«
  1. Anasayfa
  2. Eğitici Masallar
  3. RAMAZAN ŞEKERLERİ

RAMAZAN ŞEKERLERİ

eğitici türk masalları

Ramazan Şekerleri / Eğitici Türk masalları

Kaç gündür yerimde duramıyorum. İçimde rengârenk bir heyecan. Dile kolay, bir yıldır bekliyorum. Günleri günlere, haftaları aylara ekliyorum. Ev halkının heyecanı da benimkinden eksik değil hani. Bir sevinç rüzgârı her yeri kaplamış. Bu atmosferden çoluk çocuk, genç yaşlı herkes nasibini
almıştı. Bu gün Ramazan Bayramı idi.

Nurdan teyzenin hazırlıkları da sanırım son ana kadar sürecek. Ev, tertemiz ışıl ışıl; bu güzel günlere hazırlandı. Yemekler, tatlılar dualarla yapıldı. Çocuklara verilmek için rengarenk ramazan bayramı şekerleri de hazırlanmıştı. İşler bitti gibi görünse de tatlı bir telaş sürüp gidiyor. Birazdan zil çalar. Çocuk sesleri birbirine karışır, çocuklar birbiriyle yarışır. Nurdan teyzenin koşuşturması artar. Ziller çalar. Ziller sürekli çalar. Çocuklar, çiçek çiçek açar. Bugünün tadı böyle çıkardı. Şeker tadında geçerdi saatler.
– Ramazan Bayramınız mübarek olsun Nurdan teyze.
–  İyi bayramlar!
–  Hayırlı bayramlar Nurdan teyze! dedi Elif su
–  Bayramlığın çok yakışmış Ceyda.
–  Ben daha fazla şeker topladım, bak.”
–  Ben daha yeni başladım şeker toplamaya. Göreceksin senden fazla toplayacağım.
–  Ben şekerlerimi kardeşimle paylaşacağım.”
–  Bunları ben topladım, kimseye vermem.”

Nurdan teyze, kapısına gelen çocukları o sıcacık gülüşüyle karşılar. Bir kapıya koşturur bir mutfağa.
–  Sizin de bayramınız mübarek olsun çocuğum. Size de iyi bayramlar!. Sakın bu şekerlerin hepsini birden yemeyin, hasta olursunuz yavrularım. Daha nice bayramlar göresiniz can cağazlarım. Daha nice Ramazanlara, nice bayramlara…

Nurdan teyze, çocukları her hâliyle seviyordu. Bir anda aklıma Cemal geldi. Geçen bayramda kocaman bir poşet şeker toplamıştı. Mahallenin en çok şeker toplayan çocuğu oydu. Bu bayram ne yaptı acaba?.. Ben Cemal’i düşünürken Cemal de gelmez mi? Nasıl sevindim bir bilseniz. Yine o güzel sevimli yüz. Tombul yanaklarında güller açmış. Elinde şeker torbası göremeyince şaşırdım kaldım. Nurdan teyze de sormadan edemedi.
– Ah Cemal, bu ne hâl?
-Yok, Nurdan teyze, dedi. Bu bayram şeker toplamıyorum. Geçen bayram o kadar şekeri yiyince çok hastalandım. Şekerde meker de gözüm kalmadı. Şimdi sadece bayramınızı kutlamaya geldim.
– Sağ olasın evladım, ama o kadar şeker de bir günde yenmez ki!
– Ne bileyim, dayanamadım işte.
– Dur o zaman, sana bir dilim börek vereyim de afiyetle ye.
Nurdan teyze, nefis böreğinden Cemal’e uzattı. Cemal afiyetle böreği yerken
– Şeker yerine börek mi toplasam acaba, diyerek hepimizi güldürdü.

Akşama kadar kaç çocuk geldi, sayamadım. Keyif dolu saatler nasıl geçti, hiç anlamadım. Yarın da bayram. Çocuklar kadar şenim. Dolu dolu üç güzel gün yaşayacağım. Misafirler geldikçe rengârenk şekerler, rengarenk sevinçler dağıtacağım. Şimdi masanın üstünde, o eşsiz saatleri bekleyen kristal bir şekerliğim ben.

Yazan : Zekiye ÇOBAN
MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)

 Dini Masalımızı Dinlemek istermisiniz?


Eğitici Türk masalı ” Bayram şekerleri” masalımızda geçen ; türk masalları, türkçe masallar, baba masalları, eğitici masallar, eğitici Türk masalları, eğitici türkçe masallar, bayram şekeri, ramazan bayramı, bayram masalı, bayram masalları, bayram hikayesi, bayram hikayeleri, bayram hikayeleri kısa, ramazan bayram hikayeleri, dini masallar, baba masalları dini, eğitici dini masallar, eğitici türk masalları, ramazan bayramı masalı, masal dinle, Anadolu masalları, çocuk masalları, türk masalı, bayram sevinci, çocuk ve bayram, etiketlerine ait konulara değinilmiştir.


KISA HİKAYELER

Severek Okuduğunuz hikayelerimize Android uygulamamızı indirerek cep telefonlarınızdan ve Tabletlerinizden Rahatlıkla Ulaşa Bileceksiniz.

 

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *