sonra Başlarına gelen felaketi anlamışlar, Ağın içinde kaldıklarını, Büyük bir tuzağa düştüklerini fark etmişler. Güvercinler ağın içinden kurtulmak için çırpınmaya, Çığlık çığlığa ötmeye başlamışlar. Avcı’nın saklandığı yerden çıkıp gelmesi an meselesiymiş, Bunu anlayan en yaşlı güvercin;

-“Dostlarım, Gürültüyü kesin, Bağırıp çağırmayın. Bağırıp çağırmak hiçbirimizi bu avcıdan kurtarmaz. Ancak Avcı’nın işine yarar. Tek başımıza buradan kurtulmaya kalkarsak Teker teker avcının eline düşeriz.

Şimdi sakin olalım, Birlik olma zamanıdır, Unutmayın “Birlikten Kuvvet doğar”. Beni dinleyin şimdi. Kurtulmak için düşündüğüm yöntemi uygulayın” demiş.

Korkudan titreyen güvercinler; “Seni dinliyoruz, Ne söylersen yapacağız” demişler. Bunun üzerine yaşlı güvercin “Şimdi hep birlikte kanat çırpıp uçacağız, Birlikte Aynı anda ve aynı yöne Kanat çırparak birlikte havalana biliriz Bunu başarabilirsek ormanın öte yakasında benim Bir fare Dostum var, O bizi bu ağdan kurtarabilir.

Güvercinler yaşlı arkadaşının fikrini çok beğenmişler. Onun komutu ile birlikte Kanat çırpıp havalanmışlar. Bütün bu olayları karga tünediği ağaçtan izliyormuş, Yaşlı güvercinin aklına hayran kalmış, Kendi kendine, “Güvercin sürüsünü izlemeliyim, Olacakları görüp kendimce ders çıkartmalıyım” Demiş, ve Onların arkasından uçmaya başlamış.

Avcı Ağının havalandığını görünce, Koşarak gelmiş, Ama ağına yetişememiş. Bir yerde kızdırmak ümidiyle güvercinlerin uçtuğu yöne doğru koşmaya başlamış.

Yaşlı güvercin Avcının kendilerini takip ettiğini görmüş, Arkadaşlarına; “Arkadaşlar, Avcı peşimize düştü. Ona yolumuzu kaybettirmek için, Kente doğru uçalım binaların arasından bizi göremez.

Böylece canımızı kurtarabiliriz” demiş. Güvercinler kentin üstünde uçmaya başlamışlar. Az sonra da avcı onları gözden kaybetmiş.

Güvercinlerde gönül rahatlığıyla Farenin yaşadığı yere konmuşlar. Yaşlı güvercinin dostu olan farenin adı Zeyrekmiş, Zeyrek Olası tehlikelere karşı yuvasına onlarca delik açmış, Hangi deliğin yuvaya gittiğini Kendisinden başka bilen yokmuş.

Yaşlı güvercin Zeyrek ‘e seslenerek; “Zeyrek Hangi delikte isen ortaya çık, Sana ihtiyacım var” demiş. Zeyrek’te; “Sen kimsin ve benden ne istiyorsun”. Diyerek karşılık vermiş.

Yaşlı Güvercin “Ben senin dostun Güvercinim, Arkadaşlarımla birlikte bir tuzağa düştüm. Senin yardımına ihtiyacım var” dedikten sonra, Zeyrek delikten çıkmış ve Güvercinlerin yanına gelmiş. Gerçekten de güvercinler çok zor durumdaymışlar.

Zeyrek şaşkınlık içinde; ” Aziz dostum bu tuzağa nasıl düştünüz, Hadi düştünüz diyelim, Sonra bu ağı Buraya nasıl taşıdınız” Diye sormuş.

Yaşlı güvercin derin derin nefesler alarak; ” bunda şaşacak ne var Zeyrek, Çevremiz bize tuzak kurmak isteyen avcılarla dolu ara da böyle bir faka basmak kaçınılmaz, Nerede ne zaman Başımıza ne geleceğini nasıl bilebiliriz ki.

Hayat Hep böyle değil mi?, Ağı buraya nasıl taşıdığımızda gelince, Akıl Ve güç ile işbirliği yapınca başarılmayacak iş yoktur dostum” Demiş.

Fare, Yorgun arkadaşını ağdan kurtarmak için düğümleri kemirmeye başlamış Ama, yaşlı güvercin buna karşı çıkarak; “Fare kardeş, Seninle iki iyi dostuz,

Benim Bağlı olduğum düğümleri çözersem yorulursun ve Öteki güvercinleri kurtarmaktan vazgeçebilirsin, O yüzden önce diğer güvercinlerin düğünlerini kemir, En sona Ben kalayım, Biliyorum ki çok yorulsan da Beni kurtarmadan kemirme işinden vazgeçmezsin”.

Zeyrek Yaşlı güvercinin Bu sözlerinden çok duygulanmış Ona “Senin gibi dost canlısı Vefalı bir arkadaşım olduğu için çok şanslı bir fareyim, Sen Gerçekten de eşi bulunmaz bir dostsu” Demiş. En küçük güvercinin düğünlerini kemirmeye başlamış.

Fare O kadar Gayretli düğümleri kemirmiş ki Çok geçmeden bütün güvercin sürüsü özgürlüğe kavuşmuş. Yaşlı güvercin Fahriye teşekkür etmiş ve Arkadaşlarıyla birlikte Oradan kanat çırparak ayrılmışlar.

Sevgili çocuklar, Birlikten Kuvvet doğar sözü ile Dayanışmanın, Beraber olmanın, Yani Birlik olmanın önemi vurgulanır. Unutmayın Birlik olmak, Güçlü olmaktır.


Eğitici Türk masalları serimizde Türk masalları “Birlikten Kuvvet doğar” isimli  zeka geliştirici masallar okudunuz,  eğitici çocuk masalı mızı beğenmeği ve paylaşmayı unutmayın.


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)


 

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *