Yeni Masal Oku

Yazımızı Paylaşın

Masal Oku

Masallar bir düş dünyasına açılan kapılardır. Çoğu insanın çocukluğundan kalan anı yığınlarını oluşturan yegane cümlelerden oluşur masallar. Masal dinlerken hayallere daldık çoğumuz ve masallarla uyuduk. Olay örgüsünden mi ya da fantastik dünyasından mı bilinmez ama masallar içimize yer etmiş klasikleşmiş ve hafızamızdan atamadığımız küçük hikayeler dir. Masalları sevimli kılan belki de dünyanın acımasızlığını ve keskin kurallarına rağmen hayvanların konuşabildiği, perilerin olduğu ve insanların uçabildiği dünyalarla bizi buluşturmasıdır. Hangimizin gözü kapanmadı ki kırmızı başlıklı kızın masalıyla? Hangimiz rüyalara dalmadık ki keloğlan masalı ile ? Masallar kuşkusuz en masum ve en sevilen hikaye türüdür.

Bir ülke yada bölgenin hatta şehrin kültürünün büyük bir yansımasıdır masallar. Anadolu masalları ve Bin bir gece masalları ile Masalların bu diyarlarda uzun süren bir serüveni vardır. Kulaktan kulağa aktarılarak sözlü edebiyatın bir parçası olan masalların coğrafyamızdaki örneklerinin en bilineni Türk masalları olan Kel Oğlan Masallarıdır.  Masalları dinlemek kadar masal okumak ve anlatmakta keyiflidir. Çocuklarımıza ve sevdiğimiz küçük yaştaki yakınlarımıza masal anlatmak ve bizden masal anlatmamızı beklemeleri oldukça keyiflidir. Bize bakan şaşkın gözlerin eşliğinde, babamızdan, annemizden ya da belki de babaannemizden duyduğumuz Eğitici  masalları anlatmak oldukça keyiflidir.

Masalları artık aklımızda tutamıyor olabiliriz. Bir çok masala buradan ulaşabilir ve okuyabilirsiniz. Masal okurken yatağında uyuya kalan çocuklarımız rüyasında o masalın kahramanını görürken bizde huzurla yanından ayrılabiliriz. Günümüzde çocukların eline verilen telefon ve tablet onlara yapılan büyük bir haksızlıktır. Masal gibi onca yılın kültürünü barındıran bir değerden habersiz büyüyen çocuklar hayal güçleri körelmiş ve kitaba, hikayeye, kültüre karşı ilgisini kaybetmiş oluyor. En güzel masalları çocuğunuza okuyarak ona büyük bir miras bırakabilirsiniz. Torunlarınızın torunlarına kadar ulaşabilecek bir miras. Keyifli masal okumalar diliyoruz.
MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)

 


KISA HİKAYELER

Severek Okuduğunuz hikayelerimize Android uygulamamızı indirerek cep telefonlarınızdan ve Tabletlerinizden Rahatlıkla Ulaşa Bileceksiniz.
Yazımızı Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir