«
  1. Anasayfa
  2. Dini Masallar
  3. HADİS ÖĞRENİYORUM/ Dini Masallar

HADİS ÖĞRENİYORUM/ Dini Masallar

Dini masallar

Hadis Öğreniyorum / Dini Çocuk Masalları

Dini çocuk masalları dünyasında, peygamberimizin güzel sözleriyle işlenmiş hadislerle tanışacak, onların derin anlamlarını keşfedeceksiniz. Her hikaye, bir adım daha Allah’a yaklaşmanızı sağlayacak, kalbinizi huzur ve nur ile dolduracak.

“Hadis Öğreniyorum” sadece bilgi vermekle kalmaz, aynı zamanda öğrenmenin keyfini sunar. Çocuklarınıza, öğrenmenin ne kadar eğlenceli olabileceğini gösterirken, değerli hadislerle donanmış bir bilgelikle buluşacaklar.

Ailece okunan her bir hikaye, aile bağlarınızı kuvvetlendirecek, sevgi, saygı ve anlayış dolu bir atmosfer yaratacak. “Hadis Öğreniyorum” ile ailenizle birlikte güçlü bir bağ kurun.

Eğitici masalımızı Dinlemek İstermisiniz?

hadis masalı


”Komşusu açken Tok yatan bizden değildir”

Günlerden bir gün, Bilal Evde Tek Başına otururken, Kapının zili çaldı. Hemen kapıya doğru yöneldi, Kapıyı Açar açmaz, karşısında çok sevdiği annesini gördü. Eli kolu poşetlerle doluydu. Hemen annesine yardım etti ve birlikte mutfağa geçtiler.

Bilal merakla annesinin neler aldığına bakarken, Bir an duraksadı, Çünkü annesi poşetlerin İçinden bir kitap çıkartmıştı Ve bu onun çok dikkatini çekmişti. Hemen Merak içinde sordu.

”Anneciğim o kitabı kime aldın?”. Annesi ” Elbette sana yavrum Sen benim En büyük hazinemsin” Dedi. Bu cevap Bilal’in çok hoşuna gitmişti.

Merakla kitabın üstündeki yazıyı okudu, ”Hadisi şerifler”, Bilal Kitabın içeriğini tam olarak anlayamamıştı. Annesine sordu, Anneciğim ”Hadis ne demek?”. Annesi ”Peygamber efendimiz, Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellemin, Değerli sözleridir.

Olaylar karşısında insanları aydınlatmak için söylediği sözlerin tümü. Bundan sonra her hafta Sana yeni bir hadis öğreteceğim, Artık zamanı geldi.” Dedi.

Bilal’in sevinçten yüzü gülüyordu Anne ne olur ilk Hadise başla, Diyerek ısrar etti. Bunun üzerine kitabı aldığı gibi Sayfaları çevirdi ve parmağı ile bir satırda durdu, ”Komşusu aç iken Tok yatan bizden değildir.” Dedi. Bilal Peygamberimizde Ne güzel söylemiş Diyerek içinden geçeni sesli bir şekilde mırıldandı.

Annesi ”Bu sözleri sakın aklından çıkarma Sana yaşamın boyunca yol gösterecek Anlaştık mı?” diyerek Kitabı kapattı. Oturma odasına geçtiğinde ilk öğrendiği hadisi aklından geçiriyordu. Çevremizde Acaba böyle insanlar var mıdır diye düşünmeden edemedi

Ertesi sabah, Gün aydınlanınca tüm çocuklar erkenden sokağa döküldü. Bilal de arkadaşları ile birlikte top oynuyordu. Bir ara top sokağın başına doğru fırladı gitti, Bilal topun peşinden koşmaya başladı.

Derken, yoldan geçen bir anne ve kızın kendi aralarındaki konuşmasını istemeden şahit oldu. ”Anne ne olur, Karnım çok aç, Eve gitmeden bir şeyler alalım” Diye haykırıyordu.

Kadıncağız Kısık ve üzgün bir ses tonuyla; ”Paramız olunca alırız kızım Hele bir eve gidelim” Diyerek sustu. Bilal uzaktaki topu aldı ama bu sözler onu derinden etkilemişti. Hemen anne Kızın arkasından Yavaşa onları takip etmeye başladı, Amacı oturdukları evi öğrenmekti. Halbuki bir üst sokakta oturuyorlardı.

Adresi öğrendiği gibi geri döndü. Arkadaşları ise topun peşine düşen Bilal’i çok merak etmişlerdi. Az sonra Bilal yanlarına geldi, Topu onlara uzattı ve eve geçeceğini söyledi. Arkadaşları Onun bu üzgün halini çözememişlerdi, Yorgun olduğunu düşünerek, Tekrar oyna daldılar.

Bilal Yardım Etmek İstiyor

Bilal kapılarının Ziline defalarca bastı. Annesi Kapıyı açınca, Hayırdır oğlum acil bir durum mu var. Sen hiç böyle yapmazdın diye sordu ve aceleyle içeri geçtiler. Bilal ”Anne Dün bana bir hadis öğretmiştin ya, İşte tam sırası geldi. Bizim üst sokakta yardıma çok ihtiyacı olan bir aile var. Onlar için ne yapabiliriz” Diye sordu.

Annesinin yüz ifadesi bir anda değişmişti, Cüzdanını cebine attığı gibi Birlikte alışverişe çıktılar. Onlar için poşetler dolusu yiyecek alıp eve döndüler. Sıcacık yemekler pişirildiler. Hava kararınca da etrafta kimsecikler yokken, Bilal ile birlikte komşusunun Kapısına gittiler.

Kapıyı çalarak beklemeye başladılar. Anne ve kızı kapıyı açtıklarında, karşılarında  Bilal ve annesini elinde yiyeceklerle görünce, Bir anda çok mutlu oldular. Hemen Bilal ve annesini içeri davet ederek, Yardımlarından dolayı onlara teşekkür ettiler.

Kızın annesi bir yandan da Allah’a defalarca şükür ediyordu. Bilal de, yaptıkları bu iyilik  dolu hareketten dolayı oldukça mutlu olmuştu ve bundan sonra  ihtiyacı olan herkese yardım etmeye çalışacağına dair kendi kendine söz verdi..


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Keloğlan masalları
Baba Masalları (Youtube)


 

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *