«
  1. Anasayfa
  2. Masal Oku
  3. Masal Oku

Masal Oku

masal oku

Kısa Masal Oku

Masal oku mak düş dünyasına açılan kapılar gibidir. Çoğu insanın çocukluğundan kalan anı yığınlarını oluşturan yegane cümlelerden oluşur masallar. Masal dinlerken hayallere daldık çoğumuz ve masallarla uyuduk. Olay örgüsünden mi ya da fantastik dünyasından mı bilinmez ama masallar içimize yer etmiş klasikleşmiş ve hafızamızdan atamadığımız küçük hikayeler dir. Masalları sevimli kılan belki de dünyanın acımasızlığını ve keskin kurallarına rağmen hayvanların konuşabildiği, perilerin olduğu ve insanların uçabildiği dünyalarla bizi buluşturmasıdır. Hangimizin gözü kapanmadı ki kırmızı başlıklı kızın masalıyla? Hangimiz rüyalara dalmadık ki keloğlan masalı ile ? Masallar kuşkusuz en masum ve en sevilen hikaye türüdür.

Bir ülke yada bölgenin hatta şehrin kültürünün büyük bir yansımasıdır masallar. Anadolu masalları ve Bin bir gece masalları ile Masalların bu diyarlarda uzun süren bir serüveni vardır. Kulaktan kulağa aktarılarak sözlü edebiyatın bir parçası olan masalların coğrafyamızdaki örneklerinin en bilineni Türk masalları olan Kel Oğlan Masallarıdır.  Masalları dinlemek kadar masal oku mak ve anlatmakta keyiflidir. Çocuklarımıza ve sevdiğimiz küçük yaştaki yakınlarımıza masal anlatmak ve bizden masal anlatmamızı beklemeleri oldukça keyiflidir. Bize bakan şaşkın gözlerin eşliğinde, babamızdan, annemizden ya da belki de babaannemizden duyduğumuz Eğitici  masalları anlatmak oldukça keyiflidir. Dini Masallar okuyarak ve okutarak çocuklarımızın Ahlaki ve manevi ruhlarını geliştirmek isteye bilirsiniz.

Masalları artık aklımızda tutamıyor olabiliriz. Bir çok masala buradan ulaşabilir ve okuyabilirsiniz. Masal okurken yatağında uyuya kalan çocuklarımız rüyasında o masalın kahramanını görürken bizde huzurla yanından ayrılabiliriz. Günümüzde çocukların eline verilen telefon ve tablet onlara yapılan büyük bir haksızlıktır. Masal gibi onca yılın kültürünü barındıran bir değerden habersiz büyüyen çocuklar hayal güçleri körelmiş ve kitaba, hikayeye, kültüre karşı ilgisini kaybetmiş oluyor. En güzel masalları çocuğunuza okuyarak ona büyük bir miras bırakabilirsiniz. Torunlarınızın torunlarına kadar ulaşabilecek bir miras. Keyifli masal okumalar diliyoruz.

Masallarımızı Keşfedin!

Sevgi’nin Kitabı Kuran-ı Kerim – Eğitici Dini Masallar
Allah Her Şeyi Biliyor / Dini Çocuk Hikayeleri
Çocuk Zekâtı – Eğitici Dini Masallar
Benim Adım Atatürk / Eğitici Masallar
Yaramaz Kardeş
Kırmızı Bisikletim


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *