«
  1. Anasayfa
  2. Dini Masallar
  3. KÜÇÜK KARDEŞİM

KÜÇÜK KARDEŞİM

dini masallar

KÜÇÜK KARDEŞİM – Dini Masallar

Dini Masallar serimizde bu kez, sevgi ve merhametin muhteşem bir resmini sunuyoruz: ‘Küçük Kardeşim‘. Bu dokunaklı masal, küçük bir kızın kalbindeki sevginin ve sorumluluğun izini sürüyor. Dini değerleriyle harmanlanmış bu masal, kardeşlik duygularının ne kadar kıymetli olduğunu bize hatırlatıyor. Gelin, bu güzel masalı keşfedelim.dini masallar


Deki Sizi yaratan, Size işitme duyusu Gözler ve kalpler veren O’dur. Ne az şükrediyorsunuz                                                                                                    Mülk Suresi 23. Ayet
Onlar mı Hayırlı, Yoksa Gökleri ve yeri yaratan Gökten size su indiren mi.. O suyla Bir ağacı bile bitirmeye gücünüzün yetmediği, Güzel güzel bahçeler bitirdik.                                                                                                                                                                Nem Suresi 60.Ayet

Aslı bu sabah uyandığında kendini çok neşeli ve Dinç hissetti, Bir bardak Süt içtikten sonra, Su dolu sürahiye alıp evin bahçesine çıktı. Bir fidanın yanına yaklaşıp ona sevgiyle bakarak Şöyle söyledi ”Hayırlı sabahlar kardeşim Semih’in küçük ağacı, Biliyorsun Sen Küçük kardeşimle yaşıtsın ”

Aslı Fidan’ı suluyor Bir yandan da Onunla konuşmaya devam ediyordu; ”Kardeşimin gelişip büyüdüğü gibi Sende büyük yeşilleneceksin Güzel Fidan senin acıktığını susadığını biliyorum.

Bunun için seni gözetip bakımını yapacağım, Fakat Sakın kardeşimin yaptığı gibi acıktığın Zaman Ağlayıp gürültü çıkartma tamam mı. ? ”Aslı Tekrar geleceğini söyleyerek Fidan’la vedalaştı.

Zaman ilerledikçe Aslıda Fidan’ın bakımını sürdürmeye devam etti, Gün geçtikçe Tıpkı Küçük kardeşinin gelişip büyüdüğü gibi Fidanda büyüyordu, Yine bir gün Aslı Küçük Fidanı ‘nı sularken Dallarında küçük tomurcukların belirdiğini fark etti. Buna çok sevindi, Allah’a şükretti, Koşarak Annesine haber verdi.

Annesi ona şöyle söyledi ”Kızım Kâinattaki Her canlı varlık Allah’ın kudreti ile gelişip büyür. Allah Her şey den yücedir, Yüce Allah Kur’an’ı Kerim’de şöyle buyuruyor  – Onlar mı Hayırlı Yoksa gökleri ve yeri yaratan Gökten size su indiren mi ? O, suyla Bir ağacını bile bitirmeye Gücünüzün yetmediği, Güzel güzel bahçeler yetiştirdi..

Akşam Olunca Annesi Küçük çocukları Semih’in süt dişlerinin göründüğünü Evdekilere haber verdi, Hepsi buna çok sevindiler, Aslı ise küçük kardeşinin dişlerini görmeye çalışıyordu; ” Semih Hadi bakayım, Hadi kardeşim, Evet işte işte Ben de gördüm Yaşasın kardeşimin dişleri çıkmaya başladı.

Çok seviniyorum ” Aslı sevinçle babasına şöyle söyledi ; ”Kardeşim semih’in dişleri çıkmaya başladı baba”, Babası da gülümseyerek ona baktı ve ; ” Allah Yüce kitabında, Derki Sizi yaratan, Size işitme duyusu, Gözler ve kalpler veren O’dur. Ne Az şükrediyorsunuz , Yaratan Yüce Allah Her şeyden münezzehtir. 

İnsanı yaratan  Ona görme İşitme ve daha birçok nimeti veren, Allah’tır kızım, Bu nedenle, Allah’ın verdiği ve bu sayılamayacak nimetlerden dolayı, insanın her zaman ve her yerde Allah’a şükretmesi gerekir, Bize dişlerimizi dahi veren Allah’tır, Ona sonsuz şükürler olsun ”

Aslı Ertesi gün okuldan dönünce, Küçük kardeşini bahçeye çıkartmak için annesinden izin istedi, Annesi izin verdi ve kardeşiyle birlikte bahçeye çıktı.

Küçük kardeşiyle eşit olan ağacın yanına geldiler, Semih Etrafında gördüğü rengarenk çiçeklere ve ağaçlara Hayran kalmıştı, Öylece bakıyordu.

Aslı kardeşine Bu ağacı kendisinin doğum gününde diktiğini, Ağacın Tıpkı kendisi gibi günbegün büyüdüğünü Bundan dolayı da, Fark edemediğimiz bir çok nimetine karşılık, Allah’a şükretmemiz gerektiğini anlatmaya başladı. Semih Ablasının söylediklerini anlamışçasına gülerek ağaca bakıyordu.

Zamanı gelince Semih’in ağacı şeftali meyvesi verdi, Meyveler İlk zamanlar Sertti, Fakat Olgunlaşınca Tadına doyulmaz bir hale geldi, Aslı ağaçtan meyve koparıp, Bir yandan kendi yedi, Bir yandan da Kardeşine yedirdi, Hem kardeşinin hem de ağacın Bakımlarını yapabildiği için Büyük bir gurur duyuyor ve mutluluk yüzünden okunuyordu.


Dini Masallar dan Neler Öğrendik

  • ilk olarak; Her şeyi yaratan yüce Allah, Hayatları boyunca Çeşitli aşamalar geçirerek Canlı varlıklara gelişme özelliği vermiştir.
  • ikinci Olarak; İnsanoğlu Kainattaki en değerli varlıktır, Yüce Allah Ona işitme, görme gibi Birçok nimeti bahşetmiştir.
  • üçüncü Olarak ; Yüce Allah’ımız şöyle buyuruyor ; ” Eğer şükrederseniz, Size verdiğim nimeti Ben de kesinlikle arttırırım, Bütün nimetler Allah’ın  insana bir ihsanıdır, Şükürle nimetlerin artacağı kuşkusuzdur.
  • Dördüncü olarak ; İnsan çevresine Bir göz atıp, Engelli insanları Veya bir nimetten Mahrum kalan insanları görmelidir. İşte o zaman Allah’ın kendisine ne kadar ihsanda bulunup Nimet verdiğini fark edecektir.

“Okuduğunuz Dini masallar ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın! Sizden gelen yorumlar, masallarımızı daha da güçlendirecek ve diğer okuyucularımızın deneyimlerini zenginleştirecektir. Masallarımızın size kattığı anlam ve duyguları bizimle paylaşarak bu büyülü dünyayı hep birlikte daha da renklendirelim. Yorumlarınızı merakla bekliyoruz!”

Yolculuğa Hazır Mısınız? Diğer Masallarımızı da Keşfedin!


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *