«
  1. Anasayfa
  2. Dini Masallar
  3. BAYRAM HEDİYESİ

BAYRAM HEDİYESİ

eğitici çocuk masalları

Bayram Hediyesi / Eğitici Türk Masalları 

Eğitici türk masalları kategori mizde, Ramazan bayramı ile ilgili çocuk masalını okuyacaksınız, Çocuklarımıza Güzel ahlak ve değerlerimizi öğretmek adına hazırlanan, ramazanla ilgili masalımız, çocuklara ramazan bayramını anlatmakta, severek okuyacaksınız.

Eğitici Türk Masalllar ımızı Dinlemek istermisiniz ?

dini masallar

Seyfi, tamamını tuttuğu oruçlardan sonra bayramı bekliyordu. Sabırsızdı. Özlediği şeyler vardı. Ramazan boyunca arkadaşlarıyla birlikte çok fazla top oynayamamıştı mesela. Sıcaktı. Oruç tutarken bazen zorlandığı anlar oldu.

Babası ona çocukluğundaki hatıralarını anlattı. Mesela ilk orucunu. Sonra da orucun tamamını tuttuğu Ramazan’ı.
-”Ben orucu tam olarak tuttuğum zaman senin kadar ya vardım ya yoktum”, diye başladığı konuşmasında sözü babasının bayram için kendisine aldığı hediyelere getirdi. Seyfi, hediye söz konusu olunca kulak kabartırdı.

-O yıllarda şimdiki gibi değildi. Biz ufak tefek şeylerle mutlu olurduk.
-Hadi baba, ne alındı sana, onu söyle!
-Babam bana bir ayakkabı almıştı.

Güzeldi. Bir hafta boyunca başucumda durdu. Yatarken bile yanımdan ayırmadım hiç.
-Başka? Daha ne alacak oğlum, benim için bu yeterdi. İlk defa lastik ayakkabının dışında bir ayakkabım olmuştu. Seyfi beklediği cevabı alamadığını düşünürken babası,

-Ha, diyerek devam etti. Seyfi hemen araya girdi.

-Cep telefonu mu aldı? Babası kahkahayı bastı.
-Bizim zamanımızda cep telefonu mu vardı oğlum, dedi.

Seyfi’nin şaşkın bakışlarının sebebi, cep telefonsuz bir zamanı görmemiş olmasındandı.

-O yıllarda bırak cep telefonunu, ev telefonları bile yoktu, dedi babası. Babası uzun zamandır Seyfi’nin cep telefonu istediğini biliyordu. Seyfi için aldığı hediyeyi hiç belli etmemiş, bir sır gibi saklamıştı.

Bayram namazına gitmeden önce verecekti. Bir ay boyunca oruç tutmuş olması artık büyüdüğünü hissettiriyordu. Babası, oruç tutan çocukları Allah’ın çok sevdiğini anlatmıştı defalarca. Allah’ın sevdiği kimseleri iyi insanlar da severdi

Sabah erkenden uyanan Seyfi, bayram sevincini yeni elbiseleri ve yeni ayakkabısını giyerek yaşadı. Annesi, Seyfi’nin biraz sonra göstereceği tepkinin merakıyla gözünü üzerinden ayırmadı. Babası hediye paketini uzattı.

-Seni tebrik ediyorum, bir ay boyunca oruç tuttun. Sen bunu hak ettin… Gözleri parladı. Hızlıca açtı paketi. Gördükleri onu mutlu etti. Bir tablet vardı elinde.

-Bununla çok şey yapabilirsin, mesela Kur’an okuyabilirsin. Oyun da oynayabilirsin.

Seyfi’nin bayram ile gelen mutluluğuna diyecek yoktu. Babası,

-Zaman ile birlikte hediyeler de değişti. Benim için bir kutu mantar ile mantar tabancası ulaşabileceğim en güzel hediyeydi. Ya şimdi, diyerek gülüşmelere eşlik etti.

Bayram namazı için caminin yolunu tutarken unutamayacağı bir hediyenin tuttuğu oruçların ardından gelmesi, önemli bir hatıra olarak Seyfi’nin zihnindeki yerini aldı.


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Keloğlan masalları
Baba Masalları (Youtube)


 

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *