«
  1. Anasayfa
  2. Dini Masallar
  3. Çocuk Zekâtı – Eğitici Dini Masallar

Çocuk Zekâtı – Eğitici Dini Masallar

eğitici dini masallar

Çocuk Zekâtı

Kısa Hikayeler sitemizde , çocuklarımıza değerleri öğreten ve manevi gelişimlerine katkıda bulunan bir Eğitici Dini masallar dan olan ‘Çocuk Zekatı‘ masalını sunuyoruz. ‘Çocuk Zekatı’ masalı, çocuklarınıza dini değerleri öğretmeyi hedefler. Dini masallar, çocuklarınızın manevi gelişimine katkıda bulunurken eğlenceli bir şekilde öğrenmelerini sağlar.


O gün öğretmeniniz zekât konusunu anlatıyordu. Peygamberimizin zekât ile ilgili öyle güzel hadisleri, Kur’an’da zekât verenleri müjdeleyen öyle ayetler vardı ki dayanamadınız. “Öğretmenim biz de zekât vermek istiyoruz.” diye atıldınız. Öğretmeniniz ise zekât vermek için büyümenizin ve belirli bir mal varlığınızın olması gerektiğini söyledi. Hepiniz “Amaaaaaaaaa!” diye üzülürken “Amaaa üzülmenize gerek yok, çünkü çocuk zekâtı var.” dedi. Hepiniz, “Nasıl yani, nasıl oluyor?” diye sormaya başlayınca, “Sizden yarın bir gün boyunca neler yaptıklarınızı yazıp gelmenizi istiyorum.” dedi.

Kafamız karışmıştı, ne ilgisi vardı bir günde neler yaptığınızla zekâtın? “Neyse anlayacağız ne olduğunu.” deyip başladım yazmaya. Beni şefkatle büyüten anne ve babama kocaman bir “Günaydın!” derim, önce. Onlara daha fazla yük olmamak için, yatağımı toplar, kahvaltımı hızla yapar, sonra bulaşıklarımı kaldırırım. Evden çıkmadan önce gözleri pek iyi göremeyen meraklı nineme gazetedeki başlıkları okurum, merakı dinsin diye. Sonra hızla okul yoluna düşerim.

Dışardada Zekat

Yolda tekerlekli iskemlesiyle gelen arkadaşımın kaldırıma çıkmasına yardımcı olur, yol boyunca güzelce muhabbet ederim. Okulda arkadaşlarımla oyun oynar, derslerini anlamayan arkadaşlarıma anladığımı anlatırım. Bir de okul çıkışı hasta arkadaşıma gider, hatırını sorarım, ödevlerimizi gösteririm.

Evde ödevlerimi yapar, kardeşim ile oynarım. Ona yeni şeyler öğretmek çok hoşuma gider. Babam gelince terliklerini verir, kocaman sarılırım. Bilirim ki sarılınca tüm yorgunluğu geçer. Öğretmeniniz hepinizin bir gününü dikkatle dinledi. Sonra “Sizler ne kadar merhametli çocuklarsınız?” dedi. “Maşallah ailenize, çevrenize ilgiyle ve sevgiyle yaklaşıyorsunuz. İşte sizin bu şefkat ile yaptığınız yardımlar, hatır sormalar, sohbetler hatta ödevler bile zekât, sadaka yerine geçiyor. Yani ‘Çocuk Zekâtı’ vermiş oluyorsunuz.

Sizi tebrik ederim.


Kısa Hikayeler sitemizde , çocuklarımıza değerleri öğreten ve manevi gelişimlerine katkıda bulunan bir Eğitici Dini masallar dan olan ‘Çocuk Zekatı‘ masalını okudunuz. Allta Bulunan Ve Baba Masalları Youtube Kanalının Hazırladığı Masal Videosu İle beraber ” Çocuk Zekatı Masalımızı Dinleye bilirsiniz.

Eğer çocuklarınızın dini masallar okumak istediği bir Platform arıyorsanız arıyorsanız, Kısa Hikayeler / Masal Oku Kategorisini takip etmeyi unutmayın ! İslami masallar, çocuk zekatı ve daha fazlasıyla dolu bu sitede, çocuklarınızın manevi yolculuğuna rehberlik eden hikayeleri bulacaksınız.

MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)

Dini masalımızı Dinlemek İstermisiniz?

çocuk zekatı

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *