«
  1. Anasayfa
  2. Eğitici Masallar
  3. MEHMET’İN BABASI

MEHMET’İN BABASI

eğitici masallar

Mehmet’in Babası / Eğitici Masallar

Eğitici masallar kategorimizde Çocuklarınız için en güzel öykü, uyku masalı seçtik, “Mehmet’in Babası” isimli Türkçe masalı videomuzda dinleye bilir, zevkle okuya bilirsiniz.

eğitici masallar


Mehmet’in babası Ali; uzun boylu, pala bıyıklı, az konuşan, ciddi bakışlı, gür sesli bir adammış. Mehmet’in annesi Fatma ise bir evin tek kızı, sevecen, herkesi her şeyi gönülden seven bir kadınmış.

Mehmet annesini çok sever; annesi de Mehmet’i kucaklar, öper; canım yavrum, dermiş. Mehmet annesini çok sever; tarlada, evde annesinin peşinden hiç ayrılmazmış.

Mehmet babasından öyle bir davranış görmediği için babasının kendisini sevmediğini düşünürmüş.

Günlerden bir gün Ali Baba tarladan gelmiş, “Mehmet nerede?” diye sormuş eşine. Fatma Ana; “Mehmet yatağında uyuyor.” demiş. O zamanlar babalar çocuklarını onlar uyurken severlermiş.

Özellikle erkek çocuklarını kucaklamaz, öpmezlermiş. Ali Baba uyurken oğlu Mehmet’i sevmek için yanına gitmiş, oğlunu öpmek istemiş.

O da ne! Mehmet ateşler içinde yanıyormuş. Hemen eşini çağırmış: “Fatma, çocuk yanıyor! Hemen doktora götürelim!” demiş. Fatma Ana; “Olur, hazırlanayım.

Kalın giydirelim, hava soğuk, yerler bir karış kar… Çocuğu sırtımıza alıp sımsıkı örtüp bağlayalım.” demiş. Öyle de yapmışlar.

Ali Baba önce çarığını giymiş. İpleri sıkıca bağlamış. O zamanlar yoksul köylüler altı kalın deriden yanlarından iplerle ayağa ve baldıra bağlanan, ayakkabı yerine ayağa giyilen, “çarık” denilen bu ayak koruyucuyu giyerlermiş.

Karı koca ve babasının sırtına bağlı çocuk, ilçeye doğru yola çıkmışlar. Kurtlardan korunmak için ellerine kalın sopalar almışlar. Fatma Ana hiç korkmuyormuş. Çünkü babayiğit kocası, Ali Baba olduktan sonra “Bize bir şey olmaz.” diye düşünüyormuş.

O karda, soğukta giderlerken Mehmet kendine gelmiş. Babasının sırtında gidiyorlarmış. “Ana, ne oluyor?” demiş. Fatma Ana “Oğlum sen ateşlendin.

Babanla seni ilçeye, doktora götürüyoruz.” demiş. Mehmet babasına hiç bu kadar yakın olmamış. Bu çok hoşuna gitmiş. Babasına sıkıca sarılmış.

Yakından kurt ulumaları geliyormuş. Hiç korkmamışlar çünkü babasına daha önce kurtlar saldırmış. Babası, elindeki sopayı öyle sallamış ki kurtlar korkup kaçmışlar. Bunu Mehmet’e annesi anlatmış.

Onun için Mehmet hiç korkmuyormuş. “İnsanın böyle güçlü kuvvetli babasının olması da ne iyi bir şey…” diye düşünmüş. “Varsın babası gülmesin, gür sesli olsun, işte beni sırtına alıp doktora yaya olarak karların içinde yürüyerek götürüyor ya, bu iyi bir şey.” demiş

Mehmet;

“Ama keşke babam da annem gibi beni kucaklasa, öpse…” diye de düşünmekten kendini alamamış.

Böyle giderlerken ilçenin ışıkları görünmüş. Hemen hastaneye varmışlar. Doktorun kapısını tıklatınca gel demiş doktor. Kapıyı açmışlar Doktor hemen Mehmet’i babasının sırtından kucaklayarak almış.

O muayene ederken babası ayağındaki çarığı çıkarmaya çalışıyormuş. Doktor, “Çıkarma baba, gel sen.” demiş. Ali, “Doktor Bey çarığım çamur, içerisi batmasın çıkarayım.” deyince Doktor; “Baba senin ayağın daha kıymetli, içerisi temizlenir.” demiş.

Doktor, “Önce ateşi düşürmeliyiz. Bir yandan da tedaviye başlayalım. Sabaha bir şeyi kalmaz bu gece buradasınız.” demiş.

Karı koca sevinmişler. Mehmet’i bir odaya yatırmışlar. İlaçlarını içirmişler. Annesi yanına oturunca Mehmet, “Babam doktorunda mı babası?” diye sormuş.

“Anne, Doktor babama baba dedi.” diye eklemiş. Annesi, ona anlatmış; oğlum, baban gibi sevimli, pala bıyıklı, herkese, kediye, kuşa, çocuğa, bebeğe iyi davranan erkeklere “baba adam” veya “babacan insan” derler.

Onun için doktor babana “baba” dedi. O sadece senin baban demiş. Babası gelmiş baş ucuna; “Aslan oğlum. İyi olacaksın korkma.” demiş ve Mehmet’in alnından öpmüş.

Şimdi anlamış Mehmet, “baba ne demek… Babanın sadece öpmesi değil, ailesini koruması; herkesi, her şeyi sevmesi, iyilik yapması babanın özelliklerindendir.

Annesi, Mehmet’e “Sen de büyüyünce baba olacaksın. Dilerim sen de baban gibi babacan bir baba olursun.” demiş. Gülüşmüşler…


Eğitici masallar serimizde “Mehmet’in Babası” isimli  masalımızı okudunuz,  eğitici çocuk masalı mızı beğenmeği ve paylaşmayı unutmayın.


Yorumlarınız bizim için çok önemli.. Yorum Eklemeyi Unutmayın

Bu Masallarımızı Okudunuz mu?


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları Youtube Kanalı

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *