«
  1. Anasayfa
  2. Eğitici Masallar
  3. Her İşte Bir Hayır Vardır / Eğitici Masallar

Her İşte Bir Hayır Vardır / Eğitici Masallar

eğitici masallar

Her işte Bir Hayır vardır / Eğitici Masallar

Eğitici masallar bölümümüzde sizlere sıklıkla duyduğunuz bir sözü anlatmak istiyorum “Her işte Bir Hayır vardır” Ayetli masallar, çocuklarınızın severek okumaları ve dersler çıkarmaları için hazırlanmıştır. Çocuklar için hazırladığımız, etik ve ahlaki değerleri öğreten, dini masallar ve islami masalları okumalısınız.


Olur ki, bir şey sizin için hayırlı iken, siz onu hoş görmezsiniz. Yine olur ki, bir şey sizin için kötü iken, siz onu seversiniz. Allah bilir, siz bilemezsiniz. (Bakara Suresi, 216. ayet)

Olabilir ki, siz bir şeyden hoşlanmazsınız da Allah onda pek çok hayır yaratmış olur. (Nisa Suresi, 19. ayet)

Ahmet, Odasına giderken Kendi kendine, biz bazı şeylerin sebebini bilemeyiz. Her şeyin en iyisini Allah bilir, diye mırıldandı. Başını yastığına koyduğunda, Başımıza gelen kötü olayların iyi bir tarafı da olabilir. Bazen bize iyi görünen şeyler de kötü olabilir, diye düşündü.

Bununla ilgili yaşadığı bir olayı hatırladı. Geçen yaz, bir hafta sonu anne ve babasıyla lunaparka gideceklerdi. Ahmet o günü sabırsızlıkla bekliyordu. Nihayet o gün gelmişti. Gitmek için hazırlanıyorlardı. Ancak beklenmedik bir şey oldu.

Apartmanlarındaki su borularından biri patladı. Babası yönetici olduğu için bu işle uğraşmak zorundaydı. Ahmet, bana söz vermiştiniz, diye gitmeleri için ısrar etti. Anne ve babası Ahmet’e durumu anlatmaya çalıştılar. ( Altta bulunan Masal videomuzdan Eğitici çocuk masalımızı dinleye bilirsiniz.)


Her işte Bir Hayır vardır / Eğitici Masallar Masalımızı Dinlemek itermisiniz?

her işte bir hayır vardır


Annesi,” yavrum bunda da bir hayır vardır. En yakın zamanda gideriz”, dedi ama o kabul etmek istemedi. Söz aramızda, ağladı bile. Çünkü hayal kırıklığına uğramıştı.

Evde üzüntülü ve suratı asık bir şekilde otururken zil çaldı. Kapıyı açtığında karşısında arkadaşı Emre’yle onun anne ve babasını gördü. Şaşkınlıktan ne yapacağını şaşırmıştı. Emre, Ahmet’in en sevdiği arkadaşıydı.

Mahallede evleri karşılıklıydı, okulda da sıra arkadaşıydı. Ancak sene başında Emre’nin babasının tayini başka bir şehre çıkmıştı. Kısa bir süre sonra da taşınmışlardı. Ahmet neredeyse bir senedir arkadaşını görmemişti. Kısa bir şaşkınlıktan sonra arkadaşına sarılmıştı. Sonra içeriye davet etmişti.

Emre: “Memlekete gidiyorduk. Buraya uğrayıp sizleri ziyaret etmek istedik. Sürpriz olsun diye haber vermeden geldik, demişti.”

Ahmet onu dinlerken, annesinin sözünü tekrarlamıştı: Bunda da bir hayır vardır. Bunları düşünürken mutlu bir şekilde
uykuya daldı.


Eğitici masallar serimizde “Her işte Bir Hayır vardır” isimli  masalımızı okudunuz,  eğitici çocuk masalı mızı beğenmeği ve paylaşmayı unutmayın.


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)


 

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *