«
  1. Anasayfa
  2. Dini Masallar
  3. Bana Arkadaşını Söyle / kuran ile ilgili masallar 2. Bölüm

Bana Arkadaşını Söyle / kuran ile ilgili masallar 2. Bölüm

dini çoçuk masalları oku

Bana Arkadaşını Söyle / Dini Çoçuk Masalları Oku/ 2.bölüm

Sizlerin dini çoçuk masalları oku manız için Kuran ile iligili çocuk masalarımızdan 2. bölüm olan “Bana Arkadaşını Söyle” isimli dini uyku masalları ile sizlerin en güzel çocuk masalları oku manızı sağlamaya çalışıyoruz. Masalımızın 1.bölümü olan “ Kitap okuma Yarışması” İsimli Eğitici Dini Masallarımıza buradan ulaşa bilirsiniz. Kuranı kerimi en güzel haliyle anlatan eğitici dini masalımızı altta bulunan ve Baba masalları katkısıyla hazırlanan eğitici dini çocuk masalları videomuz ile dinleye bilirsiniz.


Yarışma günü yaklaşıyordu. Öğretmenleri söz verdiği gibi ikinci kez okuma yarışması düzenlemişti. Yine en çok kitap okuyan üç kişi hediye kazanacaktı. Pınar birkaç tane kitap okumuştu. Ancak birinci olmasına yetecek kadar çok değildi bu kitaplar.

Aradan geçen bu zamanda Kur’an-ı Kerim okumayı da iyice öğrenmişti. Fırsat buldukça da bir veya yarım sayfa, hem Arapçasından hem Türkçesinden okuyordu. Kur’an-ı Kerim’i iyice anlamaya çalışıyordu.

Aklına bir fikir geldi. Kur’an-ı Kerim’in hepsinin özetini çıkarması çok zordu, ama anladığı kadarını duygularıyla beraber özet olarak yazabilirdi.

Hemen eline kâğıt kalem aldı ve başladı yazmaya: “Kur’an-ı Kerim’i okuduğum zaman içim sevinçle doluyor. Çünkü Kur’anı Kerim bize Allah tarafından gönderilmiş bir kitaptır.

Onu okuduğum zaman Allah’ın beni daha çok sevdiğini hissediyorum.

Bu kitabı bizim iyiliğimiz için göndermiş. İçinde bizim için faydalı bilgiler vardır hep. Kur’an-ı Kerim bize en başta iyi insan olmayı öğretiyor. Onu okuyan, onda yazanları yaşayan insan kötülük yapmaz.

Yalan söylemez, kimseyi incitmez, insanları sever, iyi insan olur. Allah bu kitabı dünyadaki bütün insanlara göndermiş. Çünkü bütün insanları çok seviyor. Herkesin mutlu olmasını istiyor.

Çünkü Allah insanların, bu kitapta yazılanları hayatlarında uygulayarak mutlu olabileceklerini biliyor.

Ah keşke bütün insanlar bunun farkında olsa! O zaman ne savaş kalır dünyada, ne kavga. Kimse kimseyi öldürmez o zaman, kimse kimsenin parasını çalmaz, huzurunu bozmaz.

Mümkün olsa da elime bir mikrofon alsam ve bütün dünyaya anlatabilsem bunları! Ama o kadar kolay mı bu? Peygamberimiz ne sıkıntılar çekmiş insanlara Allah’ın gönderdiği kitabı anlatabilmek için! Ben Kur’an-ı Kerim okuduğum zaman içimde Allah’a teşekkür etme isteği uyanıyor.

Allah Kur’an-ı Kerim’de bize geceden, gündüzden, dağlardan, ağaçlardan bahsediyor. Evrenden, evrenin yaratılışından bahsediyor. Bunlar üzerinde düşünmemizi istiyor.

Yani bizim çevremizdeki güzellikleri görmemizi sağlıyor. Bütün bu güzellikleri bizim için yarattığını söylüyor.

Evet bizi o kadar çok seviyor ki her şeyi bizim için yaratmış. Biz de ona teşekkür etmek için bol bol Kur’an-ı Kerim okumalıyız bence. Hem okudukça bizi yaratan Yüce Rabbimizi daha iyi tanımış oluyoruz.

Ona olan sevgimiz, saygımız artıyor. Ona nasıl ibadet edeceğimizi, bize verdikleri için nasıl teşekkür edeceğimizi, borcumuzu nasıl ödeyeceğimizi öğreniyoruz.

Ayrıca Allah bize Kur’an-ı Kerim’de, geçmişteki insanların yaşayışlarını anlatıyor. Onların hatalarını bize söylüyor. Böylece onlardan ders almamızı istiyor.

Bizi bu kadar çok seviyor işte Allah! Bize dünyadan sonra yaşanacak gerçek hayatı anlatıyor Kur’an-ı Kerim’de. Anlatıyor ki bu dünyada davranışlarımıza dikkat edelim. O kadar çok şey öğrendim ki Kur’an-ı Kerim’den. Hiç bitmeyen bir bilgi hazinesi sanki.

Her okuyuşumda yeni şeyler öğreniyorum. Ayrıca o benim en iyi arkadaşım. Bana hep iyi şeyler yapmamı tavsiye ediyor. Beni kötü davranışlardan uzaklaştırmaya çalışıyor.

Onunla arkadaş olduğum sürece kötü davranışlardan uzak kalacağıma inanıyorum. İstiyorum ki bütün arkadaşlarımın da en iyi arkadaşı o olsun!” Pınar, öğretmenine yarışma gününde, çıkardığı kitap özetlerinin yanında bu yazdıklarını da gösterdi.”

Sıra yarışma sonucunun açıklanmasına gelmişti. Evet Pınar yine birinci olamamıştı. Hatta çok fazla kitap okuyamadığı için ilk üçe bile girememişti bu sefer.

İlk üçe giren ve hediye kitaplarını alan arkadaşları sevinçle yerlerine oturdular. Öğretmen sonuçları açıkladıktan sonra öğrencilerinden kısa bir süre sessiz olmalarını istedi.

Pınar’ı yanına çağırdı. Herkes ne olacağını merakla bekliyordu. Öğretmen Pınar’ın yazdıklarını okumuş ve çok etkilenmişti. O yüzden Pınar’ı yanına çağırmış ve yazdıklarını yüksek sesle arkadaşlarına da okumasını istemişti.

Pınar heyecanla yazdıklarını arkadaşlarına okudu. Okuması bittikten sonra öğretmeni, dereceye giremese de Pınar’a da bir kitap hediye etti.

Pınar Kur’an-ı Kerim gibi iyi bir arkadaş edindiği için şimdiden ödülleri almaya başlamıştı bile. Teneffüste bütün arkadaşları Pınar’ın yanına geldi.

Ona Kur’an-ı Kerim okumayı nasıl öğrendiğini sordular. Arkadaşlarından bazıları kendilerine de Kur’an-ı Kerim öğretmesini istediler. Pınar’ın aklına Fatma ablasının söyledikleri geldi.

Sevgili Peygamberimiz “İnsanların en hayırlısı Kur’an-ı Kerim’i öğrenen ve öğretendir.” demişti. Bunu düşünerek arkadaşlarına Kur’an-ı Kerim öğretmeyi memnuniyetle kabul etti.

Yorumlarınız bizim için çok önemli.. Yorum Yazmayı Unutmayın


En Güzel Masallar


MASAL KATEGORİLERİ

Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları

 Sitemizde yayınlanan masallarımızı Youtube Baba Masalları  linkini tıklayarak Dinleye bilir ve Baba masalları Kanalımıza abone olabilirsiniz! Bildirimlerin gelmesi için “ZİLİ” (🔔) açmayı unutmayın.

Çocuklar İçin Eğitici Hikayeler masalımızı  Eğitici Dini Masal Videosu İle Dinlemek İstermisiniz?

dini çoçuk masalları oku

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *