«
  1. Anasayfa
  2. Dini Masallar
  3. Sevgi’nin Kitabı Kuran-ı Kerim – Eğitici Dini Masallar

Sevgi’nin Kitabı Kuran-ı Kerim – Eğitici Dini Masallar

eğitici dini masallar

Sevgi’nin Kitabı Kuran-ı Kerim – Eğitici Dini Masallar

Eğitici Dini Masallar dan olan ve çocuklar için kuranı kerim ile ilgili masal sunmak istiyoruz sizlere, islami masallar ve çocuklar için dini hikayeler paylaşmaya devam ediyoruz, çocuklarınız için faydalı olacak uyku masalı mızı dinleyip paylaşmayı unutmayın.. Eğitici dini masalımızı  Dini Masal videosu ile Dinleye bilirsiniz.

kuran masalı


Günlerdir okuyordu. Kitapların birini bırakıp diğerine başlıyordu. Annesi ve babası çocuklarının bu durumunu gördükçe için için seviniyordu.

Okumanın önemini biliyorlardı. Dinledikleri bir konferansta konuşmacı okumanın önemini farklı açılardan o kadar güzel anlatmıştı ki herkes okumaktan başka bir çare olmadığını düşünmüştü. O günden sonra kızlarına sürekli kitap okumasını söyleyip durdular.

Sevgi ilk önce mırın kırın etse de okumayı sevdi. Artık okuma onun için vazgeçilmez bir alışkanlık haline gelmişti. Öğretmeni yazdırdığı metinlerde, verdiği ödevlerde hep Sevgi’nin yaptıklarını örnek gösterir oldu.

Sevgi’nin bu başarısının kitap okumaktan kaynaklandığını her seferinde söylüyordu. Sevgi de bununla gurur duyuyordu. Kendine olan güveni arttı. İleride bir yazar olabileceğini bile düşünmeye başladı.

Babasından her hafta bir kitap almasını istedi. Artık Sevgi’nin hızına yetişemeyen babası çareyi onu kütüphanelere üye yapmakta buldu. Böylece daha çok kitabı bir arada görebilecek ve istediğini seçebilecekti. Bu, Sevgi’nin çok hoşuna gitti.

Her gidişinde bir arkadaşını da kütüphaneye götürüp üye yapmaya başladı. Kendisi gibi okuyan arkadaş grubu çoğaldıkça çoğaldı.

Bir kütüphane tarafından “yılın en çok kitap okuyan öğrencisi” seçildi. Sevgi kanatlanıp uçacaktı nerdeyse. Arkadaşlarının kutlamaları onu memnun etti. Okumanın faydalarını görmeye devam ettiğini söyledi gülen gözlerinin eşliğinde.

Kocaman bir paket içindeki hediyeyi kütüphane müdüründen aldı. İçindekileri çok merak etti. Kitap olmalı, diye düşündü. Aklından hep kitaplar geçiyordu. Hediye paketini açtı.

Gözlerine inanamadı. Teknoloji adına ne varsa içindeydi: Tablet, telefon… Kütüphane müdürü, ” Gözlerin kitap aradı biliyorum”, dedi.

Sevgi şaşkınlık içinde, “evet”, dedi. Kütüphane müdürü, “Seni tebrik ederim, senin gibi öğrencilerin sayısının artması geleceğimiz adına bizleri sevindirir. Bunca kitap okudun ama ben sana farklı bir kitap vereceğim”, dedi.

Sevgi’nin gözleri kocaman açıldı. Kütüphane müdürünün elindeki kırmızı kurdele ile bağlanmış paketi aldı. Heyecanla baktı. Elindeki kitap Kuran-ı Kerim’di. Kütüphane müdürü, Kur’an’ın ilk emrinin “oku” olduğunu bilirsin. İşte! Okuman için…

Sevgi, Kur’an’ı hiç okumamıştı. Allah’ın kendisinden neler istediğini bir an önce öğrenmek için sabırsızlanıyordu. Ayrılırken müdürün söylediği sözleri unutamıyordu Sevgi: “Bütün kitaplar bir Kitab’ı anlamak ve okumak için okunur ve yazılır. Sen de bunca kitaptan sonra yapacağını biliyorsun”.

Sevgi daha önce Kuran-ı Kerim’i neden okumadığına hayıflandı. Vakit geçirmeden okumaya başladı. Defalarca okudu, okudu…

Diyanet Dergi Eylül 2013

Yazan: Rabia Gülcan


Yorumlarınız bizim için çok önemli.. Yorum Eklemeyi Unutmayın

Bu Masallarımızı Okudunuz mu?

O Bizim Rehberimiz
Betül’ün Günlüğü – Eğitici Masallar
Betül’ün Günlüğü
Bana Arkadaşını Söyle / kuran ile ilgili masallar 2. Bölüm


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *